Ile pielęgniarek zarabia zamiast 7300 kwotę o 1600 PLN niższą.

2 min czytania
AktualnościNowa siatka płacPielęgniarki z mgr pozywają szpitale
Ile pielęgniarek zarabia zamiast 7300 kwotę o 1600 PLN niższą.

Interpelacja do ministra zdrowia w sprawie płac pielęgniarek i położnych

Interpelacja do ministra zdrowia w sprawie wynagrodzeń pielęgniarek po nowelizacji siatki płac z ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych Szanowny Panie Ministrze!

29 czerwca 2022 roku weszła w życie nowelizacja ustawy z dnia 8.06.2017 r. o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych. W jej myśl pracownicy szpitali powinny pracować według nowych siatek płac w zależności od stopnia wykształcenia i posiadanych kwalifikacji – pielęgniarki z wykształceniem wyższym powinny zarabiać minimum 7300 zł. Okazało się jednak, że w wielu placówkach medycznych, w tym również instytutach, które podlegają bezpośrednio pod Ministerstwo Zdrowia, zostały one zakwalifikowane do niższej grupy płacowej, przez co ich wynagrodzenie zatrzymało się na poziomie 5700 zł.

Zobacz także:

Informujemy także, że całe wydanie nr 2/2023 Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych zostało poświęcone sprawie pielęgniarek z tytułem magistra i specjalisty, które pozywają szpitale. Wydanie elektroniczne gazety jest dostępne tutaj. W tym wydaniu gazety zamieściliśmy między innymi wyrok sądu, który rozpatrywał pozew pielęgniarki z grupy 2, która skarżyła szpital.

Pytania do ministra zdrowia o liczbę pielęgniarek, które nie zostały zaszeregowane do grupy 2

Otrzymywałam sygnały od pielęgniarek, którym nie wypłacono podwyżki wynagrodzeń, że będą decydować się na spory zbiorowe z pracodawcą.

Jednocześnie minister Waldemar Kraska w odpowiedzi na moją interpelację nr 35371 zapewniał, że ministerstwo na bieżąco monitoruje proces realizacji zapisów nowelizacji ustawy.

W związku z powyższym uprzejmie proszę o odpowiedzi na pytania:

1. Czy ministerstwo ma wiedzę, jakiej liczby pielęgniarek dotyczy sytuacja, w której pielęgniarki i pielęgniarz posiadający kwalifikacje zapisane w grupie 2 siatki płac z ustawy, zostały zakwalifikowane do niższej grupy płacowej? Jaka liczba tych osób została przekwalifikowana do grupy 2 od lipca 2022 roku, a jaka pozostaje w sporze co do zakwalifikowania do właściwej grupy płacowej?

2. Czy ministerstwo ma wiedzę na temat pozwów zbiorowych wniesionych przeciw pracodawcom? Ile pielęgniarek i pielęgniarzy uczestniczy w tych sporach?

3. Czy ministerstwo wyasygnowało dodatkowe środki na rozwiązanie powyższych sporów i sfinansowanie podwyżek wynikających z przekwalifikowania pielęgniarek i pielęgniarzy do innej grupy płacowej? Jeśli tak, w jakiej wysokości?

Śródtytuły i linki pochodzą od redakcji.

Z poważaniem
Hanna Gill-Piątek
Posłanka na Sejm RP

5 kwietnia 2023 roku

źródło: biuro poselskie autorki interpelacji

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 2.9 / 5. Ilość głosów: 37

Bądź pierwszym, który oceni wpis

7787 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościNormy zatrudnienia pielęgniarek i położnych

Izba pielęgniarek pisze zadziwiające stanowisko.

3 min czytania
Decydenci mają nowe pomysły w kwestii norm zatrudnienia pielęgniarek a izba pielęgniarek pisze stanowiska – zdumiewające Na Ogólnopolskim Portalu Pielęgniarek i Położnych…
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarki. Wynagrodzenie za wyższe wykształcenie 400 PLN większe.

1 min czytania
Oferta pracy dla pielęgniarek Miejsce pracy: Nowy Dwór Mazowiecki Zakres obowiązków: Opieka nad pacjentami zakładu. Rodzaj umowy: Umowa o pracę na okres…
AktualnościNie dla ustawy OZZPiPNowa siatka płacWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarki – poseł walczy o ich płace. Zapomniał o jednym.

4 min czytania
W sejmie o wynagrodzeniach pielęgniarek Posiedzenie sejmu w dniu 25 maja 2023 roku. Wicemarszałek Ryszard Terlecki: Przystępujemy do kolejnego pytania. Posłowie Dariusz…
Komentarze
×
AktualnościWynagrodzenia pielęgniarek

Szpital zwolnił dyscyplinarnie. Teraz zapłaci maksymalne odszkodowanie.