Związek pielęgniarek skrzywdził absolwentki LM i SM.

4 min czytania
AktualnościNowa siatka płac
Związek pielęgniarek skrzywdził absolwentki LM i SM.

Pielęgniarki absolwentki LM i SM w nowej siatce płac

Bardzo  interesująca jest kwestia zgłoszenia przez ministra zdrowia poprawki do ustawy o wynagrodzeniach w podmiotach leczniczych. Jaka jest geneza tej poprawki. Kto był inspiratorem zapisów w ustawie, które w jawny sposób dyskryminują pielęgniarki absolwentki LM i SM.

Minister zdrowia spowodował swoja poprawką, że „zwiększono współczynnik dla pielęgniarek i położnych z licencjatem”. Konsekwencją takiego działania jest, przesunięcie grupy pielęgniarek z ukończonymi studiami licencjackimi do grupy płacowej z wynagrodzeniem na poziomie należnym dla pracowników ze studiami magisterskimi. Do grupy, także dla pielęgniarek z posiadaną specjalizacją.

Podsumujmy: do jednej grupy – 8 – minister zdrowia zakwalifikował pielęgniarki:

– z tytułem specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa lub położnictwa

– z tytułem licencjata pielęgniarstwa lub położnictwa

– z tytułem magistra pielęgniarstwa lub położnictwa.

Kwestie dotyczące pielęgniarek i położnych posiadających inne wykształcenie wyższe opisaliśmy w artykule pt. Pielęgniarka: inne wyższe oraz specjalizacje w nowej tabeli płac.

Nie będę się rozwodził nad merytorycznym sensem, poprawki ministra, w kontekście dotychczasowego podziału pielęgniarek i położnych w siatce płac. Nadmienię tylko, że bezsensowny podział dokonany na grupy w 2017 roku, z każdą poprawkę, staje się coraz bardziej utopijny, nie mający nic wspólnego z uwarunkowaniami wykonywania praktyki zawodowej naszych profesji.

Paradoksalnie tą poprawką minister zdrowia zbliżył się bardzo do wariantu siatki płac, postulowanego przez redakcję Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych:

Co do genezy poprawki ministra zdrowia, trochę światła rzuca, wypowiedź przewodniczącej związku pielęgniarek z maja 2021 roku:

W tej ustawie zdyskryminowane zostały tylko pielęgniarki. Wszystkim innym zawodom uznaje się wykształcenie wyższe mające zastosowanie w ochronie zdrowia, pielęgniarkom nie. Wszystkim innym zawodom uznaje się licencjat, pielęgniarkom – nie.

Z wypowiedzi pani przewodniczącej nie wynika, jakie jest stanowisko związku w tej sprawie, w kontekście pielęgniarek i położnych absolwentów LM oraz SM.

Bardzo usilnie szukałem oficjalnego stanowiska związku do ustawy, zawierającej poprawkę ministra Niedzielskiego. Niestety nie znalazłem. Związek nie skorzystał ze swojego prawa i nie zgłosił opinii do przedmiotowej ustawy. Wynika tak z katalogu podmiotów, które zgłosiły swoje uwagi, zamieszczonym na stronie sejmu. Powyższe zagadnienie opisaliśmy w artykule pt. Tajne postulaty związku pielęgniarek.

Ustawa, z poprawką ministra, uchwalona w dniu 28 maja, zostaje skierowana do senatu. Trzeba podkreślić, że na stronach senatu, także nie ma uwag do przedmiotowej ustawy złożonych przez związek pielęgniarek. Natomiast swoje opinie złożyli przedstawiciele innych zawodów medycznych.

Senat zgłosił w dniu 10 czerwca 2021 roku poprawki do ustawy. Więcej w tej sprawie piszemy w artykule pt. Senat: pielęgniarki podzielić na 4 grupy w siatce płac.

Warto jeszcze podkreślić, jeszcze jeden aspekt opisywanej problematyki. Podczas dyskusji w senacie głos zabierały osoby, które wręcz dałyby się zabić dla poprawy warunków pracy pielęgniarek i położnych. Niestety trzeba tylko spojrzeć na nazwiska. Są to osoby, które piastowały wysokie stanowiska w ochronie zdrowia. Za czasów poprzedniej koalicji rządowej. Dziwnym trafem, kiedy były decydentami nie wykazywali pokładów empatii dla naszych zawodów. Dzisiaj będąc w opozycji zmienili się w gigantycznych obrońców naszej profesji. Czekam kiedy będą krzyczeć: wszyscy jesteśmy pielęgniarkami. Ja krzyczę: jesteście obłudnikami! Punkt siedzenia zmienia punkt widzenia.

Zagłosuj w poniższej ankiecie na Facebooku. Twoja opinia też się liczy. Oddano ponad 4 300 głosów. Zamieszczono ponad 150 komentarzy. Za oddane głosy dziękujemy…

Ustawa z poprawkami senatu wraca do sejmu w dniu 11 czerwca. Nadal nie znamy oficjalnego stanowiska związku pielęgniarek co do ustawy uchwalonej przez sejm. Nadal nie znamy oficjalnego stanowiska związku do poprawek senatu.

Natomiast z wypowiedzi przedstawiciela związku pielęgniarek w dniu 10 czerwca wyłania się szokujący obraz w zakresie postawy pielęgniarskich związkowców w kwestii absolwentów LM oraz SM. O sprawie wstępnie pisaliśmy w artykule pt. Związek pielęgniarek szokuje. Pada słowo: konsensus.

Portal cowzdrowiu.pl uzyskał stanowisko przedtawicieli związku zawodowego w sprawie kształtu ustawy (z poprawkami) jaka została przekazana z senatu do sejmu.

Portal informuje, że Longina Kaczmarska, wiceprzewodnicząca OZZPiP komentując przedmiotowe zagadnienie stwierdziła:

Nie do końca jesteśmy zadowoleni – komentuje Longina Kaczmarska, wiceprzewodnicząca OZZPiP. – Jednak tak ustaliliśmy. Był konsensus między wszystkimi grupami medycznymi, że podnosimy te współczynniki – dodaje. W przypadku tych zawodów, magister ze specjalizacją ma zarabiać nie mniej niż 1,2 średniej krajowej, magister lub specjalista – 1,1 średniej krajowej, osoba po licencjacie równowartość średniej krajowej, a pielęgniarki i położne po liceum 0,9 średniej. – Te koleżanki najstarsze i najbardziej doświadczone będą niestety najbardziej pokrzywdzone, ale jakiś kompromis trzeba było znaleźć – mówi nam Kaczmarska.

Czyli związek pielęgniarek, zawarł konsensus. Z kim? Z innymi grupami zawodowymi… Czy związek jest w sporze z z innymi grupami zawodowymi czy z ministerstwem zdrowia, rządem?

Dlaczego ofiarami tego kompromisu mają być „koleżanki najstarsze i najbardziej doświadczone”?

Kolejny artykuł w tej sprawie wkrótce.

Mariusz Mielcarek, pielegniarki.info.pl

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4.4 / 5. Ilość głosów: 14

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8113 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościGazeta Pielęgniarek i Położnych

Pielęgniarki - czy pracodawcy łamią prawo odprowadzając składki na izby?

3 min czytania
Pracodawca nie ma prawa przekazywać informacji imiennej Poniższy fragment artykułu pochodzi z lutowego wydania Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych. Zachęcamy do zapoznania…
Aktualności

Jakie cechy powinny mieć spodnie ratownicze?

2 min czytania
Szukasz spodni ratowniczych, które spełnią wymagania Twoje oraz Twojego zawodu? Podświadomie wiesz, że odpowiedni kolor i oznakowanie to za mało – spodnie…
AktualnościNie dla ustawy OZZPiPNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitaleWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarki: sąd wskazuje na oryginalny sposób działania OZZPiP.

3 min czytania
Ustalenia sądu w sprawie oryginalnego sposobu działania związku pielęgniarek…  W artykule pt. Pielęgniarka oddziałowa w sądzie: praca pielęgniarek innych niż z grupy…
Komentarze