Pielęgniarki – brak strzykawek.

2 min czytania
Aktualności
Pielęgniarki – brak strzykawek.

WHO o możliwości zaburzeń w dostępie do strzykawek

Interpelacja do ministra zdrowia w sprawie zapowiadanego przez WHO kryzysu w zasobie strzykawek w 2022 r.

Szanowny Panie Ministrze!

Jak wynika z informacji przekazanej podczas briefingu Organizacji Narodów Zjednoczonych w Genewie przez panią Lise Hedman – ekspertkę WHO, w 2022 roku na świecie może wystąpić kryzys w zasobie strzykawek. Zgodnie z wyliczeniami na świecie rocznie produkuje się ok. 6 mld strzykawek. Tylko do samych szczepień na Covid-19 globalnie zużyto już 6,8 mld strzykawek. Warto zauważyć, że oprócz szczepień na Covid-19 strzykawki wykorzystywane są do szczepień zgodnie z kalendarzem szczepień, szczepień sezonowych, a nawet jeszcze w niektórych ośrodkach zdrowia i szpitalach w Polsce do pobierania krwi.

W związku z powyższym proszę Pana Ministra o odpowiedź na następujące pytania:

1. Czy Polska posiada rezerwę strzykawek? Jeśli tak, ile ta rezerwa wynosi?
2. Jakie działania zamierza podjąć ministerstwo, by w związku z ostrzeżeniami WHO zapewnić ciągłość dostaw strzykawek do szpitali, ośrodków zdrowia i podmiotów leczniczych, a tym samym nie doprowadzić do kryzysu w służbie zdrowia?

Magdalena Łośko, 23 listopada 2021 r.


Brak strzykawek – kolejny aspekt pandemii

Jak podaje spidersweb.pl, Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ostrzegła, że przed nami pojawia się kolejne wyzwanie: brak strzykawek. Specjalistka WHO Lisa Hedman powiedziała we wtorek w Genewie, że w przyszłym roku na świecie może zabraknąć ponad dwa miliardy strzykawek.

WHO wezwało wszystkie kraje do planowania zakupów i szczepień z wyprzedzeniem. Specjaliści WHO podkreślają, że aktualny czas realizacji zamówień przez producentów do sześć miesięcy.

Według szacunków WHO, w latach przed pandemią na całym świecie podawało się około 16 miliardów zastrzyków. Zanim pojawił się koronawirus, szczepienia stanowiły od 5 do 10 procent tej liczby, czyli do 1,6 miliarda.

COVID-19 diametralnie zmienił te proporcje. Według szacunków WHO do tej pory podano 6,8 miliarda dawek szczepionki przeciw koronawirusowi, co znacznie zwiększyło oczywiście zapotrzebowanie na strzykawki.

Strzykawki do szczepień różnią się od tych do innych celów. Zwykle posiadają mechanizm zabezpieczający, gwarantujące ich jednorazowe użycie. Według szacunków WHO producenci mogą wyprodukować około sześciu miliardów tych strzykawek rocznie. I tu pojawiają się oczywiście problemy.

Przyszłoroczny popyt może być nawet siedem razy większy niż przed pandemią. Oznacza to, że na rynku zabraknie kilka miliardów strzykawek.

Możemy mieć globalny niedobór strzykawek do szczepień, co z kolei może prowadzić do poważnych problemów, takich jak spowolnienie walki z koronawirusem i innymi chorobami

Lisa Hedman, ekspertka WHO, podczas briefingu ONZ w Genewie

Hedman dodała, że brak wystarczającej liczby strzykawek do szczepionek oznacza, że w najgorszym przypadku będzie trzeba zrezygnować z rutynowych szczepień, takich jak przeciwko odrze, śwince i różyczce.

źródło: spidersweb.pl

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 3 / 5. Ilość głosów: 2

Bądź pierwszym, który oceni wpis

701 artykułów

O autorze

Redaktor, specjalista social media. Koordynator dystrybucji Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych oraz wyszukiwarki szkoleń w ramach kształcenia podyplomowego. Doradca klienta Sklepu Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościNowa siatka płacWynagrodzenia pielęgniarek

Ministerstwo przeniosło pielęgniarki z licencjatem do innej grupy na wniosek izby i związku.

2 min czytania
Ministerstwo zdrowia o wynagrodzeniach pielęgniarek i położnych Poniżej publikujemy fragment interpelacji do ministra zdrowia w sprawie realizacji Polityki Wieloletniej Państwa na Rzecz…
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarki. 90 PLN/godz. Wymagana specjalizacja i studia.

1 min czytania
Oferta pracy dla pielęgniarek Klinika, która oferuje zabiegi z zakresu: ortopedii, chirurgii plastycznej, laryngologii poszukuje do pracy pielęgniarki anestezjologicznej. Praca na część…
AktualnościUprawnienia pielęgniarek

Pielęgniarki - minister dookreśli kompetencje z uwzględnieniem poziomu wykształcenia.

2 min czytania
Ministerstwo prowadzi prace mające na celu dookreślenie kompetencji zawodowych pielęgniarek i położnych Dnia 14 kwietnia 2023 r. Posłowie RP – Marcelina Zawisza,…
Komentarze
×
Aktualności

Wygraj stetoskop w mikołajkowym konkursie!