Duże zainteresowanie pielęgniarek szkoleniem specjalistycznym.

2 min czytania
AktualnościSzkolenia pielęgniarek i położnych
Duże zainteresowanie pielęgniarek szkoleniem specjalistycznym.

Kurs specjalistyczny dla pielęgniarek i położnych

Jak pisaliśmy przy okazji artykułu dotyczącego kursu kwalifikacyjnego w dziedzinie pielęgniarstwa diabetologicznego – ponad trzy i pół miliona Polaków choruje na cukrzycę, a nawet milion z nich może nie zdawać sobie z tego sprawy, ponieważ ich choroba nie została zdiagnozowana przez lekarza. W związku z powyższym, istotnym elementem pracy pielęgniarek i położnych jest ciągłe poszerzanie wiedzy z zakresu tej choroby metabolicznej oraz zwrócenie uwagi na znaczenie edukacji i przestrzeganie zasad jej prowadzenia.

Niestety niewiele pielęgniarek w minionych latach ukończyło kurs kwalifikacyjny w dziedzinie pielęgniarstwa diabetologicznego, a także niewiele wyraziło chęć odbycia go w najbliższym czasie.

Więcej w sprawie przedmiotowego kursu kwalifikacyjnego przeczytasz, klikając w poniższy link.

Inna sytuacja natomiast jest w przypadku kursu specjalistycznego Edukator w cukrzycy. W latach 2016-2022 ponad 3,1 tys. pielęgniarek i położnych ukończyło ten kurs. Jego celem jest wyposażenie pielęgniarki i położnej w profesjonalną wiedzę, umiejętności i kompetencje społeczne do prowadzenia edukacji terapeutycznej mającej na celu poprawę jakości życia osoby chorej na cukrzycę.

Łączna liczba godzin przeznaczonych na realizację programu tego kursu wynosi 160 godzin dydaktycznych:

  • zajęcia teoretyczne – 96 godzin,
  • zajęcia praktyczne – 64 godziny.

Wykaz świadczeń zdrowotnych, do których jest uprawniona pielęgniarka i położna po ukończeniu kursu

  1. Ustalanie diagnozy w zakresie możliwości samokontroli i samoopieki chorego na cukrzycę, jego rodziny i środowiska.
  2. Metodyczne opracowanie i realizowanie edukacji terapeutycznej w oparciu o strukturę programową wobec chorych na cukrzycę: dorosłych i dzieci oraz kobiet w ciąży z uwzględnieniem edukacji ich rodzin/opiekunów.
  3. Określenie zapotrzebowania energetycznego chorych na cukrzycę dorosłych, dzieci i kobiet w ciąży, zapotrzebowania na wymienniki węglowodanowe i białkowo-tłuszczowe oraz poradnictwo w zakresie żywienia na podstawie obowiązujących wytycznych Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego.
  4. Prowadzenie poradnictwa w zakresie samokontroli i samoopieki oraz profilaktyki powikłań wobec chorego na cukrzycę dorosłego, dziecka i kobiety w ciąży.
  5. Doraźna modyfikacja stałej dawki leczniczej insuliny szybko i krótkodziałającej oraz edukacja chorych i ich rodzin w tym zakresie
  6. Monitorowanie jakości życia chorych na cukrzycę.

Edukator w cukrzycy – literatura

Zachęcamy do zapoznania się z pozycją, która została uwzględniona w wykazie literatury podstawowej programu przedmiotowego kursu.

Szewczyk A. (red.): Pielęgniarstwo diabetologiczne. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2019

Zaktualizowany podręcznik, stworzony przez zespół autorów z wieloletnim doświadczeniem i praktyką, systematyzuje wiedzę w zakresie pielęgniarstwa opieki diabetologicznej. Nowe wydanie zostało wzbogacone o kilka dodatkowych tematów, takich jak: praktyka pielęgniarska oparta na dowodach (Evidence Based Practice – EBP), uprawnienia pielęgniarki i położnej, ordynowanie wyrobów medycznych oraz bezpieczeństwo pacjenta.

Liczba pielęgniarek i położnych, które chcą odbyć kurs specjalistyczny edukator w cukrzycy

Sprawdźmy zatem, jak wygląda chęć odbycia przedmiotowego kursu w najbliższym czasie. W Systemie Monitorowania Kształcenia Pracowników Medycznych zamieszczono informacje o liczbie zainteresowanych pielęgniarek i położnych odbyciem kursów i szkoleń. Poniżej publikujemy liczby dotyczące kursu Edukator w cukrzycy, z podziałem na województwa.

Województwo:Liczba pielęgniarek i położnych, które zgłosiły swój udział w kursie
dolnośląskie355
kujawsko-pomorskie280
lubelskie130
lubuskie130
łódzkie90
małopolskie145
mazowieckie340
opolskie142
podkarpackie225
podlaskie120
pomorskie135
śląskie273
świętokrzyskie185
warmińsko-mazurskie140
wielkopolskie445
zachodniopomorskie172
Razem:3 307
(dane na dzień na dzień 7 sierpnia 2023 roku)

źródło danych: smk2.ezdrowie.gov.

Opracowanie: Daria Krajewska pielegniarki.info.pl

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 5 / 5. Ilość głosów: 2

Bądź pierwszym, który oceni wpis

1080 artykułów

O autorze

Redaktor, specjalista social media. Koordynator dystrybucji Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych oraz wyszukiwarki szkoleń w ramach kształcenia podyplomowego. Doradca klienta Sklepu Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościGazeta Pielęgniarek i Położnych

Starsze pielęgniarki zarabiają gorzej od młodych pielęgniarek, ponosząc odpowiedzialność za wdrażanie absolwentek do zawodu.

1 min czytania
Dyskusja w Senacie Na stronie internetowej Senatu poinformowano, że w dniu 1 marca br. z inicjatywy wicemarszałka Senatu Michała Kamińskiego w Senacie…
Aktualności

Wywiad z Open Europe: Praca dla Pielęgniarek w Norwegii Opinie Open Europe

6 min czytania
Dlaczego założyliście firmę Open Europe? Firma Open Europe powstała, aby pomagać polskim pielęgniarkom zmieniać swoje życie na lepsze. Choć może to brzmieć…
AktualnościGazeta Pielęgniarek i PołożnychPraktyka zawodowa

Izba pielęgniarek chce obciążyć pielęgniarki kolejnymi biurokratycznymi obowiązkami.

1 min czytania
Kształcenie i doskonalenie zawodowe STANOWISKO nr 2 Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej i Prezydium Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych z dnia 14 lutego…
Komentarze
×
Aktualności

Zmiany skórne: Kiedy mogą być groźne?