Doświadczona pielęgniarka zarabia dwa razy mniej.

2 min czytania
AktualnościWynagrodzenia pielęgniarek
Doświadczona pielęgniarka zarabia dwa razy mniej.

Równe traktowanie pielęgniarek i położnych

Konwent Województwa Małopolskiego zwrócił się z apelem o konieczność równego traktowania personelu poprzez ustalenie jednakowego wynagrodzenia zasadniczego dla pielęgniarek i położnych zatrudnionych na takich samych stanowiskach i wykonywujących takie same obowiązki.

Ustawa z dnia 28 maja 2021 r. o zmianie ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych oraz niektórych innych ustaw, zobowiązała szpitale do ustalenia najniższego poziomu wynagrodzenia zasadniczego w grupie zawodowej pielęgniarek i położnych przy zachowaniu określonych współczynników pracy.

Zmiany te spowodowały ogromne różnice w wynagrodzeniach z uwagi na wykształcenie pielęgniarek. Zgodnie z regulacją różnica wynagrodzeń wśród pielęgniarek i położnych może wynosić aż 2,5 tysiąca złotych i dotyczyć niemalże 1/3 personelu.

Dyskryminacja płacowa pielęgniarek i położnych

Wprowadzony podział powoduje niepotrzebne wewnętrzne konflikty wśród personelu mniej a bardziej wykształconym. Przede wszystkim jednak podział ten jest bardzo niesprawiedliwy dla pielęgniarek najbardziej doświadczonych, pracujących od dekad w zawodzie, a które to nie miały możliwości zdobycia tytułu zawodowego lub tytułu specjalisty, a pomimo tego od lat z ogromnym zaangażowaniem dbają o pacjentów. Pielęgniarki pomimo różnic w wykształceniu, wykonują w większości przypadków dokładnie takie same czynności – co sprawia, że różnica w wynagrodzeniach w tym kontekście jest jeszcze bardziej niesprawiedliwa.

Należy pamiętać, że w perspektywie lat 80-tych i 90-tych poprzedniego wieku system kształcenia, wyglądał zupełnie inaczej niż ma to miejsce obecnie.

Zrównanie wynagrodzeń pielęgniarek z sekretarkami i opiekunami medycznymi

Ponadto sprzeciw powoduje także zrównanie wynagrodzenia zasadniczego pielęgniarek ze średnim wykształceniem z wynagrodzeniem sekretarek medycznych. Niestety skutki podwyżek wynikających z ustawy są pokrywane przez NFZ wyłącznie do wysokości przewidzianej w ustawie, przez co ewentualne podniesienie wynagrodzenia dla pielęgniarek ze średnim wykształceniem byłoby dla placówek znacznym obciążeniem finansowym.

Takie zróżnicowanie wynagrodzeń może spowodować niebezpieczeństwo konfliktu i destabilizacji szpitali, co jest szczególnym zagrożeniem w obecnej sytuacji pandemicznej.

Przede wszystkim jednak podział ten jest bardzo niesprawiedliwy dla pielęgniarek najbardziej doświadczonych, pracujących od dekad w zawodzie

Konwent Województwa Małopolskiego

Uzasadnienie:

Niestety strona samorządowa, nie miała możliwości opiniowania ani wypowiedzenia się co do wprowadzanych zmian na łamach Komisji Wspólnej i Rządu i Samorządu Terytorialnego. 10 maja 2021 r. zwróciliśmy się na łamach Zespołu ds. Ochrony Zdrowia i Polityki Społecznej KWRiST z pytaniem dlaczego projekt ustawy nie został opublikowany na stronie Rządowego Centrum Legislacji oraz zapytaniem kiedy projekt ustawy trafi na Zespół celem uzgodnień. Projekt ten nigdy na rzeczony Zespół nie trafił, a został wprowadzony całkowicie z pominięciem opiniowania i uzgadniania w ramach KWRiST.

źródło: wartowiedziec.pl

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4.2 / 5. Ilość głosów: 155

Bądź pierwszym, który oceni wpis

226 artykułów

O autorze

Sekretarz redakcji, redaktor, specjalista ds. marketingu, reklamy i promocji. Koordynator wydawnictwa Ogólnopolskiej Gazety oraz Portalu Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościNowa siatka płac

Podwyżki dla pielęgniarek – jak w Neo-Nówce – najwyżka podwyżka obniżki.

1 min czytania
Pielęgniarki o podwyżkach Dzień dobry, Nie mogę wyjść z szoku… Podwyżki okazały się obniżką. Po zabraniu jednego dodatku w POZ. Zamiast podwyżki,…
AktualnościNowa siatka płac

Izba pielęgniarek – najbardziej niezadowolone są pielęgniarki z tej grupy.

2 min czytania
Kwalifikacje pielęgniarek a interpretacja siatki płac Poniżej publikujemy fragment wypowiedzi wiceprezesa naczelnej izby pip dla portalu prawo.pl, z dnia 11 sierpnia 2022…
AktualnościNowa siatka płacWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarka z kursem kwalifikacyjnym niczym nie ustępuje pielęgniarce z tytułami.

3 min czytania
Kwalifikacje zawodowe pielęgniarki z kursem kwalifikacyjnym Teraz w całej okazałości pielęgniarki i położne ponoszą konsekwencje absurdalnej siatki płac obowiązującej w podmiotach leczniczych….
Komentarze
×
AktualnościDodatki pielęgniarek

Pielęgniarki - najpierw dyskryminacja, teraz zachęty.