Dyrektor oszczędza i każe pielęgniarkom przejść na 7/8 etatu, wynagrodzenie szpitalnej pielęgniarki na etacie związkowca, szpital wprowadza „system wartościujący pracę” – pielęgniarka zarobi w zależności od tego ile zdobędzie punktów, noworodek wypadł w izbie przyjęć na podłogę – szpital powołał komisję a prokurator zajmie się sprawą, pielęgniarki a grypa A/H1N1 – coponiedziałkowy przegląd internetu. 5 KOMENTARZY.

4 min czytania
Aktualności

 

Białystok – spotkania, zebrania, przygotowywanie dokumentów, opiniowanie, zajmowanie stanowisk, spotkania na górze, w sekcji krajowej, z członkami zarządu regionu. Do tego mnóstwo telefonów: od rana i to nie tylko od członków związków zawodowych. Tym – jak sami opowiadają – zajmują się etatowi związkowcy. Etatowi, czyli tacy, którzy nie wykonują już obowiązków zawartych w umowie o pracę. Ale pensje dostają od pracodawców. Przewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych w białostockim szpitalu wojewódzkim otrzymuje wynagrodzenie w wysokości brutto 2500zł. Twierdzi, że inaczej się nie da. Sama bierze pensję pielęgniarską, ale pacjentami nie opiekuje się już od roku. Takie informacje przedstawia Kurier Poranny.

Bydgoszcz – Szpital Uniwersytecki wprowadzi jako pierwszy w Polsce „system wartościujący pracę”. Prace nad systemem dobiegają końca. Lekarze i pielęgniarki będą dostawać punkty, które zostaną przeliczone na pieniądze. Wszyscy pracownicy lecznicy zostaną ocenieni w zależności od stanowiska, kompetencji i osiągnięć Pracownik, który ukończył więcej kursów doszkalających będzie mógł liczyć na więcej punktów. Powyższe informacje opublikowała Gazeta Wyborcza.

Dębica – pielęgniarka miejscowego szpitala zarażona wirusem grypy A/H1N1.

TVP – pracownicy służby zdrowia – to osoby najbardziej narażenie na wypalenie zawodowe. Autor reportażu w twej sprawie informuje, że pielęgniarki każdego dnia swojej pracy mają do czynienia z ludzkim cierpieniem, chorobą i śmiercią. Na to są przygotowane. Są jednak sytuacje które wywołują szczególny stres – zwłaszcza podejmowanie szybkich decyzji w sytuacji zagrożenia życia pacjenta. Nadmiar obowiązków, stres i monotonia w pracy – to najczęstsze przyczyny wypalenia zawodowego. Powodem niezadowolenia jest też zła organizacja pracy.

Pielęgniarka szkolna – higienistki pojawiają się w pomorskich szkołach średnio dwa razy w tygodniu. W niektórych placówkach- tylko dwa razy w miesiącu. Z badań przeprowadzonych przez Centra Zdrowia Publicznego wynika, że gabinetów nie ma w 70-ciu procentach podstawówek w Polsce, w co drugim gimnazjum i co trzecim liceum. A ich wyposażenie- jak przyznają same pielęgniarki- też pozostawia wiele do życzenia. Norma przyjęta przez Ministerstwo Zdrowia jest taka, że na jedną pielęgniarkę przypada 1100- u uczniów. Wiele z kobiet ma pod opieką 3 lub 4 placówki (szkoły z małą liczbą uczniów).O sprawie donosi Radio Gdańsk.

Pielęgniarka w żłobku – projekt nowej ustawy która ma spowodować tworzenie mniejszych i bardziej dostępnych żłobków. Według obecnie obowiązujących przepisów żłobki są traktowane jak placówki ochrony zdrowia. Dopiero kiedy liczba dzieci przekroczy 20, będzie wymóg, aby w żłobku była zatrudniona pielęgniarka. Informację o projekcie ustawy przedstawiło Radio Merkury.

Chełm – położnica twierdzi, że od jej przyjazdu na izbę przyjęć do przyjścia pielęgniarek minęło 12 minut. – Gdy pielęgniarki przyszły, chciały najpierw wypełnić długą, dokumentację. Następnie kazały się przebrać. One chciały mnie jeszcze badać, ale powiedziałam, że ja już rodzę. Już główka wychodziła. Wtedy jedna z pań stwierdziła, że 'niech się martwią te na górze’.Gdy przyszła położna pełniąca dyżur, poleciła ciężarnej położyć się na fotel. – Niestety nie zdążyła. Podchodząc do fotela, wyleciały na podłogę wody płodowe i dziecko. W szpitalu powołano specjalną komisję a sprawą zainteresował się prokuratura. O sprawie rozpisują się media w całej Polsce. Powyższe informacje na podstawie reportażu w TVN 24.

Olkusz – pracę w szpitalu straci: 43 osoby to pracownicy administracji, 21 osób to niższy personel medyczny i 1 osoba z personelu średniego medycznego, a ponadto 5 ludzi z działu gospodarczo -technicznego. Wśród wytypowanych do zwolnienia osób nie ma pielęgniarek.

Porozumienie Zielonogórskie informuje, że „to prawdziwa wojna” z wirusem grypy. Wszyscy od kilku dni przyjmują pacjentów w maseczkach. Zostały w nie zaopatrzone także pielęgniarki. Takie informacje przekazała dla Radia Merkury lekarz Barbara Janicka przewodnicząca PZ. „Wydaliśmy specjalną ulotkę informującą o tym jak ustrzec się przed zachorowaniem i nie wpadać w panikę. Do lekarzy powinny przychodzić tylko osoby z tzw. grupy ryzyka, dzieci do drugiego roku, kobiety w ciąży i osoby przewlekle chore. Inne osoby powinny bezwzględnie powinny rozważyć wizytę w poradni”.

Włodawa – dyrekcja szpitala zamierza obciąć pensje całemu personelowi. W jaki sposób. Każe przejść wszystkim pracownikom na 7/8 etatu. Przy średniej płacy dla pielęgniarki – zarobki spadną o 200 złotych. Pracownicy nie zgadzają się na propozycję dyrekcji o czym informuje Radio Lublin.

Człuchów – na oddziale IOM zmarł pacjent zarażony wirusem A/H1N1. Opieką otoczono biały personel z OIOM. Trzy pielęgniarki miały podwyższoną temperaturę, wykonano więc badania. Wieczorem wiedzieliśmy już, że nie mają wirusa – cieszy się dyrektor szpitala. O sytuacji w szpitalu informuje Gazeta Pomorska.

Lipno – szpital wypłaci pielęgniarkom należne im pieniądze z tzw. ustawy 203. starosta lipnowski obiecuje, że pieniądze zostaną wypłacone pracownikom w trzech transzach w 2010 roku. Szpital jes dłużny pracownikom 550 tys. zł. Jednej z pielęgniarek około 4 tys. zł. Informacje powyższe podaje gazeta Nowości. 

Z internetowej sieci złowił Mariusz Mielcarek

 

 

Zobacz poprzednie coponiedziałkowe subiektywne przeglądy sieci . . .

23 listopada 2009 roku3 KOMENTARZE

16 listopada 2009 roku4 KOMENTARZE

8 listopada 2009 roku –  12 KOMENTARZY

2 listopada 2009 roku3 KOMENTARZE

26 października 2009 roku – 21 KOMENTARZY

Chcesz otrzymywać bieżące informacje o pielęgniarkach i pielęgniarstwie na swoją skrzynkę pocztową? Zapisz się tutaj.  

 

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8263 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitale

Pielęgniarki zgłosiły się do biura poselskiego.

3 min czytania
Posłanka pisze do ministra zdrowia po spotkaniu z pielęgniarkami w biurze poselskim… Interpelacja do ministra zdrowia w sprawie nieuznawania przy ustalaniu minimalnego…
Aktualności

Młodzi pasjonaci medycyny i nauk biologicznych - co oferuje CosinusYoung przyszłym lekarzom?

2 min czytania
Wybór liceum to ważny krok w kierunku przyszłej kariery zawodowej. Rozwój zainteresowań w szkole ponadpodstawowej z pewnością zaprocentuje w przyszłości i ułatwi…
AktualnościGazeta Pielęgniarek i Położnych

Starsze pielęgniarki zarabiają gorzej od młodych pielęgniarek, ponosząc odpowiedzialność za wdrażanie absolwentek do zawodu.

1 min czytania
Dyskusja w Senacie Na stronie internetowej Senatu poinformowano, że w dniu 1 marca br. z inicjatywy wicemarszałka Senatu Michała Kamińskiego w Senacie…
Komentarze