Fałszywa nuta związku pielęgniarek OZZPiP.

2 min czytania
AktualnościNowa siatka płacWynagrodzenia pielęgniarek
Fałszywa nuta związku pielęgniarek OZZPiP.

Związek pielęgniarek, a cel protestu w szpitalu w Tarnowie

Przez kilka ostatnich dni redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych próbuje naświetlić użytkownikom pielegniarki.info.pl jaki był cel przeprowadzenia protestu pielęgniarek i położnych w Tarnowie.

Dowiedliśmy, że protest w Tarnowie był zorganizowany w celu zaprotestowania przeciwko decyzjom podjetych przez dyrektora szpitala. Dyrektor tego szpitala wręczył osobom zaszeregowanym do grupy 2 wypowiedzenia zmieniające warunki pracy. Ich wynikiem ma być degradacja pielęgniarek do grupy 5. Na takie działanie dyrektora nie wyrażają zgody same pielęgniarki oraz zakładowa organizacja związku – OZZPiP.

W artykule redakcyjnym pt. Związek pielęgniarek a sprawa Tarnowa, w sposób obiektywny, przytaczając fakty, doszliśmy do wniosku, że powyższy protest nie miał w zamiarze obrony pielęgniarek i położnych z grupy 6.

Na dni przed zapowiadanym protestem informowaliśmy na portalu o jego przyczynie. Poddawaliśmy w wątpliwość zasadność organizacji protestu tylko w imieniu poszkodowanych pielęgniarek i położnych z grupy 2. Przecież związek reprezentuje wszystkie pielęgniarki i położne. Pytaliśmy na portalu, kiedy związek zorganizuje protest przeciwko dyskryminacji płacowej osób z grupy 5 i 6.

Co ważne, nie powinno być kłopotów z ogarnięciem przez zakładowy związek pielęgniarek, problemu nierównego traktowania w zatrudnieniu osób z najniższej grupie siatki płac, dotyczącej personelu pielęgniarskiego.

Jakież było zdziwienie kiedy podczas marszu w Tarnowie poinformowano, że protest jest zorganizowany w obronie praw wszystkich pielęgniarek i położnych. Zaszeregowanych w grupie 2, 5 oraz 6. Natomiast w osłupienie mogło wprawić krzyczenie przez uczestników i organizatorów protestu haseł dotyczących degradacji i dyskryminacji personelu pielęgniarskiego. Żeby nie było wątpliwości o jakiej dyskryminacji i degradacji krzyczano marsz skandował wielokrotnie: doświadczenie ma być w cenie – wykształcenie ma znaczenie.

Z powyższego wynika, że związek na manifestacji zabiegał o prawa pracownicze dla pielęgniarek z doświadczeniem oraz posiadających wiedzę.

Jakże niezręczne jest to stwierdzenie. Wynika z niego, że pielęgniarka z doświadczeniem to taka co nie ma… wiedzy. Natomiast są pielęgniarki, które tą wiedzę mają. Transparenty „godna płaca za wiedzę” są dopełnieniem tego koszmarka intelektualnego.

Bardziej się nie da deprecjonować pielęgniarek i położnych LM i SM. Nadal związek idzie w kierunku podziału: gorsze i lepsze. Te transparenty nie mają nic wspólnego z realiami wykonywania zawodu pielęgniarki i położnej.

Związek zachowuje się jak słoń w składzie porcelany.

I teraz jest najważniejsze. Pytanie, które jest papierkiem lakmusowym na poziom szczerości działań związku pielęgniarek w Tarnowie. Pani przewodniczącej Krystyny Ptok.

Fakt pierwszy – związek zorganizował marsz w lutym 2023 roku. To odpowiedź na degradację pielęgniarek i położnych z grupy 2. W imieniu tych osób padały hasła – stop degradacji. Wykształcenie ma znaczenie. Godna płaca za wiedzę.

Z powyższego wynika, że związek OZZPiP potrzebował niewiele czasu na szybką reakcję i zorganizowanie marszu protestacyjnego w Tarnowie, w kontekście zawirowań wobec osób z grupy 2.

Fakt drugi – ile związek potrzebował czasu na wykrzykiwanie haseł w Tarnowie: doświadczenie musi być w cenie. Stop dyskryminacji.

Otóż jako redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych spieszymy poinformować, że dyskryminacja płacowa pielęgniarek z grupy 6 ma miejsce od kilku lat. Natomiast jej znaczne pogłębienie nastąpiło od 1 lipca 2021 roku. Czyli prawie od 2 lat.

Kurtyna…

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4.5 / 5. Ilość głosów: 50

Bądź pierwszym, który oceni wpis

7709 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościNowa siatka płac

Pielęgniarki – od 1 lipca sześć poziomów uprawnień zawodowych w siatce płac.

4 min czytania
Kwalifikacje zawodowe posiadane przez daną pielęgniarkę czynnikiem determinującym wysokość wynagrodzenia W dzisiejszym artykule redakcyjnym Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych poinformujemy użytkowników pielegniarki.info.pl…
AktualnościNowa siatka płacPielęgniarki z mgr pozywają szpitale

Sąd w sprawie pielęgniarek przesłuchuje świadków.

4 min czytania
Pielęgniarki z kwalifikacjami zapisanymi w 2 grupie siatki płac nie godzą się na niższe wynagrodzenie Poniżej publikujemy wywiad radiowy z panią Mileną…
AktualnościWynagrodzenia pielęgniarek

Wypłaty pielęgniarek po 1 lipca 2023 po PESELU czy widzimisię dyrektorów.

2 min czytania
Poseł o absurdalnym zróżnicowaniu wynagrodzeń pielęgniarek sięgającym kilku tys. PLN Interpelacja do ministra zdrowia w sprawie ustawowej podwyżki wynagrodzeń personelu medycznego w…
Komentarze
×
AktualnościBadania w pielęgniarstwie

Co pielęgniarki wiedzą o depresji poporodowej.