Sejm – świadczenie pieniężne dla pielęgniarek.

2 min czytania
AktualnościDodatki pielęgniarek
Sejm –  świadczenie pieniężne dla pielęgniarek.

Pielęgniarki – dyskusja w sejmie o dodatkach

Posiedzenie plenarne sejmu w dniu 8 grudnia 2021 roku.

Poseł Jan Szopiński:

Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Pracownicy medycznych laboratoriów diagnostycznych pracujący z materiałem biologicznym pacjentów chorych na COVID-19 oraz pracownicy laboratoriów pobierających materiał biologiczny od pacjentów zakażonych i podejrzanych o zakażenie wirusem SARS-CoV-2 są oburzeni odebraniem im przez pana ministra zdrowia prawa do dodatkowego świadczenia pieniężnego, tzw. dodatku COVID-owego.

Polscy diagności laboratoryjni jako jedni z pierwszych rozpoczęli walkę z epidemią COVID-19 i uczestniczą w tej walce razem z lekarzami, ratownikami medycznymi oraz pielęgniarkami. Już w marcu 2020 r. powstały dodatkowe pracownie COVID-owe, w których diagności wraz z technikami analityki medycznej rozpoczęli pracę z ogromną ilością materiału biologicznego pochodzącego od chorych pacjentów.

Liczba badań laboratoryjnych w czasie każdej fali epidemii była i jest ogromna; obecnie jest nieporównywalnie większa niż przed pandemią. Kontakt z materiałem zakaźnym pacjenta chorego na COVID-19 w każdym laboratorium trwa kilka, a w czasie dyżurów nawet kilkanaście godzin na dobę, zatem na pewno nie jest to kontakt incydentalny. Na stanowiskach narażonych na bezpośredni kontakt z materiałem biologicznym istnieje zdecydowanie większe niż przeciętne prawdopodobieństwo zakażenia. Dlatego niezrozumiałe merytorycznie i logicznie jest odebranie pracownikom medycznych laboratoriów diagnostycznych tzw. dodatków COVID-owych do wynagrodzeń.

Zawód diagnosty laboratoryjnego jest zawodem o takim samym strategicznym znaczeniu dla walki z pandemią jak zawód lekarza, ratownika medycznego czy pielęgniarki. To dzięki ofiarnej pracy pracowników medycznych laboratoriów można postawić właściwą diagnozę i rozpocząć leczenie zakażonych pacjentów, a także monitorować postępy leczenia.

Pielęgniarki pracujące z zakażonymi pacjentami pozbawione dodatku covidowego

W związku z niekorzystnymi decyzjami Ministerstwa Zdrowia przed kilkoma dniami przekazałem panu ministrowi zdrowia interpelację i pytanie o możliwość naprawy ich skutków, o możliwość przyznania dodatków COVID-owych do wynagrodzenia. Oczekuję pilnej odpowiedzi, ale liczę też na to, że ministerstwo z własnej inicjatywy przeanalizuje tę sprawę, kwestie sporne i najzwyczajniej w świecie przywróci te dodatki.

Przy okazji, pomimo niezrozumiałej obstrukcji ze strony ministerstwa, liczę na podobną autorefleksję w kwestii przywrócenia dodatków COVID-owych pielęgniarkom pracującym z pacjentami COVID-owymi w Izbie Przyjęć Wojewódzkiego Szpitala Obserwacyjno-Zakaźnego w Bydgoszczy, które nadal czekają na pozytywne rozpatrzenie przez pana ministra mojej interpelacji i przywrócenie należnych im dodatków COVID-owych do wynagrodzenia.

Jeżeli pan minister albo doradcy pana ministra nie wiedzą, jak wygląda praca pielęgniarek w izbie przyjęć szpitala i jak wygląda praca diagnostów w czasie pandemii, to bardzo serdecznie zapraszam panów do Bydgoszczy bezpośrednio po tej sesji Sejmu, gdzie pielęgniarki z izby przyjęć i diagności pokażą, jak w praktyce wygląda ich praca, a pan minister będzie miał szansę na wytłumaczenie im prosto w oczy, dlaczego odebrał im dodatki COVID-owe.

Problem, który sygnalizuję, dotyczy pielęgniarek i diagnostów laboratoryjnych w całej Polsce. Pytam i wołam o takie działania na przykładzie miasta Bydgoszcz i Wojewódzkiego Szpitala Obserwacyjno-Zakaźnego w Bydgoszczy, bo jestem urlopowanym pracownikiem tego szpitala i doskonale znam specyfikę pracy w tym szpitalu, specyfikę pracy pań pielęgniarek i diagnostów laboratoryjnych. Dziękuję bardzo.

Panie ministrze, liczę na odzew w sprawie mojego wołania. Dziękuję.

źródło: sejm.gov.pl

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4 / 5. Ilość głosów: 84

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8296 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościGazeta Pielęgniarek i PołożnychNowa siatka płacWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarki - zmiany w wynagrodzeniach w 2025 i 2026 roku.

2 min czytania
Bierność koalicji rządowej w sprawie nierównego traktowania pielęgniarek z grupy 5 i 6 Nowa koalicja rządowa nie zrobiła nic do tej pory…
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarki. Pracodawca zapewnia "konkurencyjne i atrakcyjne wynagrodzenie pakietowe".

1 min czytania
Oferta pracy dla pielęgniarek Nowatorska Klinika Medycyny Estetycznej premium, działającą w dziedzinie transplantacji włosów i trychologii, medycyny estetycznej, a także kosmetologii, chirurgii…
AktualnościGazeta Pielęgniarek i PołożnychNowa siatka płacWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarki - wynagrodzenie zasadnicze od 1 stycznia 2025 r.

1 min czytania
Wynagrodzenia pielęgniarek – propozycja ministerstwa W poniższym artykule, który pochodzi z lipcowego wydania Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych zajmiemy się tematem związanym…
Komentarze
×
Aktualności

Zachęty dla pielęgniarek w wieku emerytalnym.