Gorsza pielęgniarka- z grupy 6 – może być oddziałową. To nieracjonalne.

2 min czytania
AktualnościNie dla ustawy OZZPiPNowa siatka płac
Gorsza pielęgniarka- z grupy 6 – może być oddziałową. To nieracjonalne.

Gorsze pielęgniarki mogą pełnić funkcję pielęgniarki oddziałowej 

Związek pielęgniarek w lutym 2023 roku przesłał do sejmu projekt ustawy o wynagrodzeniach personelu pielęgniarskiego. Redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych w artykułach zamieszczanych w kategorii pt. Nie dla ustawy OZZPiP,  wyjaśnia czytelnikom pielegniarki.info.pl dlaczego projekt przedmiotowej ustawy spotkał się ze słusznym sprzeciwem środowiska pielęgniarskiego. 

Związek OZZPiP podzielił pielęgniarki i położne na grupy. Nie wiadomo dlaczego samo wykształcenie legło u podstaw podziału zaproponowanego przez panią Krystynę Ptok. Dlaczego związek firmuje projekt ustawy, która nie niweluje całkowicie dyskryminacji osób z grupy 6, tylko ustala jej poziom na ponad 2 tys. PLN. 

W dzisiejszym artykule redakcyjnym poruszymy kolejną kwestię, która dotyczy skutków sposobu podziału pielęgniarek i położnych na grupy, który zapisano  w projekcie związku pielęgniarek. 

OZZPiP w grupie najniższej siatki płac, czyli 6, gdzie zostały zaszeregowane osoby: pielęgniarki i położne zatrudnione na stanowiskach pracy, na których wymagane jest posiadanie wyższego wykształcenia na poziomie studiów I stopnia (licencjat) lub średniego bez specjalizacji. 

Sprawdźmy zatem czy osoby zaszeregowane do grupy 6 mogą pełnić funkcję pielęgniarki oddziałowej. Zgodnie z rozporządzeniem ministra zdrowia z dnia 20 lipca 2011 r. w sprawie kwalifikacji wymaganych od pracowników na poszczególnych rodzajach stanowisk pracy w podmiotach leczniczych niebędących przedsiębiorcami, osoba na stanowisku pielęgniarki oddziałowej winna legitymować się niżej wymienionymi kwalifikacjami. 

– tytuł magistra na kierunku pielęgniarstwo

– tytuł magistra w zawodzie, w którym może być  uzyskiwany tytuł specjalisty w dziedzinie mającej zastosowanie w ochronie zdrowia, i licencjat pielęgniarstwa lub średnie wykształcenie medyczne w zawodzie pielęgniarka
— licencjat pielęgniarstwa i tytuł specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa lub promocji zdrowia i edukacji zdrowotnej, lub organizacji i zarządzania
— licencjat pielęgniarstwa i kurs kwalifikacyjny
— średnie wykształcenie medyczne w zawodzie pielęgniarka i specjalizacja w dziedzinie pielęgniarstwa lub promocji zdrowia i edukacji zdrowotnej, lub organizacji i zarządzania.

Wniosek: osoby zaszeregowane do grupy 6 siatki płac mają kwalifikacje do pełnienia funkcji pielęgniarki oddziałowej. Są to osoby z tytułem licencjata oraz z kursem kwalifikacyjnym.

Dlaczego zatem związek pielęgniarek w podziale personelu pielęgniarskiego nie uwzględnił osób posiadających ukończony kurs kwalifikacyjny? Skutkiem takiego stanu rzeczy jest oderwana od realiów wykonywania praktyki zawodowej siatka płac zaproponowana przez OZZPiP. 

Dlaczego zatem związek pielęgniarek w najniższej grupie – 6, umieścił pielęgniarki, które zgodnie z rozporządzeniem ministra zdrowia mają kwalifikacje do wykonywania praktyki zawodowej na stanowisku pielęgniarki oddziałowej? 

Dlaczego związek deprecjonuje osoby posiadające kwalifikacje do pełnienia funkcji pielęgniarki oddziałowej, zaszeregowując je do grupy 6 – najniższej, w której są wymienione osoby wykonujące zawód pielęgniarki. Niższej grupy z pielęgniarkami już nie ma!

Powyższe stawia pod znakiem zapytania zasadność podziału pielęgniarek przez związek OZZPiP. To raczej radosna związkowa twórczość…  

Wyjaśnienia w przedmiotowej sprawie powinien złożyć związek pielęgniarek i położnych OZZPiP. 

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4.6 / 5. Ilość głosów: 37

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8268 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
Aktualności

Pielęgniarka: iniekcje, kroplówki, pobrania krwi, tłumaczenie rodzinom…

1 min czytania
Komentarze pielęgniarek Pod jednym z zamieszczony postów na Facebooku pojawił się poniższy komentarz pielęgniarki. Wywołał on dyskusję wśród pielęgniarek i położnych. Polska…
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarek. 80–85 zł / godz. brutto

1 min czytania
Oferta pracy dla pielęgniarek Prywatna placówka medyczna poszukuje pielęgniarki/pielęgniarza do pracy w szpitalu w Łodzi i w Brzezinach. Wynagrodzenie: 80 – 85…
AktualnościOrzecznictwo sądowe

Pielęgniarka odmówiła przyjęcia dyżuru. Sąd Rejonowy skazał a Sąd Okręgowy...

3 min czytania
Redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych przytacza kolejny fragment uzasadnienia do wyroku Sądu Okręgowego. Zobacz część pierwszą sprawy w artykule pt. Pracodawca…
Komentarze
×
AktualnościNowa siatka płacWynagrodzenia pielęgniarek

Czego nie zrobi pielęgniarka z grupy 2 z pensją grupy 5.