Pielęgniarki: rekompensata także bez posiadania dodatkowego zatrudnienia!

4 min czytania
AktualnościPielęgniarki - praca w jednym miejscuRekompensaty dla pielęgniarek
Pielęgniarki: rekompensata także bez posiadania dodatkowego zatrudnienia!

Wprowadzone rozporządzeniem ministra zdrowia dodatki dla pielęgniarek i położnych, za pracę w jednym miejscu, wzbudzają liczne kontrowersje. Zapisy rozporządzenia z dnia 28 kwietnia 2020 roku należy interpretować nie tylko jako rekompensatę za utracone dochody ale także jako "dodatkowe świadczenie z tytułu objęcia ograniczeniem". Dlatego nie ma wymogu posiadania dodatkowego zatrudnienia przez pielęgniarki i położne dla otrzymania przedmiotowego świadczenia. 


Informator – dodatkowe świadczenie dla pielęgniarek

– Minister zdrowia w dniu 28 kwietnia 2020 roku wydał rozporządzenie w sprawie rekompensat dla pielęgniarek i położnych. 

– Rekompensata to dodatkowe świadczenie pieniężne za ograniczenie wykonywania zawodu do jednego miejsca.  

–  Rekompensata zostanie wypłacona nie tylko osobom posiadającym dodatkowe miejsce wykonywania zawodu. 

– Rekompensata zostanie wypłacona także pielęgniarkom i położnym, które nie posiadają dodatkowego zatrudnienia. Jest to swoiste odszkodowanie z tytułu "objęcia ograniczeniem". Bowiem osoby te mogłyby podjąć dodatkowe zatrudnienie… a nie mogą z powodu zakazu.

Minister zdrowia w dniu 28 kwietnia 2020 roku podpisał rozporządzenie w sprawie standardów w zakresie ograniczeń przy udzielaniu świadczeń opieki zdrowotnej pacjentom innym niż z podejrzeniem lub zakażeniem wirusem SARS-CoV-2 przez osoby wykonujące zawód medyczny mające bezpośredni kontakt z pacjentami z podejrzeniem lub zakażeniem tym wirusem

Jest rzeczą oczywistą, że intencją ministerstwa zdrowia jest zamiar zrekompensowania pielęgniarkom i położnym utraty dochodów w powodu wpisania ich do wykazu, o którym mowa w § 1 powyższego rozporządzenia. 

Rozporządzenie wprowadza dla pielęgniarek i położnych "ograniczenie" w zakresie liczby miejsc wykonywania zawodu. W praktyce oznacza to, ograniczenie wykonywania zawodu do jednego miejsca – podmiotu leczniczego – którego dyrektor umieścił daną pielęgniarkę lub położną w wykazie, o którym mowa w rozporządzeniu.

Teraz najważniejsza kwestia: kiedy należy się rekompensata oraz w jakiej wysokości.

W powyższej kwestii rozporządzenie milczy!!!

Zdumiewające… w rozporządzeniu o rekompensatach nie ma zapisów o ich wysokości oraz w jakich przypadkach będą wypłacane. 

W takim razie, gdzie zostały te kwestie uregulowane?

Poniżej publikuję tweeta z dnia 30 kwietnia 2020 roku, który zamieścił wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński.. 

Wiceminister zdrowia w tweecie pisze: to nie jest list tylko wiążące polecenie dla @NFZ_Centrala  z jasno opisanym sposobem wyliczania wysokości dodatków. Treść polecenia także była przedmiotem konsultacji właśnie po to, żeby rozwiać takie wątpliwości.

Podkreślam: wiceminister wspomina o jakimś tajemniczym dokumencie pt. "polecenie dla prezesa NFZ".

Projekt tego dokumentu opublikowaliśmy na portalu w dniu 21 kwietnia 2020 roku w artykule pt. Pielęgniarki – praca w jednym miejscu – wysokość rekompensaty.

Niestety, do dzisiaj obowiązująca treść tego dokumentu nie została opublikowana przez ministerstwo!

Wracamy do najważniejszej kwestii: kiedy należy się rekompensata oraz w jakiej wysokości.

Otóż w powyższym zagadnieniu wypowiada się komunikat NFZ z dnia 30 kwietnia 2020 roku.

Jego treść opublikowaliśmy w dniu 2 maja w artykule pt. Pielęgniarki – ustalono wysokość rekompensaty za pracę w jednym miejscu.

Powyższy komunikat wymienia dwa przypadki, kiedy będzie wypłacana rekompensata:

1. kiedy dana pielęgniarka lub położna "uzyskiwała wynagrodzenie poza miejscem, w którym po wprowadzeniu ograniczenia będzie udzielała świadczeń", albo

2. kiedy dana pielęgniarka lub położna "uzyskiwać będzie wynagrodzenie w miejscu, w którym po wprowadzeniu ograniczenia będzie udzielała świadczeń". 

Wniosek: dodatkowe świadczenie pieniężne będzie rekompensatą dla pielęgniarek i położnych, które:

1. utraciły dochody z powodu zakazu wykonywania zawodu w więcej niż w jednym miejscu (miały i mają inne zatrudnienie)

2. oraz rekompensatą dla pielęgniarek i położnych, które nie wykonują zawodu więcej niż w jednym miejscu z "tytułu objęcia ograniczeniem" (nie mają dodatkowego zatrudnienia)! Ale mogłyby to dodatkowe zatrudnienie podjąć… a nie mogą z powodu zakazu.

Jaka będzie wysokość rekompensaty?

W związku z powyższymi ustaleniami o dwóch przypadkach, kiedy pielęgniarki i położne będą miały prawo do rekompensaty, w komunikacie NFZ jest mowa o dwóch  sposobach obliczania rekompensaty.  

W pierwszym przypadku, kiedy dana pielęgniarka utraciła dochody z powodu zakazu wykonywania zawodu w więcej niż w jednym miejscu (miała i ma inne zatrudnienie) – kwota świadczenia dodatkowego ustalana będzie jako 80% wartości wynagrodzenia uzyskiwanego poza miejscem, w którym po wprowadzeniu ograniczenia dana osoba będzie udzielała świadczeń.

W drugim przypadku, kiedy dana pielęgniarka nie wykonuje zawodu więcej niż w jednym miejscu (nie ma dodatkowego zatrudnienia) – 50% wartości wynagrodzenia uzyskiwanego w miejscu, w którym po wprowadzeniu ograniczenia dana osoba będzie udzielała świadczeń. 

Ciąg dalszy analizy (przykłady wysokości rekompensaty) oraz projekt oświadczenia, które należy przedłożyć w dyrekcji podmiotu leczniczego, w którym została wpisana pielęgniarka lub położna do wykazu, przedstawię w dniu jutrzejszym tj. 18 maja 2020 roku.

Mariusz Mielcarek  

Zobacz także:

Pielęgniarki: jedno miejsce pracy. Stanowisko ministerstwa.
Pielęgniarka/Pielęgniarz – specjalne dodatki za pracę w jednym miejscu nie tylko w szpitalach jednoimiennych!

 Zobacz także:

Jaka jest liczba zarażonych pielęgniarek, lekarzy, ratowników i innych pracowników.

Ubezpieczenie pielęgniarek. Ciąg dalszy skandalu.

Pielęgniarki: szpitale nie wiedzą jak obliczyć rekompensaty.


Przeczytaj najnowszy numer Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8218 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
Aktualności

Pielęgniarka: pielęgniarstwo zboczyło z drogi opieki nad chorym.

2 min czytania
Komentarze pielęgniarek Jakiś czas temu zamieściliśmy na naszym fanpage na Facebooku zamieściliśmy poniższy post. Wywołał on duże poruszenie oraz dyskusję. Poniżej przedstawiamy…
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarki w PZU - gabinet zabiegowy i punkt pobrań.

1 min czytania
Oferta pracy dla pielęgniarki Do łódzkiego zespołu PZU Zdrowie poszukiwana jest pielęgniarka/ pielęgniarz. Proponowana forma zatrudnienia: Umowa o pracęWynagrodzenie: od 7 200 zł brutto/mies….
AktualnościGazeta Pielęgniarek i PołożnychOrzecznictwo sądowePraktyka zawodowa

Pielęgniarki - cztery wyroki sądowe.

3 min czytania
Wyroki sądowe dotyczące praktyki zawodowej pielęgniarek i położnych W bieżącym numerze Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych prezentujemy cztery wyroki sądowe dotyczące praktyki…
Komentarze