Związek pielęgniarek a sprawa Tarnowa.

3 min czytania
AktualnościNowa siatka płacWynagrodzenia pielęgniarek
Związek pielęgniarek a sprawa Tarnowa.

Związek pielęgniarek OZZPiP – postawa wobec konfliktu w Tarnowie

Ogólnopolski Portal Pielęgniarek i Położnych na bieżąco informuje środowisko pielęgniarskie o sytuacji związanej z chaosem płacowym w podmiotach leczniczych. Niestety związek pielęgniarek ma niechlubna rolę w poruszanym zagadnieniu.

Jakież było oburzenie pod postem redakcji portalu – Pielęgniarki z grupy 2 maszerują po sprawiedliwość, który informował o wydarzeniach poprzedzających marsz pielęgniarek i położnych w Tarnowie. Jak redakcja śmie pisać o tym, że to manifestacja osób z grupy 2 a nie wszystkich grup – 2, 5 oraz 6. Niestety te głosy oburzenia rozminęły się z realiami…

Zdecydowanie należy podkreślić, że doniesienia medialne informowały o tym, że sprawa w Tarnowie dotyczy zdegradowania osób z grupy 2.

Pierwsza konferencja prasowa w sprawie pielęgniarek w Tarnowie

Na konferencji prasowej w dniu 23 stycznia poświęconej konfliktowi na tle płacowym w szpitalu w Tarnowie – przedstawiciele OZZPiP oraz posłowie informowali, że sprawa dotyczy degradacji pielęgniarek z grupy 2 do 5 i 6. Natomiast ani jedno słowo nie padło o pielęgniarkach w grupie 6. O ich nierównym traktowaniu w zatrudnieniu.

Także pisma wysłane przez posłów zawierające „interwencję poselską” do ministra zdrowia i marszałka województwa małopolskiego nie poruszały kwestii osób zaszeregowanych przez szpital w Tarnowie do grupy 6, tylko tych, którym zaproponowano zmianę zaszeregowania w siatce płac.

Druga konferencja prasowa w sprawie marszu protestacyjnego pielęgniarek w Tarnowie

Kolejna konferencja prasowa odbyła się w dniu 17 lutego. Na cztery dni przed marszem pielęgniarek i położnych w Tarnowie!

Także na tej konferencji prasowej nie padło ani jedno słowo o dyskryminacji pielęgniarek z grupy 6. Przedmiotem wypowiedzi była sprawa osób z grupy 2. Przytaczamy jedną z wypowiedzi, wygłoszoną przez współpracownika posła Macieja Gduli:

„Jednym z wątków, który podnosimy w naszym wniosku do marszałka o dymisję pani dyrektor są też wypowiedzenia zmieniające, czyli sytuacja w której 138 pielęgniarek i 2 położne dostaje propozycję wypowiedzeń”.

Dlatego należy stwierdzić obiektywnie, że osią zapowiadanego protestu pielęgniarek i położnych w Tarnowie w dniu 21 lutego 2023 roku była degradacja pielęgniarek z grupy 2. Nie dyskryminacja osób w grupie 6.

Posłowie o przyczynie marszu protestacyjnego

Na potwierdzenie powyższej tezy publikujemy dwa tweety, zamieszczone przez posłów, którzy wspierali związek pielęgniarek w sporze z dyrekcją szpital. Byli uczestnikami manifestacji.

Pierwszy tweet autorstwa posła Maciej Gdula. Pan poseł, mówi o przyczynie protestu. Wspomina o degradacji pielęgniarek z grupy 2. Nie wspomina nic o grupie 6.

Znamienne jest także, że parlamentarzystka pani Daria Gosek-Popiołek wyraźnie podkreśla w zamieszczonym tweecie, że „dyrektorzy szpitali degradują pielęgniarki nie uznając ich wykształcenia”. Także pani posłanka nie wspomina nic o grupie 6.

Warto także zwrócić uwagę, na treść transparentu widocznego na tweecie pani posłanki – „godna płaca za wiedzę”. To także potwierdza tezę, że manifestacja dotyczyła sytuacji płacowej grupy 2 w szpitalu w Tarnowie.

Natomiast poniższe zdjęcie z manifestacji to kolejny dowód na cel manifestacji. Zwrócenie uwagi na działania dyrektorów szpitali, którzy odmawiają zaszeregowania pielęgniarek z tytułem magistra i specjalisty w grupie 2. Na zdjęciu widzimy pielęgniarki z Krakowa, które przyjechały wesprzeć protestujące pielęgniarki z Tarnowa, które dostały wypowiedzenia zmieniające warunki pracy. Natomiast pielęgniarki z Krakowa walczą nadal o zaszeregowanie w grupie 2.

fot: Marcin Golec
źródło: www.radiokrakow.pl

Wniosek: marsz pielęgniarek w Tarnowie był zaplanowany jako manifestacja poparcia pielęgniarek i położnych z grupy 2. Organizatorem był związek pielęgniarek.

Dlaczego wobec powyższego, pani przewodnicząca OZZPiP krzyczała w Tarnowie: „doświadczenie jest w cenie”. O tym w jutrzejszym artykule redakcyjnym pt. Fałszywa nuta związku pielęgniarek OZZPiP.

Zobacz także: Manifestacja pielęgniarek z grupy 2.[AKTUALIZACJA]

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4.7 / 5. Ilość głosów: 29

Bądź pierwszym, który oceni wpis

7703 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościNie dla ustawy OZZPiP

Związek pielęgniarek zadbał o inne zawody medyczne. Szkoda, że nie o pielęgniarki z grupy 6 i 5.

2 min czytania
Związek pielęgniarek o projekcie ustawy swojego autorstwa Na konferencji prasowej w dniu 21 marca 2023 roku zorganizowanej przez OZZPiP przedstawiono założenia projektu…
Aktualności

Rewolucyjna terapia falą uderzeniową: Skuteczny sposób na ostrogi piętowe

4 min czytania
Ostrogi piętowe to powszechny stan, który dotyka wielu ludzi, powodując intensywny ból w dolnej części stopy, zwłaszcza podczas chodzenia lub stania. Stan…
AktualnościNie dla ustawy OZZPiP

Związek pielęgniarek o koniecznej gradacji awansowej.

2 min czytania
Związek pielęgniarek o celu zmiany ustawy o wynagrodzeniach personelu pielęgniarskiego Na konferencji prasowej w dniu 21 marca 2023 roku zorganizowanej przez OZZPiP…
Komentarze
×
Aktualności

Czym są zestawy do PCR i jak można je wykorzystać?