Wartość tytułów: salowa, pielęgniarka, specjalista, magister.

2 min czytania
AktualnościNowa siatka płac
Wartość tytułów: salowa, pielęgniarka, specjalista, magister.

Tytuł pielęgniarki w nowej siatce płac – podział na grupy i współczynniki pracy

Podział zawodów medycznych oraz niemedycznych na grupy w nowej siatce płac oraz przypisanie im współczynników pracy, prowadzi do jednoznacznych wniosków: minister zdrowia wraz ze związkami: Solidarność oraz OPZZ, stworzyli nowy ład w ochronie zdrowia.

Powyższe zagadnienie w kontekście zawodu pielęgniarki i położnej oraz zawodów: salowej, sekretarki oraz opiekuna prowadzi do zaskakujących wniosków. Także analiza wartościowania w nowej siatce płac, pracy pielęgniarki dyplomowanej oraz posiadającej tytuł licencjata lub magistra prowadzi do jeszcze bardziej pogłębionego zadziwienia. Natomiast wartościowanie pracy pielęgniarki posiadającej tytuł magistra pielęgniarstwa i jednocześnie tytuł specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa to szczyt urzędniczej radosnej twórczości.

Degradacja zawodu pielęgniarki z nowej siatce płac

Nowa siatka płac bezsprzecznie zrównuje najniższe wynagrodzenia zasadnicze pielęgniarki dyplomowanej z osobami wykonującymi zawód: sekretarki medycznej oraz opiekuna. Jest to zapewne pokłosie kampanii społecznej ministerstwa zdrowia „Stawiam na przyszłość”, promującej zawód pielęgniarki. Żenujący jest aspekt, że w tej kampanii czynny udział brali przedstawiciele związku i izby pip.

Chcemy również uświadomić wszystkim odbiorcom, że adepci Pielęgniarstwa i Położnictwa to znakomicie wykształceni i świetnie wykwalifikowani eksperci medyczni, którzy mogą realizować się zawodowo w wielu sferach i nadal zdobywać nowe umiejętności i specjalizacje. Ta kampania to nowoczesne pokazanie pracy Pielęgniarek, Pielęgniarzy oraz Położnych. Trud, codzienne wyzwania, ale i satysfakcja.

źródło: stawiamnaprzyszlosc.pl

W jaki sposób wyceniono wartość stanowiska pracy pielęgniarki, sekretarki medycznej i opiekuna? Wynagrodzenie zasadnicze w tych zawodach nie może być niższe od kwoty 3 772 złote. Jak to się ma do obecnej średniej krajowej? Jest to tylko 65%!

Wartość pracy pielęgniarki dyplomowanej względem licencjata, specjalisty oraz magistra

Jak ma się do średniej krajowej wartość tytułów: pielęgniarka z tytułem licencjata lub specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa lub magistra pielęgniarstwa. Otóż najniższe wynagrodzenie powyżej wymienionych osób nie może wynieść poniżej kwoty 4 186 zł. Jak to się ma do obecnej średniej krajowej? Jest to tylko 72%!

Zobaczmy w jaki sposób wyceniono wartość pracy osób posiadających jednocześnie tytuł magistra pielęgniarstwa oraz tytułu specjalisty. Najniższe wynagrodzenie powyżej wymienionych osób nie może wynieść poniżej kwoty 5478 zł. Jak to się ma do obecnej średniej krajowej? Jest to tylko 94%!

Wartość pracy pielęgniarki względem wartości salowej

Największym osiągnięciem autorów obecnej siatki płac – ministra zdrowia oraz związków: Solidarność i OPZZ- jest sposób wartościowania pracy pielęgniarki i położnej, oraz osób wykonujących pracę na stanowisku salowej.

Osoby na stanowisku salowej nie mogą mieć wynagrodzenia zasadniczego niż kwota 3049 zł. Jak to się ma do obecnej średniej krajowej? Jest to tylko 53%! Dla przypomnienia dla pielęgniarki dyplomowanej ta wartość wynosi 65% obecnej średniej krajowej.

Jaki to ma wymiar w konkretnych kwotach? Ustawodawca uznał, że pomiędzy pracą salowej a pielęgniarki kwota w najniższym wynagrodzeniu zasadniczym wyniesie 723 złote. Brutto.

Dalszy ciąg analizy cudownych rozwiązań w nowej siatce płac wkrótce na Ogólnopolskim Portalu Pielęgniarek i Położnych.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 3.6 / 5. Ilość głosów: 398

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8167 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
Aktualności

Najmodniejsze kolory – wkrocz modnie w nowy sezon!

3 min czytania
Moda zmienia się jak w kalejdoskopie, a każdy sezon przynosi nowe trendy. W naszej firmie trzymamy rękę na pulsie i obserwujemy z…
AktualnościNie dla ustawy OZZPiPNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitaleWynagrodzenia pielęgniarek

MZ wskazało winnego braku realizacji obietnicy wyborczej względem pielęgniarek z grupy 5 i 6.

2 min czytania
Ministerstwo zdrowia wskazało winnego braku realizacji obietnic wyborczych wobec środowiska pielęgniarek Ministerstwo zdrowia ustami wiceministra pana Marka Kos oznajmiło, że „zwłoki nie…
AktualnościPaństwowy egzamin pielęgniarek i położnych.Szkolenia pielęgniarek i położnych

Kolejne pielęgniarki zdały pozytywnie egzamin specjalizacyjny.

2 min czytania
Szkolenie specjalizacyjne w dziedzinie pielęgniarstwa neonatologicznego Szkolenie specjalizacyjne w dziedzinie pielęgniarstwa neonatologicznego ma na celu przygotowanie pielęgniarki, położnej do podejmowania działań promujących…
Komentarze