Gratyfikacja pielęgniarek za doświadczenie.

2 min czytania
AktualnościNowa siatka płac
Gratyfikacja pielęgniarek za doświadczenie.

Doświadczenie pielęgniarek absolwentów LM i SM

Nowa siatka płac dla pielęgniarek i położnych z długoletnim stażem to przejaw totalnego braku szacunku dla ich doświadczenia zawodowego. Brak szacunku ze strony ministerstwa zdrowia, związku pielęgniarek oraz decydentów. Jak można było absolwentki Liceum Medycznego oraz Studium Zawodowego zdegradować do najniższej grupy? Przypisano im najniższy współczynnik pracy w grupach pielęgniarskich stanowisk pracy…

Należy podkreślić, że włączenie tylko pielęgniarek i położnych z tytułem licencjata do grupy 8, to kompletny brak zrozumienia realiów wykonywania praktyki zawodowej zawodu pielęgniarki i położnej. To przejaw dyskryminacji absolwentów LM oraz SM w kontekście Dyrektywy UE w sprawie uznawania kwalifikacji zawodowych pielęgniarek i położnych.

Zobacz także: Pielęgniarki – pozew zbiorowy. Skutkiem działań ministra.

Zamiast gratyfikacji za doświadczenie, pielęgniarki upokorzono

Efektem powyższego stanu, będzie sytuacja, kiedy doświadczone pielęgniarki lub położne będą wprowadzały w oddział absolwenta studiów licencjackich. Niestety bez żadnego stażu zawodowego, a ich wynagrodzenia zasadnicze będzie niższe niż osoby, którą będą miały pod “merytoryczną pieczą”.

Zadziwiające, że takie rozwiązanie spotkało się z aprobatą związku zawodowego, który poprzez swojego przedstawiciela stwierdził:

Nie do końca jesteśmy zadowoleni. Jednak tak ustaliliśmy. Był konsensus między wszystkimi grupami medycznymi, że podnosimy te współczynniki.
W przypadku tych zawodów, magister ze specjalizacją ma zarabiać nie mniej niż 1,2 średniej krajowej, magister lub specjalista – 1,1 średniej krajowej, osoba po licencjacie równowartość średniej krajowej, a pielęgniarki i położne po liceum 0,9 średniej.
Te koleżanki najstarsze i najbardziej doświadczone będą niestety najbardziej pokrzywdzone, ale jakiś kompromis trzeba było znaleźć.

Longina kaczmarska, wiceprzewodnicząca ozzpIP

Więcej informacji w sprawie publikujemy w artykule pt. Związek pielęgniarek skrzywdził absolwentki LM i SM.

Związek OPZZ składa propozycje w zakresie gratyfikacji za doświadczenie pielęgniarek

Urszula Michalska, Przewodnicząca FZZ Pracowników Ochrony Zdrowia i Pomocy Społecznej i Przewodnicząca branży OPZZ “Usługi Publiczne”, udzieliła wywiadu dotyczącego regulacji płacowych w nowej siatce płac, w kontekście wynagrodzeń pielęgniarek i położnych. Prowadzący wywiad zwrócił uwagę, na fakt, że ustawa premiuje wysokie wykształcenie i skutkiem tego, jest sytuacja, kiedy osoba bez doświadczenia zawodowego będzie zarabiała więcej, niż osoby z wieloletnim stażem zawodowym. Prowadzący posumował, że zapewne szczytnym celem było promowania wykształcenia. Niestety spotkało się to dużą krytyką.

Pani przewodnicząca stwierdziła, że ta ustawa nie powinna premiować długoletniego doświadczenia zawodowego. Bowiem jest to ustawa o najniższym wynagrodzeniu zasadniczym. Natomiast premiowanie za długoletni staż zawodowy powinno odbywać się na podstawie zakładowych regulaminów wynagradzania. Podkreśliła, że w ochronie zdrowia funkcjonuje dodatek za wysługę lat. Dlatego rozmawiajmy o jego zmianie. Dodatek ten jest określony w ustawie o działalności leczniczej. “Spróbujmy rozmawiać, że nie kończy się on na 20 latach”. I to będzie docenienie, według pani przewodniczącej, osób z długoletnim doświadczeniem.  

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4.1 / 5. Ilość głosów: 73

Bądź pierwszym, który oceni wpis

7359 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościNowa siatka płac

Niedocenione pielęgniarki: Trzeba lat praktyki, żeby być dobrą pielęgniarką.

3 min czytania
Nowa siatka płac pielęgniarek i położnych Temat lipcowych podwyżek dla pielęgniarek i położnych zdaje się nie mieć końca. Pojawia się bardzo wiele…
Aktualności

III Ogólnopolska Konferencja Warszawskiej Uczelni Medycznej już 28 maja 2022 r.

2 min czytania
Ogólnopolska Konferencja Warszawskiej Uczelni Medycznej Tematem wydarzenia w tym roku, będzie Pielęgniarstwo i położnictwo w dobie wyzwań globalnych i aktualnych potrzeb zdrowotnych…
AktualnościNowa siatka płac

Lekarze: to niedopuszczalne! Pensja pielęgniarki względem lekarza to 1,12 do 1.

3 min czytania
Lekarze o skrajnym spłaszczeniu wynagrodzeń lekarzy i pielęgniarek W kolejnym artykule na Ogólnopolskim Portalu Pielęgniarek i Położnych przytaczamy wybrane uwagi zgłoszone do…
Komentarze
×
AktualnościNowa siatka płac

Dla każdej pielęgniarki jednakowe wynagrodzenie.