Zachęty dla pielęgniarek w wieku emerytalnym.

3 min czytania
Aktualności
Zachęty dla pielęgniarek w wieku emerytalnym.

Zespół Trójstronny o pielęgniarkach i położnych

Jak zwiększyć wykorzystanie potencjału zawodowego pielęgniarek i położnych w obszarze obowiązujących rozwiązań prawnych – to główny przedmiot dyskusji członków i ekspertów Trójstronnego Zespołu ds. Ochrony Zdrowia, obradującego dniu 2 grudnia br. w siedzibie CPS ,,Dialog” w Warszawie.

Braki personelu pielęgniarskiego

Deficyt kadr medycznych to temat wielokrotnie poruszany w dialogu trójstronnym.
Rekomendacje dotyczące sytuacji kadrowej i pracowniczej w ochronie zdrowia zostały min. przyjęte przez Radę Dialogu Społecznego Uchwałą nr 98 strony pracowników i pracodawców we wrześniu br. Tym razem, Trójstronny Zespół pochylił się nad grupą zawodową pielęgniarek i położnych podejmując dyskusję nad wypracowaniem propozycji zmian nad wykorzystaniem ich zasobów kadrowych w systemie ochrony zdrowia. Problemem systemowym w odniesieniu do tej grupy zawodowej jest wciąż narastająca luka pokoleniowa, będąca wynikiem wieloletnich zaniedbań zarówno, jeśli chodzi o kształcenie, jak i w ocenie przedstawicieli tego środowiska – braku zachęt i motywacji do wykonywania tego trudnego i wymagającego zawodu. Wg. informacji samorządu zawodowego pielęgniarek i położnych, przykładowo w 2020 r. zostało wydanych 5,6 tys. praw wykonywania zawodu pielęgniarki i położnej, jednak zaledwie około 3 tys. podjęło pracę w systemie ochrony zdrowia. Oznacza to, że nie wszystkie osoby uzyskujące prawo wykonywania zawodu przystępują do jego wykonywania, co może skutkować zapaścią kadrową w najbliższych latach. Problem jest poważny. Struktura wieku pielęgniarek i położnych wskazuje na brak zastępowalności pokoleń – jego zapewnienie wymaga, aby w latach 2018 – 2033 około 70 tys. osób rozpoczęło wykonywanie zawodu pielęgniarki, położnej (rocznie obecnie jest to około 4,5 tys.). Bardzo szybko zmienia się także średnia wieku pracujących pielęgniarek w Polsce – jeszcze 10 lat temu wynosiła ona 42 lata, obecnie – to 52 lata z tendencją wzrastającą.

Zachęty dla pielęgniarek w wieku emerytalnym

W czasie dyskusji poruszono szereg aspektów dotyczących aktualnej sytuacji zawodowej pielęgniarek i położnych. Dotyczyły one m.in. szkoleń odnośnie praktycznego wykonywania zawodu, optymalizacji zatrudnienia, wykorzystania personelu pomocniczego wspomagającego pracę pielęgniarek (podkreślenie znaczenia zawodu opiekuna medycznego), zwiększenia uprawnień i kompetencji do samodzielnego wykonywania czynności zawodowych, zachęt dla absolwentów szkół medycznych, jak i wobec tych w wieku emerytalnym, zmian szerszego zakresu ordynacji leków, lepszej wyceny świadczeń np. dla pielęgniarek środowiskowych, kompleksowego i elastycznego podejścia do norm zatrudnienia, uwzględnienia roli pielęgniarek pracujących w sektorze pomocy społecznej. Uzgodniono dalszy tryb pracy nad tym zagadnieniem poprzez przekazywanie przez stronę społeczną propozycji zmian w kwestii wykorzystania potencjału zawodowego pielęgniarek i położnych w zakresie już istniejących rozwiązań prawnych i przyjęcia ich jako rekomendacji Trójstronnego Zespołu.

Trójstronny Zespół podjął także decyzję o kontynuacji prac w obszarze wypracowania zmian do projektu ustawy o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta (temat był podjęty 22 listopada br.) w związku z licznymi kontrowersjami, co do zasadniczych części projektowanej regulacji. Na zakończenie, omówiono stan dialogu nad działaniami na rzecz wzrostu wynagrodzeń pracowników Narodowego Funduszu Zdrowia (kontynuacja tematu z sierpniowego posiedzenia zespołu). Informację w tej sprawie przedstawił prezes NFZ, podkreślając krótko – i długofalową perspektywę podejścia do płac pracowników Funduszu i deklarując stały dialog w tym obszarze z organizacjami związkowymi NFZ (w tym z organizacją członkowską OPZZ). Na zakończenie obrad, Ogólnopolski ZZ Psychologów, organizacja członkowska OPZZ zgłosił wniosek o omówienie problematyki działalności centrów zdrowia psychicznego i stanu realizacji opieki psychiatrycznej nad dziećmi i młodzieżą.

W obradach Trójstronnego Zespołu uczestniczyli przedstawiciele środowiska pielęgniarek i położnych – samorządu zawodowego: Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych oraz Stowarzyszenie Pielęgniarek Cyfrowych. OPZZ reprezentowały: członek Trójstronnego Zespołu Urszula Michalska oraz ekspert Renata Górna wraz z przedstawicielami branży biorącymi udział w formie zdalnej.

źródło: www.opzz.org.pl
(rg)

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 3.1 / 5. Ilość głosów: 137

Bądź pierwszym, który oceni wpis

1043 artykułów

O autorze

Redaktor, specjalista social media. Koordynator dystrybucji Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych oraz wyszukiwarki szkoleń w ramach kształcenia podyplomowego. Doradca klienta Sklepu Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
Aktualności

Pielęgniarki o podnoszeniu pacjentów - nie jesteśmy cyborgami!

2 min czytania
Pielęgniarka odmówiła samodzielnego podnoszenia pacjenta gdyż nie chciała sobie uszkodzić kręgosłupa… Kilka dni temu na Portalu został opublikowany artykuł pt. Pacjent 113…
AktualnościPaństwowy egzamin pielęgniarek i położnych.Szkolenia pielęgniarek i położnych

Pielęgniarki zdawały egzamin specjalizacyjny. Zobacz wyniki.

1 min czytania
Państwowy egzamin specjalizacyjny pielęgniarek i położnych – sesja wiosenna 2024 Pielęgniarki i położne od 8 kwietnia podejmują zmagania z egzaminami w różnych…
AktualnościNie dla ustawy OZZPiPNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitaleWynagrodzenia pielęgniarek

Wynagrodzenia pielęgniarek a co z innymi zawodami?

1 min czytania
Poseł o wynagrodzeniach innych zawodów medycznych i niemedycznych w kontekście wynagrodzeń pielęgniarek… Poniżej publikujemy wypowiedź posła Janusza Cieszyńskiego, z dnia 11 kwietnia…
Komentarze
×
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarki w spółce pielęgniarek i położnych.