Komu związek pielęgniarek opłaca procesy sądowe?

2 min czytania
AktualnościNowa siatka płac
Komu związek pielęgniarek opłaca procesy sądowe?

Związek OZZPiP finansuje procesy sądowe. Pielęgniarki pytają komu…

W dniu 16 lutego 2023 roku Ogólnopolski Portal Pielęgniarek i Położnych zamieścił informację w sprawie wypowiedzi pani przewodniczącej Krystyny Ptok na konferencji prasowej w dniu 7 lutego br.

Artykuł i poniższy post na Facebooku pielegniarki.info.pl wzbudził liczne komentarze użytkowników portalu.

Pod postem komentarze dotyczyły zasadniczej kwestii: pielęgniarkom z jakiej grupy związek pokrywa cały proces sądowy? Dokładnie słowa pani przewodniczącej brzmiały następująco:

„Możemy powiedzieć, że pilotażowo w związku kieruje się dwie osoby, organizacja związkowa pokrywa im cały proces sądowy”.

Więcej informacji w sprawie w artykule pt. Związek pielęgniarek sfinansuje koszty procesów sądowych.

Powyższe słowa wzbudziły zapytania i opinie, których treść przytaczamy poniżej:

Czyich procesów i dlaczego?

Ale czyich procesów, 2 grupy o podwyżki, czy 6 grupy o wyrównanie?

Sfinansuje z naszych składek! Ubaw po pachy…

Związek pielęgniarek to powinien w końcu doprowadzić ustawę do jakiegoś ładu, a nie finansować sądy, nie wszystkie pielęgniarki pójdą do sądu, nie wszystkie pracują w państwowych szpitalach.

Zachowano oryginalną pisownię.

źrodło: Facebook pielegniarki.info.pl

Komentarz redakcji Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych

Sprawa opłacania przez związek pielęgniarek „całych procesów sądowych” powinna być szczegółowo wyjaśniona. OZZPiP szczególnie skupia swoją działalność na obronie praw pielęgniarek z tytułem magistra oraz specjalisty. Organizuje teraz w obronie tych pielęgniarek protesty… Te pielęgniarki albo nie zostały przez pracodawcę zaszeregowane do grupy 2 w ogóle albo zostały zaszeregowane do grupy 2 po 1 lipca 2022 roku a obecnie pracodawcy degradują te osoby do grupy 5 lub 6.

Natomiast sytuacja pielęgniarek i położnych zaszeregowanych do grupy 6 jest zdecydowanie mniej nagłaśniana przez związek pielęgniarek. Te pielęgniarki też składają pozwy do sądów pracy, które zasądzają na ich rzecz odszkodowania za nierówne traktowanie w zatrudnieniu.

Sprawa tych pielęgniarek będzie przedmiotem specjalnego wydania Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych, które ukaże się w dniu 15 marca 2023 roku. Poinformujemy pielęgniarki z grupy 6 o tym jak napisać wezwanie do zapłaty oraz jak krok po kroku złożyć pozew sądowy.

Pytania do związku pielęgniarek OZZPiP

Wracając do sedna sprawy pielęgniarki i położne powinny zostać przez związek poinformowane jaka jest liczba osób, którym związek pokryje koszty procesów sądowych. Ile pielęgniarek z grupy 2 ma mieć opłacone koszty procesów. Ile osobom z grupy 6 związek opłaci procesy?

Odpowiedź na te pytania jest niezbędna dla rozwiania podejrzeń, że związek w omawianym powyżej zagadnieniu faworyzuje pielęgniarki z tytułem magistra i specjalisty. Natomiast w mniejszym stopniu dba o interesy zawodowe pielęgniarek w grupie – pielęgniarki bez specjalizacji – z tytułem licencjata lub absolwentów LM i SM.

Mamy nadzieję, że kolejny raz nie mamy do czynienia z podziałem pielęgniarek i położnych na lepsze i gorsze.

Związek w trybie pilnym powinien złożyć wyjaśnienia w przedmiotowej sprawie na stonie internetowej ozzpip.pl

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4.1 / 5. Ilość głosów: 83

Bądź pierwszym, który oceni wpis

7703 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościNie dla ustawy OZZPiP

Związek pielęgniarek zadbał o inne zawody medyczne. Szkoda, że nie o pielęgniarki z grupy 6 i 5.

2 min czytania
Związek pielęgniarek o projekcie ustawy swojego autorstwa Na konferencji prasowej w dniu 21 marca 2023 roku zorganizowanej przez OZZPiP przedstawiono założenia projektu…
Aktualności

Rewolucyjna terapia falą uderzeniową: Skuteczny sposób na ostrogi piętowe

4 min czytania
Ostrogi piętowe to powszechny stan, który dotyka wielu ludzi, powodując intensywny ból w dolnej części stopy, zwłaszcza podczas chodzenia lub stania. Stan…
AktualnościNie dla ustawy OZZPiP

Związek pielęgniarek o koniecznej gradacji awansowej.

2 min czytania
Związek pielęgniarek o celu zmiany ustawy o wynagrodzeniach personelu pielęgniarskiego Na konferencji prasowej w dniu 21 marca 2023 roku zorganizowanej przez OZZPiP…
Komentarze
×
AktualnościNowa siatka płac

Pielęgniarstwo - 5 grzechów śmiertelnych portalu pielęgniarek.