Dzień Pielęgniarki dniem hipokryzji.

2 min czytania
Aktualności
Dzień Pielęgniarki dniem hipokryzji.

Dzień Pielęgniarek

– 12 maja Międzynarodowym Dniem Pielęgniarki.

– Redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych i Gazety pielegniarki.info.pl w tym dniu publikuje od lat kilka refleksji.

– Znamienne są słowa jednego z dyrektorów szpitala w czasie pandemii: Proszę Was, wróćcie na pole walki i wypełnijcie przyrzeczenie, które winno być podstawą Waszej służby.

Znów frazesy o misji i powołaniu pielęgniarek

Od wielu lat na Ogólnopolskim Portalu Pielęgniarek i Położnych publikuje w dniu 12 maja ten sam tekst. Mamy 12 maja 2022 roku.

Wobec innych zawodów jak: górnik, informatyk, cukiernik, stoczniowiec nikomu do głowy nie przychodzi mówienie o misji, powołaniu. W społecznej świadomości to “normalne” zawody.

Natomiast mówienie o “misji” i “powołaniu” wobec osób wykonujących zawód pielęgniarki, pielęgniarza, położnej, położnego odbieram jako głoszenie tezy, że osoby te powinny wykonywać zawód niezależnie od poziomu ich wynagradzania oraz warunków jego wykonywania. Z założenia mają się poświęcać!

Po raz kolejny muszę wysłuchiwać, że zawód pielęgniarki i położnej to “misja” i “powołanie”. Głoszenie takich stwierdzeń odbieram jako wpisywanie się w nurt przyzwolenia dla lekceważenia ponad dwustutysięcznej rzeszy osób wykonujących te zawody w Polsce! Od kadry zarządzającej podmiotami leczniczymi po ministra zdrowia, czego nasza grupa zawodowa doświadcza na co dzień.

Zawód pielęgniarki i położnej to zawód taki sam jak inny!

Natomiast jako czynny zawodowo pielęgniarz z dużym niesmakiem słuchałam pięknych słów o “słusznym szacunku dla pracy pielęgniarek i położnych”, “ogromnym szacunku dla pracy i dokonań” wypowiadanych z okazji dnia 8 maja i 12 maja. Nie chcę takiego szacunku podszytego totalną hipokryzją!

Zawód pielęgniarki się deprecjonuje

Chcę takiego systemu ochrony zdrowia, który będzie mnie traktował i wynagradzał jak profesjonalistę. Nie chcę takiego systemu ochrony zdrowia, który podobno jest biedny jak mysz kościelna, a opłaca jeden dyżur lekarski kwotą wyższą niż pielęgniarska jałmużna za cały miesiąc pracy. Nie chcę takiego systemu ochrony zdrowia, który wypłaca “kierującym oddziałami szpitalnymi” milionowe dywidendy od wartości kontraktów z NFZ, a pielęgniarkom protestującym przez ponad 20 dni “organ założycielski szpitala” rzuca jak ochłap 100 złotych brutto, jako wzrost pielęgniarskiej jałmużny.

Tak funkcjonujący rynek ochrony zdrowia ma znamiona przestępczego systemu, który uwłaszczył się na bazie ogólnonarodowego majątku, jaki stanowiły jeszcze nie tak dawno szpitale i przychodnie!

W dobie pandemii szczególnie doświadczyliśmy w jaki sposób jest traktowane nasze środowisko zawodowe przez decydentów.

A paradoksalnie rok 2020, ogłoszony został przez WHO, Rokiem Pielęgniarek…

Nie zapomnimy o brakach środków ochrony indywidualnej, zwalnianiu pielęgniarek i położnych z powodu informowania przez nie, o sytuacji w poszczególnych podmiotach leczniczych. O zawieszeniu obowiązywania kodeksu pracy, norm zatrudniania, braku dodatków za pandemię, skandalicznym sposobie ubezpieczenia pielęgniarek od COVID-19.

Dyrektor o służbie pielęgniarek

Znamienny w powyższym aspekcie, jest list jednego z dyrektorów podmiotu leczniczego, z 20220 roku, w którym czytamy między innymi:

Niestety mimo niespotykanej dotąd sytuacji i potrzeby wsparcia medycznego wiele osób postanowiło zostawić swoich kolegów i koleżanki i zostać w domu. Proszę Was, wróćcie na pole walki i wypełnijcie przyrzeczenie, które winno być podstawą Waszej służby. W tych ciemnych czasach potrzebna nam jest współodpowiedzialność za siebie i innych, samodyscyplina i zaangażowanie. Na Was spoczywa odpowiedzialność za pokolenia, które przyjdą po nas, albowiem to one dziś biorą z Was przykład, a kiedyś osądzą. Wróćcie, potrzebujemy Was.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4.6 / 5. Ilość głosów: 56

Bądź pierwszym, który oceni wpis

7358 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościPielęgniarki Liceum Medyczne

Pielęgniarki wspominają pochody majowe. Zobacz zdjęcia.

2 min czytania
Wspomnienia pielęgniarek z Liceum Medycznego Jak w piosence Varius Manx “I wtedy przyszedł maj…”, a wraz z nim dla wielu pielęgniarek i…
Aktualności

"Przyszłe Położne" proszą o pomoc położne i pielęgniarki.

1 min czytania
Wpływ pandemii na pracowników ochrony zdrowia Szanowni Państwo, Studenci SKN Przyszłe Położne oraz pracownicy Zakładu Pielęgniarstwa Położniczo – Ginekologicznego wraz Zakładem Badań…
AktualnościNowa siatka płac

Minister docenił pielęgniarki. Zarobią mniej niż panie w administracji.

2 min czytania
Pielęgniarki i położne w nowej siatce płac Minister zdrowia w szczególny sposób podziękował Radzie Ministrów za przyjęcie projektu ustawy o minimalnych wynagrodzeniach…
Komentarze
×
AktualnościOrzecznictwo sądowe

Pielęgniarki wniosły do sądu sprawę o zaniżone współczynniki pracy.