Związek pielęgniarek szokuje. Pada słowo: konsensus.

3 min czytania
AktualnościNowa siatka płac
Związek pielęgniarek szokuje. Pada słowo: konsensus.

Wynagrodzenia pielęgniarek – prace w senacie

Fakty. Komentarze. Codziennie. Na Ogólnopolskim Portalu Pielęgniarek i Położnych. W tym roku tematem numer jeden, oprócz sytuacji w pielęgniarstwie, spowodowaną pandemią, jest sprawa nowej siatki płac w ochronie zdrowia. Codziennie przekazujemy użytkownikom branżowego portalu o sytuacji w przedmiotowej sprawie.

Oczywiste jest, że wynagrodzenia są w centrum zainteresowania naszej grupy zawodowej. Szczególnie teraz kiedy następują zmiany, dotyczące sposobu wypłaty dodatku zembalowego oraz w tabeli siatki płac. Pada wiele przekłamań ze strony decydentów w zakresie gwarantowanych wynagrodzeń zasadniczych. Szczegółowo to zagadnienie opisaliśmy w artykule pt. Pielęgniarki: minister wszedł na minę, którą sam podłożył. Cała sytuacja miała miejsce podczas uroczystości czepkowania w Raciborzu.

Senat dzieli pielęgniarki na 4 grupy

Senat w dniu 10 czerwca 2021 roku wprowadził cztery poprawki do ustawy z dnia 28 maja w sprawie sposobu ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego w podmiotach leczniczych. Ustawa zatem wraca do sejmu, który w dniu 15 czerwca ostatecznie uchwalił niniejszą ustawę. Z poprawkami senatu lub je odrzucając. Zakres wprowadzonych przez senat poprawek przedstawiliśmy w artykule pt. Senat: pielęgniarki podzielić na 4 grupy w siatce płac.

O roli związku pielęgniarek w procesie legislacyjnym dotyczącym nowelizowanej ustawy pisaliśmy w artykule pt. Tajne postulaty związku pielęgniarek.

Zagłosuj w poniższej ankiecie na Facebooku. Twoja opinia też się liczy. Oddano ponad 3 500 głosów. Zamieszczono ponad 120 komentarzy. Za oddane głosy dziękujemy…

Związek pielęgniarek mówi o konsensusie

Portal cowzdrowiu.pl uzyskał stanowisko przedtawicieli związku zawodowego w sprawie kształtu ustawy (z poprawkami) jaka została przekazana z senatu do sejmu.

Portal informuje, że Longina Kaczmarska, wiceprzewodnicząca OZZPiP komentując przedmiotowe zagadnienie stwierdziła:

Nie do końca jesteśmy zadowoleni. Jednak tak ustaliliśmy. Był konsensus między wszystkimi grupami medycznymi, że podnosimy te współczynniki.

Czyli związek pielęgniarek, zawarł konsensus. Z kim? Z innymi grupami zawodowymi…

Czy związek skonsultował powyższy “konsensus” z pielęgniarkami i położnymi. Kto lub jaki organ związku zatwierdził taki “konsensus”. Jakie to ma znaczenie dla zapowiadanej eskalacji akcji protestacyjnej – pielęgniarskiej fali.

Jak na konsensusie z innymi grupami zawodowymi wyszła nasza grupa zawodowa piszemy od lat na portalu. Tzw. Porozumienie Zawodów Medycznych wyrolowało pielęgniarki i położne  w zakresie wynagrodzeń, w kontekście wysokości wynagrodzeń innych grup pracowników medycznych oraz podziału na grupy w załączniku do niniejszej ustawy. 

Krystyna Ptok – jestem usatysfakcjonowana

Natomiast Medexpressowi wypowiedzi udzieliła Krystyna Ptok, przewodnicząca OZZPiP. Portal medexpress.pl cytuje wypowiedź przewodniczącej związku pielęgniarek, o kształcie ustawy jak wyszła z senatu:

Jestem usatysfakcjonowana decyzją senatu. Cieszę się, że senatorowie jednogłośnie zagłosowali za przyjęciem ustawy. Oznacza to, że zdają sobie sprawę z trudnej sytuacji w ochronie zdrowia. Doceniają też ciężką pracę pielęgniarek i położnych.

Pod wypowiedzią pani przewodniczącej zamieszczono jeden z komentarzy o treści: Z czego się cieszyć. Ratownik medyczny z licencjatem 1,1 a pielęgniarka z licencjatem 1,0. Kto się na to zgadza i z czego satysfakcja? Czy ktoś to przeoczył? Jawna dyskryminacja. Lepiej młode niech uczą się na ratownika a nie na pielęgniarkę.

Słowa pani przewodniczącej szokują, w kontekście roli ministerstwa oraz Solidarności w procesie wprowadzania nowelizacji przedmiotowej ustawy. Dokładnie to opisaliśmy w artykule pt. Tak dał się rozegrać związek pielęgniarek.

Do sprawy będziemy wracać na portalu. Już jutro artykuł pt. Związek pielęgniarek skrzywdził absolwentki LM i SM.

Mariusz Mielcarek, pielegniarki.info.pl

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4 / 5. Ilość głosów: 2

Bądź pierwszym, który oceni wpis

7612 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościNowa siatka płacPielęgniarki z mgr pozywają szpitaleWynagrodzenia pielęgniarek

Podwyżki dla pielęgniarek – głos zabiera autorka dyskryminującej siatki płac.

3 min czytania
O wynagrodzeniach pielęgniarek wypowiada się autorka dyskryminującej siatki płac W kolejnym artykule redakcyjnym Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych rozkminiamy wypowiedzi pani posłanki…
AktualnościPraktyka zawodowa

Pielęgniarka: od dźwigania pacjentów "siadają stawy i kręgosłupy".

1 min czytania
Pielęgniarka o warunkach w jakich musi wykonywać zawód Siadają stawy, kręgosłupy, a pomocy dalej nie widzimy z żadnej strony. Pani Prezes na…
Aktualności

Pielęgniarka o pracy pielęgniarek: non stop jesteśmy na lekach przeciwbólowych.

1 min czytania
Pielęgniarka o skutkach podnoszenia pacjentów Pielęgniarka Wioletta: W odniesieniu do wszystkich wypowiedzi, które już padły, chciałam na przykładach oprzeć, jak wygląda nasza…
Komentarze