Druga część informacji z obrad senackiej komisji zdrowia – początek obrad 16.00 – dnia 20 czerwca 2017. Informacja uaktualniana na bieżąco.

1 min czytania
AktualnościNowa ustawa o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego pielęgniarek i położnych.

 Informacja z obrad senackiej komisji zdrowia:

Zobacz część pierwszą

Część druga po przerwie

16.00 – senacka komisja zdrowia wznawia obrady po przerwie… komisja się zbiera na sali… jest już kilku senatorów na sali…

Głos zabiera "Solidarność". Prorządowy związek zawodowy. Pani ze związku mówi: po półtora roku prac powstał projekt bardzo zmieniony, bardzo rozciągniety w czasie okres dochodzenia do docelowych stawek wynagrodzenia zasadniczego, kadrze niemedycznej w podmiotach leczniczych, których ta ustawa nie dotyczy. Dlaczego tych pracowników wykluczono? Jest to jasna niesprawiedliwość! Ci ludzie teraz czują się gorszą kategorią. Mówi o egozimach grupowych. I to się miało się zmienić! A się nie zmienia. Dlatego wybuchną nowe konflikty. Mówi o podwyżkach dla pielęgniarek. W jaki sposób one są realizowane. Czy to jest prawne? Tego będą dotyczyć porawki, które złoży związek. 

16.18 – głos zabiera wiceminister zdrowia (pielegniarka) – odpowiada w kwestii, kogo obejmuje ustawa o wynagrodzeniach zasadniczych. Uważa, że ustawa obejmuje wszystkich pracowników wykonujących zawód medyczny. I taki cel w ustawie osiągnięto. 

16.27 – dyskusja dotyczy kosztów objęcia ustawą pracowników niemedycznych. 

Podkreślono, że ustawa obejmuje wszystkie podmioty lecznicze: publiczne i niepubliczne. 

Jeden z mówców mówi o pracy salowej. Ustawa w tym brzmieniu nie gwarantuje podwyżek dla tej grupy pracowników. A państwo np. kupiło za 6 miliardów akcje PKO SA.

16.32 – Podniesiono argument, że ustawa nie obejmuje zawodu medycznego – sanitariusz.

16.38 – Senator uważa, że nie można mówić o zawodzie tym bardziej zawodzie medycznym kiedy ktoś nie ukończył szkoły średniej. 

16.41 – wraca dyskusja o pielęgniarkach. Argumentem za przeniesieniem magistra do grupy wyżej jest…. brak pielęgniarek. Do grupy 8. I podniesienie wskaźnika. Musimy zadbać o pielęgniarki aby chorzy mieli opieke zapewnioną.

16.45 – wniosek za przyjęciem ustawy bez poprawek! 

16.46 – wynik głosowania – komisja przyjeła ten wniosek i ustawa zostaje przekazana na jutrzejsze posiedzenia senatu bez poprawek. Tym poprawki odrzucono!

Ustawa zostaje w takim kształcie:

Dziekuję za uwagę…

Pozdrawiam

Mariusz Mielcarek

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8259 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościGazeta Pielęgniarek i PołożnychOrzecznictwo sądowe

Pacjent ocenił pracę pielęgniarek. Zarzuty przedstawił w sądzie.

2 min czytania
Pacjentka w sądzie: wzywane pielęgniarki nie przychodziły. Opiekował się mną mąż. W jednym z uzasadnień do wyroków sądów w 2023 roku, które…
AktualnościNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LM

Pielęgniarki - propozycja wynagrodzeń zasadniczych od 1 stycznia 2026 złożona przez resort zdrowia.

2 min czytania
Propozycja ministerstwa zdrowia w zakresie siatki płac personelu pielęgniarskiego od 1 stycznia 2026 roku… W kilku poprzednich artykułach redakcyjnych Ogólnopolski Portal Pielęgniarek…
AktualnościGazeta Pielęgniarek i PołożnychOrzecznictwo sądowe

Chory zarzucał pielęgniarce, że leżał w moczu. Co na to sąd?

1 min czytania
Pacjent zarzucał pielęgniarce, iż nie został przebrany, kiedy bezwiednie oddał mocz W jednym z uzasadnień do wyroków sądów w 2022 roku, które…
Komentarze