Dyrektorzy popierają pielęgniarki.

2 min czytania
AktualnościNowa siatka płac
Dyrektorzy popierają pielęgniarki.

Zmiany w wynagrodzeniach pielęgniarek wprowadziły bałagan i destabilizację

Polska Agencja Prasowa informuje, że przedstawiciele szpitali publicznych ocenili w poniedziałek w Krakowie, że zmiany w ustawie o minimalnych wynagrodzeniach pracowników placówek medycznych wprowadziły destabilizację i wywołały bunt tych, którzy poczuli się nierówno potraktowani.

Podkreślono, że zmiany w ustawie o sposobie ustalania wynagrodzeń zasadniczych pracowników podmiotów leczniczych mogą skutkować kolejnymi odejściami kadr medycznych z placówek ochrony zdrowia. Efektem powyższej sytuacji mogą być tragiczne skutki dla systemu opieki zdrowotnej, gdyż pogłębi to już znaczny deficyt kadr medycznych w poszczególnych zawodach medycznych.

Grupa zawodowa pielęgniarek dobrym przykładem w zakresie buntu w kontekście nowej siatki płac

Jako przykład dla zobrazowania powyższych kwestii podano pielęgniarki. Te, które ponad 20 lat temu ukończyły licea pielęgniarskie lub dwuletnie studia zawodowe, a nie mają tytułu licencjata lub magistra, ale mają bardzo duże doświadczenie i wprowadzają do zawodu młodsze i niedoświadczone pielęgniarki – mimo nowych regulacji zarabiają mniej niż te, które dopiero wchodzą na rynek pracy. Pielęgniarka bez wykształcenia wyższego otrzymuje – opisywał dyrektor – 3 773 zł brutto wynagrodzenia zasadniczego, podczas gdy pielęgniarka z wykształceniem wyższym o 400 zł więcej. Pielęgniarki ze specjalizacją i tytułem magistra otrzymują 5 478 zł – czyli o ok. 1 700 zł więcej niż te z ponad 20-letnim doświadczeniem.

Wyartykułowano pogląd że w szpitalach pracuje najstarsza, najbardziej doświadczona, najlepiej przygotowana do zawodu i najgorzej wynagradzana kadra medyczna.

Dyrektorzy szpitali zaskoczeni skalą różnic w wynagrodzeniach pielęgniarek wykonujących te same zadania

Redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych w artykule z dnia 19 sierpnia przytoczyła wypowiedź pana dyrektora Szpitala Specjalistycznego w Gorlicach, który stwierdził:

Tak duże zróżnicowanie zwłaszcza pomiędzy przedostatnią i ostatnią kategorią było zaskoczeniem nie tylko dla pielęgniarek ale także dla dyrektorów szpitali.

Szerokim echem odbiło się również zrównanie wynagrodzenia zasadniczego pielęgniarek ze średnim wykształceniem z wynagrodzeniem sekretarek medycznych, gdzie charakter i obciążenie pracą jest zupełnie inne.

Dyrektor Szpitala Specjalistycznego w Gorlicach

Dyrektorzy szpitali zgadzają się z większością postulatów co do zbyt dużej różnicy minimalnej płacy zasadniczej pomiędzy ostatnią grupą a pozostałymi – dodaje dyrektor placówki z Gorlic.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4.3 / 5. Ilość głosów: 227

Bądź pierwszym, który oceni wpis

7238 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościWynagrodzenia pielęgniarek

Senat: Pielęgniarka zarabia 10 tys.

3 min czytania
O wynagrodzeniach pielęgniarek w senacie Posiedzenie senatu w dniu 25 listopada 2021 roku. Senator Krzysztof Mróz: (…) Pani senator Beata Małecka-Libera w…
AktualnościNowa siatka płac

Protest pielęgniarek z licencjatem.

3 min czytania
Minister zdrowia poinformował na konferencji prasowej w dniu 5 listopada 2021 roku, że w wyniku porozumienia zawartego na forum Zespołu Trójstronnego, że…
Aktualności

Co musisz wiedzieć, chcąc zacząć pracę w służbie zdrowia?

3 min czytania
Empatia, troskliwość i chęć niesienia pomocy to jedne z najważniejszych cech wielu osób, które chcą zacząć pracę w branży medycznej. Lekarz rodzinny,…
Komentarze
×
AktualnościNowa siatka płac

Związek pielęgniarek nie kuma bazy.