Związek pielęgniarek za takimi różnicami w grupach.

3 min czytania
AktualnościGazeta Pielęgniarki i Położnej on-lineNowa siatka płacWynagrodzenia pielęgniarek
Związek pielęgniarek za takimi różnicami w grupach.

Takiej siatki płac chce związek pielęgniarek

Ministerstwo zdrowia w projekcie ustawy o najniższych wynagrodzeniach zasadniczych w podmiotach leczniczych proponuje podział pielęgniarek i położnych na grupy, który publikujemy w czerwcowym wydaniu Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych. Podział ten ma obowiązywać od 1 lipca 2022 roku. Poszczególnym grupom przypisano współczynniki pracy.

„Załącznik nr 1 do powyższego projektu ustawy zatwierdzony w dniu 17 maja 2022 roku przez Rząd RP” na str. 7 bieżącego numeru Gazety.

Jakie są skutki finansowe tego podziału?

Pielęgniarki z grupy drugiej nie będą mogły mieć niższego wynagrodzenia zasadniczego niż kwota 7303 PLN. W grupie 5 i 6 odpowiednio: 5775 oraz 5322 PLN.

Jakie jest stanowisko Ogólnopolskiego Związku Pielęgniarek i Położnych w zakresie różnic finansowych pomiędzy grupami? Przytaczamy fragmenty stanowiska związku w tej sprawie.

Związek pielęgniarek – różnice w wynagrodzeniach zbyt duże

Różnica pomiędzy grupą 2 i 6 na poziomie prawie 2000 zł na wynagrodzeniu zasadniczym jest w naszej ocenie zbyt duża. W przypadku pracy w systemie równoważnym różnica na wynagrodzeniu miesięcznym brutto będzie przekraczała 3000 złotych.

Ministerstwo Zdrowia w projekcie nowelizacji nie uwzględniło zgłaszanego przez środowiska medyczne postulatu wprowadzenia dodatkowego wskaźnika procentowego odnoszącego się do doświadczenia zawodowego i podwyższającego wskaźnik podstawowy, argumentując to faktem, że w podmiotach leczniczych wypłacane są tzw. dodatki stażowe. Jednocześnie w swoim projekcie nowelizacji Ministerstwo Zdrowia skokowo zwiększa różnice pomiędzy grupami 2 a 5 i 6, nie uwzględniając faktu, że w grupie 2 znajdą się również osoby funkcyjne na stanowiskach kierowniczych, które i tak mają przyznane w zakładach pracy indywidualne dodatki funkcyjne.

Po nowelizacji pełne miesięczne wynagrodzenia brutto tych osób wzrosną jeszcze bardziej, a to zaburzy funkcjonujące obecnie siatki płac w zakładach pracy. Z drugiej strony pielęgniarki i położne z wieloletnim doświadczeniem zawodowym, które niedługo nabędą uprawnienia emerytalne lub nawet już takie uprawnienia posiada ją, w przeważającej większości będą od 01.07.2022 r. zaliczone do 6 grupy zawodowej z najniższym współczynnikiem pracy w naszym zawodzie.

Ta proponowana przez Ministerstwo Zdrowia różnica w poziomach wynagrodzeń nie jest akceptowana społecznie i wywołuje oburzenie środowiska.

źródło: ozzpip.pl

Więcej w tej sprawie czytaj w czerwcowym wydaniu Gazety.

Tematy czerwcowego wydania Gazety Pielęgniarek

Poniżej sygnalizujemy pozostałe tematy bieżącego wydania Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych.

Dzień Pielęgniarek dniem hipokryzji

Po raz kolejny musimy wysłuchiwać, że zawód pielęgniarki i położnej to „misja” i „powołanie”. Głoszenie takich stwierdzeń odbieramy jako wpisywanie się w nurt przyzwolenia dla lekceważenia ponad dwustutysięcznej rzeszy osób wykonujących te zawody w Polsce!

Karmienie pacjenta, kto ma uprawienia?

Kwestia zakresu obowiązków, która jest nieuregulowana, została potraktowana całkowicie po macoszemu. I znowu mamy patologię, bo jak możemy dopuścić do tego, że pani sprzątająca w zakresie obowiązków ma na przykład karmienie pacjenta. A jeżeli pacjentowi coś się przydarzy, to kto weźmie za to odpowiedzialność?

Sejm uchwalił nową siatkę wynagrodzeń

W dniu 26 maja 2022 roku sejm uchwalił nowelizację ustawy o wynagrodzeniach w podmiotach leczniczych. Obecnie ustawa jest skierowana do senatu, który na posiedzeniu w dniach 8-10 czerwca, wniesie poprawki. Publikujemy ustawę w brzmieniu uchwalonym przez sejm wraz z siatką płac.

Różnice w wynagrodzeniach lekarzy i pielęgniarek

OZZL: Trudno też nie zauważyć skrajnego spłaszczenia wynagrodzeń niespotykanego najprawdopodobniej w jakimkolwiek innym kraju (np. minimalna płaca lekarza ze specjalizacją względem minimalnej płacy pielęgniarki ze specjalizacją ma wynieść wg przedstawionego projektu jak 1,12:1)!

Kurs kwalifikacyjny w siatce płac pielęgniarek

Przytaczamy wybrane uwagi zgłoszone do projektu ustawy o zmianie ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych, datowanego na 1 kwietnia 2022 roku. Pod zgłoszonymi uwagami przytaczamy stanowisko ministerstwa zdrowia.

Pielęgniarka po magisterium lub LM, ze specjalizacją

Posłanka na posiedzeniu sejmowej komisji zdrowia: „Cały czas mówimy też o tym, że przecież pielęgniarki i specjalizacje pielęgniarskie… Proszę państwa, czy po średnim, czy po studiach są te same specjalizacje. To co to są za specjalizacje? Dają te same uprawnienia – i jakie uprawnienia?”

Czytaj więcej w bezpłatnym e-wydaniu Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych, klikając w poniższy link.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 3.9 / 5. Ilość głosów: 59

Bądź pierwszym, który oceni wpis

1080 artykułów

O autorze

Redaktor, specjalista social media. Koordynator dystrybucji Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych oraz wyszukiwarki szkoleń w ramach kształcenia podyplomowego. Doradca klienta Sklepu Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościOrzecznictwo sądowe

Pielęgniarka odmówiła przyjęcia dyżuru. Została ukarana. Poszła do sądu.

3 min czytania
Pielęgniarka odmówiła przyjęcia dyżuru. Jakie zarzuty postawił pielęgniarce pracodawca… Redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych przytacza kolejny fragment uzasadnienia do wyroku Sądu…
AktualnościPraca w Norwegii

Jak bezpiecznie wyjechać do pracy za granicę jako pielęgniarka?

3 min czytania
Dzisiaj chciałbym podzielić się moimi doświadczeniami z pracy z pielęgniarkami wyjeżdżającymi za granicę. Na podstawie dziewięciu lat pracy w Open Europe, specjalizując…
AktualnościOrzecznictwo sądowe

Pracodawca zarzucił pielęgniarce "dezorganizację pracy w oddziale".

6 min czytania
Pielęgniarka odmówiła przyjęcia dyżuru Z uzasadnienia (fragment) wyroku Sądu Okręgowego:  Bezpośrednią przełożoną powódki była M. K., która pełni obowiązki Pielęgniarki Oddziałowej. Przełożoną wszystkich pielęgniarek…
Komentarze
×
AktualnościPielęgniarki Liceum Medyczne

Liceum Medyczne - pielęgniarki publikują zdjęcia.