Ekspert – pielęgniarki należy rotować pomiędzy oddziałami.

2 min czytania
AktualnościNormy zatrudnienia pielęgniarek i położnych
Ekspert – pielęgniarki należy rotować pomiędzy oddziałami.

Rotacja pielęgniarek pomiędzy oddziałami – konieczność czy niekoniecznie trafiony pomysł

Portal pulsmedycyny.pl przytoczył wypowiedź pana Tomasza Kopiec –
ekspert BCC ds. zarządzania w ochronie zdrowia, który zaznacza, że „nie jest przeciwnikiem norm zatrudnienia pielęgniarek, jednak w jego ocenie powinny one być bardziej elastyczne i w większym stopniu uwzględniać sezonowość obłożenia łóżek szpitalnych, pozwalając na rotowanie personelu pomiędzy oddziałami”.

Pan Tomasz Kopiec w dalszej części wypowiedzi uszczegóławia swoje stanowisko.

„Obecnie takie przesunięcie jest możliwe wyłącznie na okres trzech miesięcy. Przepisy nakazują bowiem przypisanie pielęgniarki do konkretnego oddziału.

Osobiście jestem zwolennikiem rotacji personelu pielęgniarskiego – szczególnie w obrębie oddziałów zabiegowych i zachowawczych – nie tylko w okresie zwiększonego obłożenia, ale przez cały rok.

W mojej ocenie również pielęgniarki mogłyby na tym rozwiązaniu wiele zyskać. Możliwość pracy na różnych oddziałach, o zupełnie innej specyfice, stwarza szanse na ugruntowanie wiedzy i poszerzenie kompetencji, co jest szczególnie cenne właśnie w tej grupie zawodowej. Byłaby to też ogromna zaleta z perspektywy pielęgniarek młodych stażem, którym szczególnie zależy na zdobywaniu doświadczenia i dalszym rozwoju zawodowym.

Jako Polska Federacja Szpitali postulujemy zmianę sposobu zarządzania personelem specjalistycznym, zarówno lekarskim, jak i pielęgniarskim – właśnie w tym nurcie”.

źródło: pulsmedycyny.pl

Komentarz redakcji Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych

Stanowisko pana Eksperta bardzo dobrze zostanie przyjęte zapewne przez środowisko lekarskie. Poniżej przytaczamy powyższą wypowiedź pana Tomasza Kopiec, zmieniając wymieniony z nazwy zawód pielęgniarki na zawód lekarza. Brzmi całkiem nieźle…

„Nie jestem przeciwnikiem norm zatrudnienia lekarzy, jednak w mojej ocenie powinny one być bardziej elastyczne i w większym stopniu uwzględniać sezonowość obłożenia łóżek szpitalnych, pozwalając na rotowanie personelu lekarskiego pomiędzy oddziałami”.

Dalej kontynuujemy zmienioną wypowiedź eksperta, z podmienionym zawodem. Robi się coraz ciekawiej…

„Obecnie takie przesunięcie jest możliwe wyłącznie na okres trzech miesięcy. Przepisy nakazują bowiem przypisanie lekarza do konkretnego oddziału. Osobiście jestem zwolennikiem rotacji personelu lekarskiego – szczególnie w obrębie oddziałów zabiegowych i zachowawczych – nie tylko w okresie zwiększonego obłożenia, ale przez cały rok.

W mojej ocenie również lekarze mogliby na tym rozwiązaniu wiele zyskać.

Możliwość pracy na różnych oddziałach, o zupełnie innej specyfice, stwarza szansę na ugruntowanie wiedzy i poszerzenie kompetencji, co jest szczególnie cenne właśnie grupie zawodowej lekarzy.

Byłaby to też ogromna zaleta z perspektywy lekarzy młodych stażem, którym szczególnie zależy na zdobywaniu doświadczenia i dalszym rozwoju zawodowym”.

Do sprawy powrócimy na portalu pielegniarki.info.pl

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4 / 5. Ilość głosów: 47

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8255 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LM

Pielęgniarki – wezwanie przedsądowe uwzględniające dodatek stażowy.

2 min czytania
Odszkodowanie za nierówne traktowanie w zatrudnieniu pielęgniarek z grupy 6 od 1 lipca 2021 do 30 czerwca 2024 uwzględniające stratę finansową na…
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarki. Umowa o pracę: 9-10 tys. brutto. Kontrakt: 11,5-13 tys. netto.

1 min czytania
Oferta pracy dla pielęgniarek Szybko rozwijająca się, nowoczesna Przychodnią POZ położona w centrum Ochoty poszukuje do pracy dwóch pielęgniarek – Pielęgniarka POZ…
Aktualności

In vitro ratunkiem dla osób dotkniętych niepłodnością, chorobami onkologicznymi i genetycznymi - podsumowanie konferencji #invitroToMY

5 min czytania
In vitro ratunkiem dla osób dotkniętych niepłodnością, chorobami onkologicznymi i genetycznymi 4 czerwca br., odbyła się konferencja społeczno – medyczna InvitroToMY, która…
Komentarze
×
AktualnościNowa siatka płac

Siatka płac pielęgniarek autorstwa związku OZZPiP.