Ile pielęgniarek z Ukrainy odbędzie studia pomostowe?

2 min czytania
AktualnościPielęgniarki z UkrainyStudia pomostoweSzkolenia pielęgniarek i położnych
Ile pielęgniarek z Ukrainy odbędzie studia pomostowe?

Pielęgniarki – ministerstwo zdrowia oszacowało liczbę osób z Ukrainy, które mogą być zainteresowane odbyciem studiów pomostowych…

W przypadku polskich pielęgniarek, które posiadają świadectwo dojrzałości i ukończyły liceum medyczne lub szkołę policealną albo szkołę pomaturalną, kształcącą w zawodzie pielęgniarki – jeżeli po ich ukończeniu pielęgniarka uzyska wiedzę, kwalifikacje i umiejętności odpowiadające wiedzy, kwalifikacjom i umiejętnościom uzyskiwanym po ukończeniu studiów licencjackich (na tzw. studiach pomostowych) – pielęgniarki te uzyskują tytuł licencjata pielęgniarstwa.

Teraz możliwość odbycia przedmiotowych studiów będą miały osoby z Ukrainy, które uzyskały prawo wykonywania zawodu pielęgniarki w Polsce.

W ustawie o zawodach pielęgniarki i położnej wpisano, że „minister właściwy do spraw zdrowia, po zasięgnięciu opinii Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych, określi, w drodze rozporządzenia, szczegółowe warunki prowadzenia studiów dla pielęgniarki lub położnej posiadającej zgodę, o której mowa w art. 35a, która uzyskała kwalifikacje zawodowe poza terytorium państw członkowskich Unii Europejskiej, mając na uwadze konieczność zapewnienia wyrównania poziomów kwalifikacyjnych do wymogów unijnych”.

Obecnie procedowany jest projekt ministra zdrowia w sprawie studiów pomostowych dla pielęgniarek z Ukrainy.

Rekrutację na przedmiotowe studia mają prowadzić uczelnie, które są uprawnione do prowadzenia studiów licencjackich na kierunku pielęgniarstwo.

Czas trwania tych studiów pomostowych, ma być nie krótszy niż dwa semestry. Liczba godzin zajęć zorganizowanych, godzin kształcenia zajęć praktycznych i praktyk zawodowych nie może być mniejsza niż 1180.

W uzasadnieniu do projektu rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków prowadzenia studiów dla pielęgniarek i położnych, które uzyskały kwalifikacje zawodowe poza terytorium państw członkowskich Unii Europejskiej, napisano, że „według danych Ministerstwa Zdrowia, liczba pielęgniarek i położnych, które uzyskały kwalifikacje zawodowe poza terytorium państw członkowskich Unii Europejskiej i posiadają zgodę Ministra Zdrowia, na wykonywanie zawodu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, wynosi 2463 (stan na dzień 18 marca 2024 r.). Liczba ta stopniowo zwiększa się, w miarę rozpatrywania przez Ministra Zdrowia wniosków złożonych przez zainteresowane osoby.

Mając na uwadze liczbę złożonych wniosków oraz ograniczony, na podstawie odrębnych przepisów (art. 64 ust. 1 ustawy z dnia 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa (Dz. U. z 2024 r. poz. 167, z późn. zm.)), okres w którym mogą być składane wnioski w tzw. uproszczonej procedurze przez pielęgniarki i położne – obywateli Ukrainy, szacuje się, że liczba osób uprawnionych do podjęcia powyższych studiów pomostowych, wyniesie ok 3500 osób.

Przedmiotowa regulacja przyczyni się do utrzymania w polskim systemie ochrony zdrowia pielęgniarek i położnych, wykonujących zawód na podstawie decyzji Ministra Zdrowia, uzyskanych w tzw. uproszczonej procedurze, które w ramach dotychczasowego zatrudnienia w podmiotach leczniczych zaadoptowały się do polskiego systemu ochrony zdrowia i udzielają świadczeń zdrowotnych, zgodnie z obowiązującymi standardami”.

źródło: rcl.pl

Zegarki

Cena 53,00 zł

Stopki medycyna

Cena 26,99 zł

Pins czepek

Cena 19,00 zł
Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 2.6 / 5. Ilość głosów: 15

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8754 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościOrzecznictwo sądowePraktyka zawodowa

Pielęgniarki – sąd o skutkach otwartego wkłucia centralnego z kranikiem trójdrożnym. Chora straciła 200-300 ml krwi.

3 min czytania
Po niepożądanym zdarzeniu przez niewymieniony kranik trójdzielny pielęgniarki nadal podawały płyny, leki, mieszanki żywieniowe. Sąd Okręgowy w uzasadnieniu do wyroku zauważył: (…)…
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarek. Wynagrodzenie: 8 800–11 000 zł brutto / mies.

1 min czytania
Pracodawca zapewnia o możliwości elastycznego czasu pracy pielęgniarki, pod warunkiem dopasowania grafików z pozostałym personelem pielęgniarskim. Niewielki podmiot, starający się dbać zarówno…
AktualnościGazeta Pielęgniarek i PołożnychNowa siatka płac

Działacz izby pielęgniarek deprecjonuje pielęgniarki zaszeregowane do grupy 5 i 6.

1 min czytania
Działacz izby pielęgniarek: w programie telewizyjnym: „dyrektorze, panie pielęgniarki będą przychodziły wykształcone”. W kwietniowym wydaniu Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych poruszamy kwestię…
Komentarze