Dzisiaj Pani Sylwia napisała do redakcji Portalu: Może zainteresuje was informacja w sprawie absolwentki " bez prawa wykonywania zawodu", która w dniu 30 października br. wygrała sprawę w tym zagadnieniu z Naczelną Izbą PiP.

2 min czytania
Aktualności

Masz studia pielęgniarskie – możesz pracować

Samorząd pielęgniarski nie może kwestionować dyplomu wyższej uczelni i odmawiać prawa wykonywania zawodu, jak to zrobił w przypadku Elżbiety Cwajny, pielęgniarki z Gliwic. Kobieta odwołała się do sądu i wygrała. Na rozpatrzenie czekają skargi kilkudziesięciu innych pielęgniarek w podobnej sytuacji.

Dyplom bez znaczenia

Cwajna zrobiła dyplom magistra pielęgniarstwa w renomowanej Śląskiej Akademii Medycznej. Ale Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych orzekła, że nie może wykonywać zawodu, bo studia nie spełniały „obowiązujących standardów kształcenia”. Sąd na decyzji rady nie zostawił suchej nitki. – Nie może być tak, że ktoś ukończył studia i nie pozwala mu się wykonywać zawodu – orzekł sędzia. Cieszę się z wyroku – mówi zadowolona pielęgniarka.
Elżbieta Cwajna pracuje w Instytucie Onkologii w Gliwicach. Wcześniej kilkanaście lat była pielęgniarką w miejscowym szpitalu. – Po dyżurach miałam trochę czasu, więc postanowiłam podwyższyć swoje kwalifikacje – mówi.
W styczniu 2002 roku rozpoczęła studia pielęgniarskie na Śląskiej Akademii Medycznej. – Kosztowały mnie dużo wyrzeczeń i pieniędzy – mówi Cwajna. Dotąd formalnie miała tylko średnią szkołę położniczą. Wystąpiła więc o zgodę na wykonywanie zawodu pielęgniarki. – I wtedy dowiedziałam się, że mój dyplom niewiele znaczy – mówi.

źródło informacji: Życie Warszawy


Komentarz redakcji Pielęgniarek i Położnych

Kilka dni temu pisałem na Portalu:

Moim zdaniem izba pip przekracza w tej sytuacji swoje kompetencje. Czy jest uprawniona do kwestionowania dyplomu wydanego przez uczelnię wyższą? Jakie kompetencje mają w tym zakresie pracownicy izby. Kto je im nadał. Czy pielęgniarka i położna ubiegająca sie o stwierdzenie prawa wykonywania zawodu ma obowiązek przedstawienia suplementu? Można zadać sobie pytanie: ile godzin 'musi’ zabraknąć na suplemencie w stosunku do wymaganych w standardzie nauczania, aby izba pip nie uznała prawa wykonywania zawodu? Sto, dwieście, a może tylko 5. Od czego to zależy?

I kolejna uwaga: wobec powyższego izba pip powinna sprawdzać także świadectwa maturalne i ilość godzin w szkole średniej. Mam nadzieję, że do podstawówki sie nie cofną, kto wie? No i dobrze, że przedszkole nie jest obowiązkowe!

Czyżby prorocze słowa?

Mariusz Mielcarek

Zobacz też:

Absolwenci bez prawa wykonywania zawodu

 

 

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8851 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarki na stanowisku - kierownik placówki medycznej.

1 min czytania
Praca dla pielęgniarki – wysokość wynagrodzenia, rodzaj umowy, wymiar czasu pracy. Ośrodek Rehabilitacji w Bydgoszczy specjalizujący się w kompleksowej rehabilitacji neurologicznej poszukuje…
AktualnościPraktyka zawodowa

Pracy pielęgniarki nie sprowadzajmy do zmiany pampersa.

2 min czytania
Pielęgniarki mówią wprost: „nie trzeba nam pokazywać palcem – robimy swoje od dekad”. W środowisku pielęgniarskim trwa ożywiona – momentami gorzka –…
Aktualności

Pielęgniarka: pamiętam czepkowanie, paskowanie, ślubowanie...

2 min czytania
Zobacz zdjęcie dwóch pielęgniarek z czepkowania. Poznań 1983 rok. Wiele pielęgniarek, które ukończyły Liceum Medyczne wspominają je jako czas dyscypliny i rygoru,…
Komentarze