Wartość tytułów: salowa, pielęgniarka, specjalista, magister.

2 min czytania
AktualnościNowa siatka płac
Wartość tytułów: salowa, pielęgniarka, specjalista, magister.

Tytuł pielęgniarki w nowej siatce płac – podział na grupy i współczynniki pracy

Podział zawodów medycznych oraz niemedycznych na grupy w nowej siatce płac oraz przypisanie im współczynników pracy, prowadzi do jednoznacznych wniosków: minister zdrowia wraz ze związkami: Solidarność oraz OPZZ, stworzyli nowy ład w ochronie zdrowia.

Powyższe zagadnienie w kontekście zawodu pielęgniarki i położnej oraz zawodów: salowej, sekretarki oraz opiekuna prowadzi do zaskakujących wniosków. Także analiza wartościowania w nowej siatce płac, pracy pielęgniarki dyplomowanej oraz posiadającej tytuł licencjata lub magistra prowadzi do jeszcze bardziej pogłębionego zadziwienia. Natomiast wartościowanie pracy pielęgniarki posiadającej tytuł magistra pielęgniarstwa i jednocześnie tytuł specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa to szczyt urzędniczej radosnej twórczości.

Degradacja zawodu pielęgniarki z nowej siatce płac

Nowa siatka płac bezsprzecznie zrównuje najniższe wynagrodzenia zasadnicze pielęgniarki dyplomowanej z osobami wykonującymi zawód: sekretarki medycznej oraz opiekuna. Jest to zapewne pokłosie kampanii społecznej ministerstwa zdrowia “Stawiam na przyszłość”, promującej zawód pielęgniarki. Żenujący jest aspekt, że w tej kampanii czynny udział brali przedstawiciele związku i izby pip.

Chcemy również uświadomić wszystkim odbiorcom, że adepci Pielęgniarstwa i Położnictwa to znakomicie wykształceni i świetnie wykwalifikowani eksperci medyczni, którzy mogą realizować się zawodowo w wielu sferach i nadal zdobywać nowe umiejętności i specjalizacje. Ta kampania to nowoczesne pokazanie pracy Pielęgniarek, Pielęgniarzy oraz Położnych. Trud, codzienne wyzwania, ale i satysfakcja.

źródło: stawiamnaprzyszlosc.pl

W jaki sposób wyceniono wartość stanowiska pracy pielęgniarki, sekretarki medycznej i opiekuna? Wynagrodzenie zasadnicze w tych zawodach nie może być niższe od kwoty 3 772 złote. Jak to się ma do obecnej średniej krajowej? Jest to tylko 65%!

Wartość pracy pielęgniarki dyplomowanej względem licencjata, specjalisty oraz magistra

Jak ma się do średniej krajowej wartość tytułów: pielęgniarka z tytułem licencjata lub specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa lub magistra pielęgniarstwa. Otóż najniższe wynagrodzenie powyżej wymienionych osób nie może wynieść poniżej kwoty 4 186 zł. Jak to się ma do obecnej średniej krajowej? Jest to tylko 72%!

Zobaczmy w jaki sposób wyceniono wartość pracy osób posiadających jednocześnie tytuł magistra pielęgniarstwa oraz tytułu specjalisty. Najniższe wynagrodzenie powyżej wymienionych osób nie może wynieść poniżej kwoty 5478 zł. Jak to się ma do obecnej średniej krajowej? Jest to tylko 94%!

Wartość pracy pielęgniarki względem wartości salowej

Największym osiągnięciem autorów obecnej siatki płac – ministra zdrowia oraz związków: Solidarność i OPZZ- jest sposób wartościowania pracy pielęgniarki i położnej, oraz osób wykonujących pracę na stanowisku salowej.

Osoby na stanowisku salowej nie mogą mieć wynagrodzenia zasadniczego niż kwota 3049 zł. Jak to się ma do obecnej średniej krajowej? Jest to tylko 53%! Dla przypomnienia dla pielęgniarki dyplomowanej ta wartość wynosi 65% obecnej średniej krajowej.

Jaki to ma wymiar w konkretnych kwotach? Ustawodawca uznał, że pomiędzy pracą salowej a pielęgniarki kwota w najniższym wynagrodzeniu zasadniczym wyniesie 723 złote. Brutto.

Dalszy ciąg analizy cudownych rozwiązań w nowej siatce płac wkrótce na Ogólnopolskim Portalu Pielęgniarek i Położnych.

Oceń artykuł

Średnia ocen: 3.6 / 5. Ilość głosów: 375

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8990 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościSzczepienia pielęgniarek

Niezaszczepiona pielęgniarka straci pracę?

4 min czytania
Rada Medyczna rekomenduje obowiązkowe szczepienia pielęgniarek i położnych Premier Mateusz Morawiecki w dniu 27 lipca 2021 roku powiedział: Jest część Rady Medycznej,…
AktualnościNowa siatka płac

NFZ o zasadach przypisania pielęgniarek do grup.

4 min czytania
NFZ publikuje pytania oraz odpowiedzi w zakresie wynagrodzeń pielęgniarek po dniu 1 lipca 2020 roku Na stronie internetowej Narodowego Funduszu Zdrowia w…
AktualnościDodatki

Pielęgniarki – warto iść na L4 lub być w ciąży.

2 min czytania
Dodatki dla pielęgniarek i położnych podnoszą podstawę zasiłków chorobowych i emerytur oraz średniej za urlop wypoczynkowy Redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych…
Komentarze
×
AktualnościNowa siatka płac

Wartość tytułów: salowa, pielęgniarka, specjalista, magister.