Działacze izby pielęgniarek na uroczystościach kościelnych. Jakim prawem?

3 min czytania
Aktualności
Działacze izby pielęgniarek na uroczystościach kościelnych. Jakim prawem?

Przedstawiciele izby pielęgniarek na pielgrzymce…

Naczelna Izba Pielęgniarek i Położnych informuje: Od 18 do 19 maja 2024 r. już po raz setny odbywa się pielgrzymka na Jasną Górę przedstawicieli pracowników ochrony zdrowia z całego kraju!

Organizuje ją Krajowe Duszpasterstwo Służby Zdrowia we współpracy z Zespołem KEP ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia. Pielgrzymka rozpoczęła się w sobotę, 18 maja, Apelem Jasnogórskim w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej.

Następnie pielgrzymi przeszli wałami jasnogórskimi, odmawiając Drogę Krzyżową. O godzinie 23:00 w Kaplicy Cudownego Obrazu odprawiona została Msza Święta, po której miejsce miało czuwanie modlitewne środowiska medycznego.

Dziś, w niedzielę rano, 19 maja, pielgrzymi spotykali się w Auli im. O. Augustyna Kordeckiego na wspólnej modlitwie. Następnie wysłuchali konferencji tematycznych. O godz. 11.00 na szczycie jasnogórskim rozpocznie się uroczysta Msza św. pod przewodnictwem abp. Józefa Górzyńskiego, metropolity warmińskiego.

Pod powyższym postem zamieszczono wiele komentarzy, które odnosiły się do zasadności uczestniczenia przedstawicieli izby pielęgniarek w uroczystościach religijnych. Poniżej publikujemy niektóre z komentarzy. Pod zacytowanymi komentarzami zachęcamy do uczestnictwa w sondzie pt. „Czy przedstawiciele izby pielęgniarek powinni uczestniczyć jako oficjalna delegacja zawodu w uroczystościach kościelnych”?

Z całym szacunkiem dla ludzi wierzących ale delegacje Izb Piel. i Naczelnej Rady nie mogą występować w imieniu całego środowiska pielęgniarskiego. Jakim prawem ?

Co do uroczystości religijnych: Prywatnie – TAK Jako oficjalna delegacja zawodu – NIE.

Jak się panie chcą modlić to proszę to robić prywatnie.

A gdyby tak jednak co kościelne było kościelne, świeckie świeckie?

A gdyby tak nie używać galowych strojów do swoich prywatnych działań w wolnym czasie? A gdybym ja jako ateistka poszła sobie na piknik w galowym stroju położnej, to byłoby ok?

Czytam te komentarze i nie potrafię zrozumieć, komu to przeszkadza. Tradycja się stał udział w tych corocznych pielgrzymkach przedstawicieli wszystkich zawodów medycznych, a hejt płynie z jednej grupy zawodowej. W Częstochowie spotyka się każdy ze wspaniałą atmosferą i klimatem, który zawsze integruje całe środowisko. Nikt nikogo nie zmusza bycia tam, jednak wielu tam wraca każdego roku i oby do nich dołączały większe rzesze.

źrodło: facebook.com/NaczelnaIzbaPielegniarekiPoloznych

Czekam czasu kiedy środowisko będzie dumne z faktu reprezentowania nas przez Naczelną Izbę Pielęgniarek i Położnych na różnych uroczystościach. I braku bezsensownego hejtu, który dzieli całe środowisko. Zastanawia mnie fakt tego, że niektórzy mienią się tolerancyjnymi a bardzo oczerniają prawie każdą inicjatywę, którą podejmują Izby Pielęgniarskie czy to naczelne czy okręgowe. Czy te osoby, które mienią się tolerancyjnymi są naprawdę tolerancyjne? Czy tylko lubią wkładać kij w mrowisko, żeby się wszyscy pokłócili. Izba Pielęgniarek i Położnych uczestniczy w uroczystościach, na które jest zapraszana. Niezależnie od wyznania i opcji politycznych jeśli może to podnieść prestiż naszego zawodu i spowodować, że nasz zawód jest zauważony i doceniony.

Kto upoważnił te osoby do występowania na uroczystościach religijnych w czepkach? Czy w cerkwiach i synagogach oraz meczetach też bywacie? To są sprawy PRYWATNE! I jeszcze pytanie o kwestie finansowe – kto finansował ten wyjazd ? Jak to rozliczacie – PIELGRZYMKA?

Nie widziałam położnych lub pielęgniarek w strojach galowych na marszu równości. Jeśli takowe by się pojawiły, to miałabym z tym taki sam problem.

Ja nie zabraniam nikomu modlitwy, ale niech to robi w innym stroju i w swoim czasie wolnym poza pracą. Tylko i aż tyle.

Prywatnie proszę robić co się uważa. Reprezentując zawód należy zachować neutralność światopoglądową.

Zachoano oryginalne brzmienie komentarzy.

źródło: facebook.com/NaczelnaIzbaPielegniarekiPoloznych

Czy przedstawiciele izby pielęgniarek mogą uczestniczyć jako oficjalna delegacja zawodu w uroczystościach kościelnych?

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4 / 5. Ilość głosów: 16

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8260 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LM

Pozwy pielęgniarek – koszty procesu.

2 min czytania
Koszty procesu w sprawach o nierówne traktowanie w zatrudnieniu pielęgniarek… W dniu dzisiejszym redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych podnosi kwestię opłat…
Aktualności

Pielęgniarki - pomoc psychologiczna z urzędu.

1 min czytania
Pomoc dla pielęgniarek Zapytaliśmy czytelników pielegniarki.info.pl czy pielęgniarkom i położnym powinna przysługiwać pomoc psychologiczna z urzędu. Temat wzbudził duże poruszenie. Większość odpowiedzi…
AktualnościGazeta Pielęgniarek i PołożnychOrzecznictwo sądowe

Pacjent ocenił pracę pielęgniarek. Zarzuty przedstawił w sądzie.

2 min czytania
Pacjentka w sądzie: wzywane pielęgniarki nie przychodziły. Opiekował się mną mąż. W jednym z uzasadnień do wyroków sądów w 2023 roku, które…
Komentarze
×
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarki w PZU - gabinet zabiegowy i punkt pobrań.