Gorsze pielęgniarki – jakie mają kompetencje.

3 min czytania
AktualnościNowa siatka płacWynagrodzenia pielęgniarek
Gorsze pielęgniarki – jakie mają kompetencje.

Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych dzieli pielęgniarki i położne na gorsze i lepsze

Całe zło w dzieleniu pielęgniarek i położnych w siatce płac na grupy zainicjował związek pielęgniarek i położnych. Dzieleniu pielęgniarek i położnych na gorsze i lepsze.

Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych poparł obywatelski projekt ustawy w sprawie wynagradzania w ochronie zdrowia, autorstwa Porozumienia Zawodów Medycznych, który deprecjonował zawód pielęgniarki i położnej względem innych zawodów medycznych. Projekt ten dzielił pielęgniarki i położne na trzy grupy:

– pielęgniarka i położna,
– pielęgniarka i położna ze specjalizacją,
– pielęgniarka i położna z tytułem magistra ze specjalizacją

Związek pielęgniarek i położnych dotychczas nie odpowiedział na pytanie redakcji Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych, zadane we wrześniu 2017 roku. Czyli prawie 5 lat temu. Nadal aktualne pytanie brzmi:

„Proszę o merytoryczne przesłanki, którymi kierował się Związek, popierając przedmiotowy projekt ustawy”.

Związek pielęgniarek i minister zdrowia oraz organizatorzy Białego Miasteczka 2021, dokonują cudu. Potem kolejnych cudów…

Zasadnicza kwestia, która obrazuje cud dokonany przez związek pielęgniarek. Dlaczego cud? Bowiem podzielono pielęgniarki i położne według wykształcenia, w sytuacji braku określenia zakresu kompetencji zawodowych, przypisanych danemu wykształceniu.

Mało tego! Nie opracowano przedmiotowego zakresu kompetencji do chwili obecnej. Natomiast minister zdrowia oraz związek, od 2017 roku, dokonali kolejnych wariantów podziału. Czyli dokonali kolejnych cudów, przy braku określenia kompetencji zawodowych. Takiego cudu dokonali także organizatorzy tzw. Białego Miasteczka z 2021 roku, którzy spreparowali kilka wariantów siatki płac.

Minister zdrowia a kompetencje zawodowe pielęgniarek i położnych

Całą sytuację opisaną powyżej, cudownie – wszak mamy do czynienia z cudem i to niejednym – obrazuje fragment dyskusji na posiedzeniu sejmowej komisji zdrowia w dniu 25 maja 2022 roku.

Poseł Elżbieta Gelert (KO):

Teraz, po tym wstępie, ogólne uwagi do ustawy i pytania do pana ministra. Mówił pan minister o kompetencjach, że z jednej strony stoi wykształcenie, z drugiej, kompetencje.

Pytam więc pana ministra. Pięć lat temu Rada Ministrów uchwaliła politykę na rzecz pielęgniarek i położnych, i w tym dokumencie na pierwszej stronie zapisano, że będą ustalane kompetencje – 5 lat temu.

Minister zdrowia zrobił „wiele” w tej sprawie… powołał zespół

Panie ministrze, co zrobiono w tym zakresie poza tym, że niedawno powołano zespół? Tak szybko powołano zespół, żeby w tej chwili mówić, że coś się zrobiło. A ja chciałabym zapytać, jaki był przebieg prac do ustalenia tych kompetencji.

Od lipca 2021 r. mówiło się, że brak kompetencji powoduje duże zamieszanie w środowisku pielęgniarskim, to na osłodę powołaliście państwo ten zespół, a jednocześnie zmniejszyliście różnicę w płacy zasadniczej między pielęgniarką z wykształceniem magisterskim lub średnim ze specjalizacją a pielęgniarką z licencjatem lub średnim wykształceniem. Czyli między grupą piątą a szóstą w tej chwili ta różnica jest nieco mniejsza.

W podmiotach leczniczych nie ma zróżnicowania kompetencji zawodowych pielęgniarek i położnych względem wykształcenia

Czy to faktycznie jest rozwiązanie tego problemu, bo – tak jak mówię – nie dość, że było 5 lat, to był jeden rok od tego 2021, żeby dopracować te kompetencje, bo w zakładach pracy tych kompetencji nie ma i w związku z tym będą dalsze niezadowolenia w tym środowisku?

źródło: sejm.gov.pl

Podział pielęgniarek na gorsze i lepsze nie ma uzasadnienia w realiach wykonywania praktyki zawodowej

Zbliżamy się do podsumowania…

W sytuacji, kiedy nie ma określonych kompetencji zawodowych, dla żadnej z trzech grup pielęgniarek i położnych, to przedmiotowy podział nie ma żadnego merytorycznego uzasadnienia. Pielęgniarki i położne z trzech grup w tabeli zaszeregowania mają… te same kompetencje zawodowe!

Natomiast można tylko się domyślać, dlaczego pielęgniarki i położne absolwentki LM oraz SM zostały uznane za gorsze. Dlaczego ta najliczniejsza grupa pielęgniarek i położnych została odarta z godności zawodowej. Dlaczego minister zdrowia oraz związek pielęgniarek deprecjonuje pielęgniarki i położne z największym doświadczeniem zawodowym. Dlaczego związek pielęgniarek obecnie firmuje zróżnicowanie wynagrodzeń zasadniczych pielęgniarek i położnych sięgające 1 100 PLN.

Ale to już temat na kolejny artykuł redakcyjny Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4.2 / 5. Ilość głosów: 229

Bądź pierwszym, który oceni wpis

7409 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościNowa siatka płacWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarki – kominy płacowe. Sąd pisze do Trybunału Konstytucyjnego.

4 min czytania
Pielęgniarka podaje szpital do sądu. Sąd zadaje pytanie prawne Trybunałowi Konstytucyjnemu Sąd Rejonowy w Chorzowie, V Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych (dalej:…
Aktualności

Pieluchomajtki dla dorosłych - kiedy można ubiegać się o refundację?

3 min czytania
Ludzie ciało, jak każdy wie, nie jest pozbawione wad. Wstydliwe niedoskonałości manifestują się coraz bardziej wraz z upływem lat. Nietrzymanie moczu jest…
AktualnościWynagrodzenia pielęgniarek

Płace pielęgniarek – szpitale liczą ile zaoszczędzą na likwidacji stażowego.

2 min czytania
Składowe wynagrodzenia pielęgniarek i położnych – szpital chce pozbawić pielęgniarki i położne dodatku stażowego Sytuację w szpitalu omawiano na ostatnim posiedzeniu komisji…
Komentarze
×
AktualnościWynagrodzenia pielęgniarek

Kryzys w pielęgniarstwie związany z pielęgniarkami odchodzącymi na emeryturę.