Gazeta pielęgniarek – spór płacowy w szpitalu. Dyrekcja degraduje pielęgniarki.

2 min czytania
AktualnościGazeta Pielęgniarek i PołożnychWynagrodzenia pielęgniarek
Gazeta pielęgniarek – spór płacowy w szpitalu. Dyrekcja degraduje pielęgniarki.

Kontrowersje siatki płac na przykładzie jednego z podmiotów leczniczych.

W lutowym wydaniu Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych publikujemy treść rezolucji Rady Miasta Krakowa z dnia 15 stycznia 2025 r. skierowanej do Rządu Rzeczypospolitej Polskiej w sprawie kształtowania warunków wynagradzania pielęgniarek i położnych przez dyrektorów szpitali, w tym w Krakowie. Poniżej prezentujemy fragment.

Wobec napływających informacji, przekazów medialnych, sygnałów i wniosków płynących od pielęgniarek i położnych, związków zawodowych, jak również pacjentów oraz mieszkańców, Rada Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa zwraca się do Prezesa Rady Ministrów Rzeczpospolitej Polskiej oraz podmiotów tworzących i nadzorujących szpitale o podjęcie pilnych działań w celu uregulowania kwestii wynagrodzeń pielęgniarek i położnych.

Według radnych i wielu środowisk, jednostronne, arbitralne i wątpliwe prawnie działania dyrekcji szpitali, kształtujące wynagrodzenia pielęgniarek i położnych, doprowadziły do zawiśnięcia przed sądami powszechnymi wielu setek pozwów. W sądach pracownicy dochodzą uznawania kwalifikacji zawodowych, które były uprzednio przez pracodawcę uznawane, a w oparciu o nie ustalano wynagrodzenia, wtedy przez nikogo nie kwestionowane. Odbieranie praw nabytych jest działaniem kontrowersyjnym.

Podejmowane kolejno decyzje dyrekcji szpitali w zakresie kształtowania wynagrodzeń tej grupy zawodowej poprzez: przyznawanie uznaniowych dodatków specjalnych o różnej wysokości, a następnie ich odbieranie; podwyższanie wynagrodzeń zasadniczych w oparciu o niejasne kryteria dla wybranej części personelu doprowadziło do sytuacji niezrozumiałych w sferze płac pielęgniarek i położnych.

Zdarza się, że personel z najniższym poziomem wykształcenia uzyskał wynagrodzenia zasadnicze znacznie wyższe niż pielęgniarki, czy położne z tytułem magistra i specjalizacją, a specjalistki zarabiają więcej niż specjalistki z tytułem magistra.

Znane są działania pracodawcy, który przed Świętami Bożego Narodzenia części pielęgniarek i położnych, na skutek jednostronnej decyzji zmniejszył wynagrodzenie zasadnicze. Pielęgniarki i położne otrzymały mniejsze wypłaty niż dotychczas.

Chaos jaki wywołują kolejne decyzje dyrektorów szpitali w sferze wynagrodzeń, pielęgniarek i położnych może doprowadzić do odejścia personelu ze szpitali, a publiczny przekaz w tym zakresie nie zachęca do podejmowania w takich jednostkach zatrudnienia. Tym samym zagrożone może być bezpieczeństwo zdrowotne mieszkańców Miasta Krakowa, Małopolski jak również innych regionów.

Rada Miasta Krakowa zgadza się ze stanowiskiem środowisk krakowskich szpitali, że nie powinno być tak, by w dużych, nowoczesnych, specjalistycznych szpitalach na poziomie europiejskim dyrektorzy publicznie wskazywali, że wyłącznie od jednej z grup zawodowych – pielęgniarek i położnych – nie wymaga się podnoszenia kwalifikacji, a jedynym wymogiem jest prawo wykonywania zawodu. Takie stanowisko przeczy istocie zawodów medycznych, których obowiązkiem jest stałe podnoszenie kwalifikacji zawodowych, a te winny być istotnym kryterium kształtowania poziomu wynagrodzeń. (…)

źródło: bip.krakow.pl

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 3.9 / 5. Ilość głosów: 8

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8755 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościOrzecznictwo sądowePraktyka zawodowa

Pielęgniarki – Sąd stwierdził: niedopuszczalne było niezakręcenie kranika centralki i jego wymiana po dobie. Odszkodowanie – 150 tys. PLN.

5 min czytania
Praktyka pielęgniarek – biegły: płyn przesiękowy (wysiękowy?) na skórze w miejscu wkłucia, w bezpośredniej styczności z zewnętrzną powierzchnią cewnika naczyniowego był pożywką…
AktualnościOrzecznictwo sądowePraktyka zawodowa

Pielęgniarki – sąd o skutkach otwartego wkłucia centralnego z kranikiem trójdrożnym. Chora straciła 200-300 ml krwi.

3 min czytania
Po niepożądanym zdarzeniu przez niewymieniony kranik trójdzielny pielęgniarki nadal podawały płyny, leki, mieszanki żywieniowe. Sąd Okręgowy w uzasadnieniu do wyroku zauważył: (…)…
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarek. Wynagrodzenie: 8 800–11 000 zł brutto / mies.

1 min czytania
Pracodawca zapewnia o możliwości elastycznego czasu pracy pielęgniarki, pod warunkiem dopasowania grafików z pozostałym personelem pielęgniarskim. Niewielki podmiot, starający się dbać zarówno…
Komentarze