Doświadczona pielęgniarka – kierujmy się obiektywizmem.

5 min czytania
AktualnościNowa siatka płac
Doświadczona pielęgniarka – kierujmy się obiektywizmem.

Doświadczona pielęgniarka porusza kilka kwestii

Szanowny Panie Redaktorze.

Nawołując do artykułu „Wartość tytułów: salowa, pielęgniarka, specjalista, magister” oraz odnosząc się do gorącego tematu siatki płac w ochronie zdrowia. Chciałabym zadać kilka pytań dotyczących wspomnianych zawodów. Z góry pragnę nadmienić, że nie wymieniam tu zawodu lekarza, gdyż jest to Portal Pielęgniarek i Położnych, ale stawiam tę grupę na równi z pielęgniarkami.

Pielęgniarka, opiekun medyczny oraz sekretarka w nowej siatce płac

Czy ustalając siatkę płac, ZESPÓŁ SPECJALISTÓW wziął pod uwagę następujące aspekty?

  • Z zawodów: pielęgniarka po Liceum Medycznym, opiekun medyczny i sekretarka medyczna TYLKO PIELĘGNIARKA traci prawo wykonywania zawodu za przerwę w wykonywaniu swojej pracy. Np. na skutek choroby nowotworowej piersi (ZUS często wydaje decyzję przyznania renty czasowej niezdolności do pracy na 3-5 lat – jeżeli pielęgniarka przeżyje i powróci do zdrowia chociaż na okres kilku lat).
  • Pielęgniarka dyplomowana ma większy zakres kompetencji niż opiekun medyczny. Aby wykonywać niektóre zadania takie jak EKG, spirometrię, opracowanie ran, RKO i inne, musi mieć ukończone kursy kwalifikacyjne lub specjalistyczne, za które płaci z własnej kieszeni. Podłącza wlewy dożylne, przygotowuje i podaje leki itp. Pracując w przychodni musi mieć ukończony półroczny drogi kurs pielęgniarki rodzinnej. Opiekun medyczny nie ma takiego obowiązku. Dodatki za pracę w niedzielę, święta i nocne są jednakowe pod względem procentowym i dla pielęgniarek i dla opiekunów. Dlaczego więc przy zwiększonych kompetencjach i zakresach obowiązków oba te zawody są w jednej grupie nowej siatki płac? PRZECIEŻ TO DYSKRYMINACJA!
  • W razie popełnienia błędu medycznego , zaniechania w wykonywaniu obowiązków- z tych zawodów tylko PIELĘGNIARKA JEST ODPOWIEDZIALNA PRAWNIE.

Opieka nad pacjentem covidowym a praca pielęgniarki, opiekuna medycznego i salowej

– Sekretarka medyczna jest zawodem ( co pokazała pandemia), który można wykonywać zdalnie, czego nie można powiedzieć o pozostałych wspomnianych grupach zawodowych. Często sekretarki nie wchodzą na ale pacjentów, a w małych ośrodkach ich biura są umieszczone na piętrze administracji.

W przypadku pacjentów covidowych to pielęgniarki i opiekunowie medyczni oraz SALOWE musiały ubierać się w niewygodny kombinezon i wszystkie czynności wykonywały w mało komfortowym stroju.

To one miały najbliższą styczność z chorymi. Przez co same zostały zarażone, a co niektóre za swoje oddanie podopiecznym i pracy, zapłaciły swoim życiem. Sekretarka medyczna wykonuje pracę czystą, może nawet jej gabinet jest wyposażony w klimatyzację. Nie jest narażona na zakłucie (co za tym idzie: zarażenie wirusem żółtaczki, HIV) na zakażenie Clostridium, rotawirusami, na przykre zapachy zainfekowanych ran, odleżyn itp. Sekretarka medyczna nie dotyka zabrudzonej pościeli, nie jest narażona na obelgi ze strony roszczeniowego pacjenta czy rodziny. Dlaczego więc wynagrodzenie sekretarki medycznej wg nowej siatki płac zostało zrównane z opiekunami i pielęgniarkami?

Doświadczona pielęgniarka – prawdziwy dialog w sprawie wynagrodzeń

ANALIZUJĄC POWYŻSZE SPOSTRZEŻENIA nasuwa mi się na myśl kilka kwestii. Otóż uważam, że:

1.Każda decyzja dotycząca ustalania wynagrodzeń w ochronie zdrowia powinna rozpocząć się od dialogu z pracownikami wszystkich placówek. W postaci wysyłania ankiet do każdej placówki mającej podpisany kontrakt z NFZ oraz DPS.

2. W skład zespołu negocjacyjnego powinny wchodzić osoby pracujące przy pacjentach, przedstawiciele zawodów medycznych. Nie osoby wykonujące pracę w biurze, które są oderwane od rzeczywistości. Jeżeli obecnie taka osoba pracuje w biurze, to kryterium jej wejścia w skład komisji, powinna być udokumentowana praca na oddziałach szpitalnych i/lub w ZPO/DPS/ Hospicjach w okresie co najmniej 5 lat , w tym że podjęcie pracy biurowej (np. w Izbach Pielęgniarskich) nie później niż 5 lat od czasu wejścia w skład komisji.

Doświadczona pielęgniarka – jednolite zasadny wynagradzania

3. Powinno ustalić się jednolite zasady wynagrodzeń dla wszystkich placówek mających podpisany kontrakt z NFZ ( bez rozdzielania na placówki jednostek budżetowych) . Czyli dodatek stażowy powinien być wszędzie tam, gdzie istnieje potrzeba zatrudnienia pielęgniarek , a NFZ finansuje wykonane procedury.

4. Pielęgniarki zatrudnione w DPS nie powinny mieć gorszych warunków płacowych niż te pracujące w placówkach z podpisanym kontraktem NFZ. Ich praca niestety nie jest zauważalna.

Doświadczona pielęgniarka – za tę samą pracę, taka sama płaca

5. Aby za tę samą pracę była taka sama płaca, pielęgniarki należy zaliczyć do jednej grupy w siatce płac. Ale wprowadzić obowiązkowy dodatek za ukończone studia i osobny za specjalizację nie niższy niż 500 zł za każdy. Pozwoli to na wyrównanie szans dla wszystkich a jednocześnie „wynagrodzi” trud i czas jaki pielęgniarki włożyły w ten system kształcenia. Taki zapis powinien dotyczyć wszystkich placówek mających kontrakt z NFZ.

6. Dodatkowo, powinno uznać się studia na innych kierunkach niż pielęgniarstwo/ położnictwo np.” zarządzanie”. W przypadku osób pełniących funkcję pielęgniarki oddziałowej, koordynującej, przełożonej, naczelnej (nie we wszystkich placówkach kadra zarządzająca musi mieć ukończone studia. Poza tym wg wykazu kwalifikacji i kompetencji czasami wystarczy średnie wykształcenie i kilka lat pracy w zawodzie). Pomysł dodatku za wykształcenie pochodzi z faktu, że NFZ wymaga zatrudniania specjalistek i magistrów do otrzymania kontraktu.

Unia Europejska w swoich dyrektywach też narzuca pewne wymagania, do których musimy się dostosować. Więc powinno mieć to odzwierciedlenie w pensjach pielęgniarek. Nie wolno karać pielęgniarek za to, że się kształcą. Obecna siatka płac „wrzuciła” do jednej kategorii specjalistę, licencjata i pielęgniarkę dyplomowaną. Nie uwzględniła pielęgniarek po podyplomowych licencjackich studiach pielęgniarskich ze specjalizacją, tylko magistrów ze specjalizacją. TO DOPIERO NIESPRAWIEDLIWOŚĆ!!!

7. Nasze Izby Pielęgniarskie, po wielu latach „uśpienia” powinny wreszcie opracować adekwatny wykaz obowiązków dla opiekuna medycznego, pielęgniarki dyplomowanej, specjalistki, magistra.

8. Opiekun medyczny powinien znajdować się w niższej grupie zaszeregowania niż pielęgniarka, ale wyższym niż sekretarka medyczna (różnicę w zawodach opisałam powyżej).

Doświadczona pielęgniarka – kierujmy się obiektywizmem

Pisząc tego maila łudzę się, że jednak ktoś spojrzy na ochronę zdrowia z szerszej perspektywy i naprawi błąd jaki popełniono opracowując aktualną siatkę płac. Z pewnością nie ujęłam wszystkich problemów dotyczących naszej dziedziny, bo nie pracowałam na wszystkich oddziałach. Mam nadzieję, że więcej osób zacznie opisywać swoje „bolączki” i w ten sposób uda nam się coś zmienić na lepsze. WSZYSCY JESTEŚMY DLA SIEBIE WAŻNI I SOBIE POTRZEBNI, ale musimy kierować się obiektywizmem pod względem fachowości, kompetencji oraz stopnia narażenia na choroby i utratę życia.

Doświadczona Pielęgniarka

Przekaż swoja opinię – redakcja portalu ją opublikuje

Pielęgniarki i położne, które mogą podzielić się z czytelnikami Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych, własnymi doświadczeniami oraz opiniami na temat obecnej sytuacji, w zakresie wykonywania praktyki zawodowej oraz nowej siatki płac, proszone są o przesyłanie informacji na adres: [email protected] Redakcja zapewnia anonimowość w zakresie autora oraz podmiotu leczniczego, którego dotyczy opisana sytuacja.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4.2 / 5. Ilość głosów: 392

Bądź pierwszym, który oceni wpis

129 artykułów

O autorze

Redaktor, specjalista social media. Koordynator dystrybucji Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych oraz wyszukiwarki szkoleń w ramach kształcenia podyplomowego. Doradca klienta Sklepu Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościOrzecznictwo sądowe

Pielęgniarka - kto powinien podłączyć butlę z tlenem.

6 min czytania
Podłączenie butli z tlenem a praktyka zawodowa pielęgniarek   W dniu wczorajszym na Ogólnopolskim Portalu Pielęgniarek i Położnych opublikowaliśmy pierwszą część fragmentów uzasadnienia…
AktualnościSzkolenia pielęgniarek i położnych

Pielęgniarki z tytułem doktora odbywają specjalizację.

3 min czytania
Szkolenia pielęgniarek w dobie pandemii W 2020 r. ze względu na utrudnienia spowodowane pandemią COVID-19, kształcenie pielęgniarek i położnych stało się szczególnie…
AktualnościNowa siatka płac

Pielęgniarki – podwyżki w grupie 9.

2 min czytania
Obecne wynagrodzenie zasadnicze pielęgniarek ze średnim wykształceniem zawodowym W kolejnym artykule poświęconym nowej siatce płac wynagrodzeń pielęgniarek i położnych 2022 zajmiemy się…
Komentarze