Europejskie pielęgniarstwo operacyjne – Konferencja pielęgniarek instrumentariuszek.

3 min czytania
Aktualności
Europejskie pielęgniarstwo operacyjne – Konferencja pielęgniarek instrumentariuszek.

…………………………………………………

.

Trudna sytuacja grupy zawodowej pielęgniarek operacyjnych

Mało kto zdaje sobie sprawę czym zajmują się pielęgniarki i położne operacyjne i jak wielka odpowiedzialność spoczywa na nich każdego dnia. Praca instrumentariuszek jest całkowicie odmienna od pracy innych pielęgniarek czy położnych. To od ich wiedzy, umiejętności i odporności psychofizycznej często zależy skuteczne i bezpieczne przeprowadzenie operacji przez chirurga.

Praca pielęgniarek i położnych operacyjnych (instrumentariuszek) polega głównie na instrumentowaniu do podstawowych i wysokospecjalistycznych zabiegów operacyjnych.      Aby zachować zasady aseptyki i antyseptyki w trakcie zabiegu operacyjnego, pracują dwie pielęgniarki operacyjne – instrumentująca i pomagająca.  Do ich zadań należy przygotowanie do zabiegu: sali operacyjnej, narzędzi, sprzętu, materiału operacyjnego. Pielęgniarka operacyjna pomagająca współpracuje z instrumentując oraz pozostałymi członkami zespołu operacyjnego w celu sprawnego przeprowadzenia zabiegu oraz zapewnieniu bezpieczeństwa pacjentowi. Pozostałe zadania związane są z odpowiednim postępowaniu po zakończonym zabiegu operacyjnym oraz zabezpieczeniem i organizacją pracy Boku Operacyjnego.

Podnoszenie kwalifikacji

Pielęgniarstwo operacyjne jest dziedziną, która wymaga najwyższych kwalifikacji, a w której zaniedbania mogą mieć poważne konsekwencje. Brak szkoleń, narastające problemy związane z deficytem kadry i niewłaściwą organizacją pracy w blokach operacyjnych prowadzą do pogorszenia sytuacji tej grupy. Do niepożądanych praktyk należy m.in. nie zapewnianie standardu dwóch pielęgniarek operacyjnych do zabiegu, nakłanianie pielęgniarek operacyjnych do wykonywania zadań, do których nie mają uprawnień, np. do asystowania przy zabiegach w zastępstwie lekarza.

W trosce o bezpieczeństwo pacjenta i jakość wykonywanych świadczeń pielęgniarki operacyjne same zaczęły zwracać uwagę na złą organizację pracy na blokach. Instrumentariuszki chcą się kształcić, uczestniczyć w kursach i podnosić swoje kwalifikacje. Niestety mało jest szkoleń dotyczących nowych technik operacyjnych. W związku z tym Ogólnopolskie Stowarzyszenie Instrumentariuszek zajęło się organizacją szkoleń oraz integracją środowiska pielęgniarek operacyjnych.

Bardzo ważne jest dzielenie się wiedzą i doświadczeniem w celu rozwoju naszego zawodu, ale przede wszystkim w celu zwiększenia opieki i bezpieczeństwa pacjentów. Jednym
z najważniejszych elementów zapewniających bezpieczne środowisko jest edukacja i praktyka personelu oddziału operacyjnego. Bardziej poinformowana oraz wykształcona ekipa jest bardziej przygotowana do niesienia bezpiecznej, wysokiej jakości pomocy – wyjaśnia Caroline Higgins, prezes Europejskiego Stowarzyszenia Pielęgniarek Operacyjnych EORNA. – Bardzo cennym doświadczeniem dla jednostki jest uczestnictwo w takich konferencjach, uczenie się, oraz poszerzanie kontaktów, jednakże faktem jest również to, iż zdobyta informacja powinna być przekazana innym pracownikom naszych zespołów – dodaje Caroline Higgins, która będzie we wrześniu w Warszawie.

Spotkanie w słusznej sprawie

Pielęgniarki operacyjne z całej Polski już po raz drugi spotkają się na Ogólnopolskiej Konferencji Naukowo-Szkoleniowej Pielęgniarek Operacyjnych „Europejskie Pielęgniarstwo Operacyjne – kształcenie, kompetencje, formy zatrudnienia”. Podczas wydarzenia zostaną poruszone tematy dotyczące systemów kształcenia pielęgniarek operacyjnych w Polsce i Europie, uzyskiwanych kwalifikacji i kompetencji, a także stosowanych form zatrudnienia.

Prelekcje na te tematy wygłoszą pielęgniarki operacyjne z Polski i Europy, m. in. Wielkiej Brytanii, Irlandii, Francji, Niemiec oraz Czech. Gościem specjalnym konferencji będzie prezes Europejskiego Stowarzyszenia Pielęgniarek Operacyjnych EORNA Caroline Higgins, która przedstawi funkcjonowanie współczesnego pielęgniarstwo operacyjne w Europie. Organizatorem konferencji jest Ogólnopolskie Stowarzyszenie Instrumentariuszek. Patronat Honorowy nad wydarzeniem objął Warszawski Uniwersytet Medyczny.

Ogólnopolskie Stowarzyszenie Instrumentariuszek powstało w 1999 r. z inicjatywy pielęgniarek operacyjnych z bloku operacyjnego chirurgii dziecięcej Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Białymstoku. Głównym powodem utworzenia stowarzyszenia była konieczność wsparcia pielęgniarstwa operacyjnego. Ogólnopolskie Stowarzyszenie Instrumentariuszek podjęło działania w celu rozwiązania problemów zawodowych zgłaszanych przez środowisko pielęgniarek operacyjnych oraz zajęło się organizacją szkoleń i integracją środowiska pielęgniarek operacyjnych.

Powyższa informacja została przygotowana przez Ogólnopolskie Stowarzyszenie Instrumentariuszek

 

Program Ogólnopolskiej Konferencji Naukowo-Szkoleniowej Pielęgniarek Operacyjnych
„EUROPEJSKIE PIELĘGNIARSTWO OPERACYJNE – KSZTAŁCENIE, KOMPETENCJE, FORMY ZATRUDNIENIA”

Data: 11 – 12 września 2014 r.  
Pielęgniarstwo operacyjne w Europie
Historia pielęgniarstwa operacyjnego w Polsce
Kształcenie pielęgniarek operacyjnych w Wielkiej Brytanii  
Kształcenie pielęgniarek operacyjnych we Francji
Kształcenie pielęgniarek operacyjnych w Szwajcarii
Kształcenie pielęgniarek operacyjnych we Włoszech
Edukacja czeskich pielęgniarek, pielęgniarek okołooperacyjnych
Kształcenie pielęgniarek operacyjnych w Niemczech

.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8115 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościSklep Pielęgniarek i Położnych

Baleriny medyczne dla personelu medycznego.

1 min czytania
Obuwie medyczne na pielęgniarek i położnych W Sklepie Pielęgniarek i Położnych można znaleźć obuwie medyczne męskie oraz damskie stworzone z myślą o…
AktualnościNie dla ustawy OZZPiPNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitaleWynagrodzenia pielęgniarek

Zaskoczone pielęgniarki usłyszały w sejmie: stawka lekarza to 60 zł/godz.

3 min czytania
Stanowisko lekarzy wobec projektu ustawy autorstwa związku pielęgniarek Redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych w kilku ostatnich artykułach redakcyjnych przekazuje czytelnikom portalu…
AktualnościSzkolenia pielęgniarek i położnych

Na kurs specjalistyczny dla pielęgniarek zapisało się ponad 700 osób.

1 min czytania
Kurs specjalistyczny dla pielęgniarek Według danych prezentowanych na stronie internetowej Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych w Warszawie dowiadujemy się, że kurs specjalistyczny, któremu…
Komentarze