Dyrekcje dostały pieniądze a pielęgniarki wysłano na postojowe.

3 min czytania
AktualnościPielęgniarki w pandemii
Dyrekcje dostały pieniądze a pielęgniarki wysłano na postojowe.

12 maja w Międzynarodowy Dzień Pielęgniarek poseł napisał do ministra zdrowia interpelację, w której poruszył problem związany z wynagrodzeniem pielęgniarek w dobie pandemii. W treści powyższego wystąpienia napisano, że pracodawcy obniżają wynagrodzenie pielęgniarek i pielęgniarzy o 20 lub nawet 50 i więcej procent. POseł podkreślił, że taka praktyka jest niespotykana na skalę światową. 


Zarobki pielęgniarek ulegają zmniejszeniu 

– Poseł w interpelacji poselskiej pyta ministerstwo zdrowia o przypadki obniżania pielęgniarkom i położnym wynagrodzenia. 

– Podkreśla, że dyrekcje szpitali otrzymały dodatkowe środki finansowe na walkę z koronawirusem, w tym na wynagrodzenie dla personelu.

– Poseł informuje, że docierają informacje, z których wynika, że środki te mogą być przeznaczane na spłatę zadłużenia szpitali.

Interpelacja w sprawie informacji o obniżkach wynagrodzeń pielęgniarek w czasie epidemii koronawirusa SARS-CoV-2

Szanowny Panie Ministrze!

Pielęgniarki i pielęgniarze swoją pracą na co dzień gwarantują poczucie bezpieczeństwa dla wszystkich pacjentów i pacjentek. W okresie panującej epidemii koronawirusa SARS-CoV-2 ich ofiarna praca, w bardzo ciężkich warunkach, zasługuje na najwyższe uznanie i wyrazy szacunku, także w postaci stosownego wynagrodzenia. Niestety, pojawiają się kolejne informacje oraz sygnały, iż pracodawcy zamiast podwyższać, obniżają wynagrodzenie pielęgniarek i pielęgniarzy o 20 lub nawet 50 i więcej procent, na dodatek nie gwarantując żadnych środków ochrony osobistej, w postaci maseczek, rękawiczek czy gogli lub przyłbic. Sprzęt ochronny pielęgniarki i pielęgniarze zmuszeni są zakupić samodzielnie, za własne środki. W powyższej sprawie apel do prezesa Rady Ministrów wystosował już Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych.

Obniżki wynagrodzeń niestety wprowadzane są również w placówkach medycznych, które nie są szpitalami jednoimiennymi, na podstawie art. 81 Kodeksu pracy. Należy zwrócić uwagę, że od wielu lat trwa dyskusja nad koniecznością podwyższania wynagrodzenia dla specjalistów i całego personelu medycznego, a mimo to, jesteśmy świadkami ich obniżania i to na dodatek w okresie epidemii koronawirusa SARS-CoV-2.

Przychylam się do opinii Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych, iż mająca miejsce w Polsce sytuacja, związana z obniżkami wynagrodzeń dla personelu medycznego w czasie trwającej epidemii, jest niespotykana na skalę światową, w sytuacji gdy codziennie potwierdzane są nowe przypadki zachorowań oraz zgonów i nie jest znany jeszcze dokładny czas, w którym nastąpi szczyt epidemii.

W ogólnodostępnych informacjach można również dowiedzieć się o przypadkach, w których dyrekcje szpitali otrzymały dodatkowe środki finansowe na walkę z koronawirusem, w tym na wynagrodzenie dla personelu i sprzęt ochronny, a mimo to personel został skierowany na postojowe. Pojawiają się poważne sugestie, że środki te mogą być przeznaczane na spłatę zadłużenia szpitali, których sytuacja finansowa jest dramatyczna, w szczególności szpitali powiatowych, których utrzymanie spadło całkowicie na barki jednostek samorządów terytorialnych, o czym świadczy również wyrok Trybunału Konstytucyjnego z dnia 20 listopada 2019 r. (sygn. akt K 4/17).

W świetle przedstawionych informacji, zgodnie z przepisami ustawy z dnia 9 maja 1996 r. o wykonywaniu mandatu posła i senatora (tekst jednolity Dz. U. z 2018 r. poz. 1799), uprzejmie proszę o odpowiedź na następujące pytania:

1. Jakie działania podjęło lub planuje podjąć Ministerstwo Zdrowia w związku z pojawiającymi się informacjami i sygnałami o obniżce wynagrodzenia dla pielęgniarek i położnych przez pracodawców?

2. Czy i kiedy zostaną podjęte pilne decyzje dotyczące ustalenia zasad wzrostu wynagrodzeń pielęgniarek i położnych świadczących pracę przy zwalczaniu zagrożenia epidemicznego spowodowanego działaniem koronawirusa SARS-CoV-2?

3. W jaki sposób dokonywana jest kontrola przeznaczanych środków finansowych, stanowiących wsparcie z budżetu centralnego dla placówek medycznych pod względem właściwości wydawanych środków przez placówki medyczne? Ile kontroli zostało już przeprowadzonych przez Ministerstwo Zdrowia?

4. Czy doszło do nieprawidłowości w zakresie wydawanych środków (pochodzących z budżetu centralnego na walkę z koronawirusem SARS-CoV-2) przez placówki medyczne? Jeśli tak, to w ilu placówkach i jakie działania zostały podjęte przez Ministerstwo Zdrowia?

Z wyrazami szacunku
Michał Jaros
Poseł na Sejm RP

12 maja 2020 roku 

Zobacz także:

Pielęgniarki – praca w jednym miejscu

Rekompensaty dla pielęgniarekZobacz także:

Pielęgniarki: Śluzy to wydzielone folią malarską zasłony.

Pielęgniarki: rekompensata także bez posiadania dodatkowego zatrudnienia!

Pielęgniarka: w oczach dyrekcji, oddziałowych, wojewodów, jestem jak mięso armatnie.


Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 5 / 5. Ilość głosów: 1

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8164 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościNie dla ustawy OZZPiPNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitaleWynagrodzenia pielęgniarek

Związek pielęgniarek zawiódł pielęgniarki.

2 min czytania
Związek pielęgniarek w dniu 11 kwietnia wydał szokujące stanowisko… W liście do Premiera RP z dnia 8 kwietnia 2024 roku pani Krystyna…
Aktualności

Pielęgniarka: to powinien być nasz przywilej.

2 min czytania
Pielęgniarka o zdrowiu pielęgniarek W minionym tygodniu zacytowaliśmy na profilu na Facebooku poniższą wypowiedź pielęgniarki. Trudno się z nią nie zgodzić, urlop…
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarki. 120-150 zł/godz.

1 min czytania
Oferta pracy dla pielęgniarek Dom seniora – prywatna placówka, znajdującą się na terenie województwa podlaskiego poszukuje do pracy pielęgniarki. Wynagrodzenie: Forma zatrudnienia:…
Komentarze