Pielęgniarki – sześć poziomów uprawnień a kompetencje po studiach I i II stopnia.

3 min czytania
AktualnościUprawnienia pielęgniarek
Pielęgniarki – sześć poziomów uprawnień a kompetencje po studiach I i II stopnia.

Zakres uprawnień pielęgniarek z tytułem licencjata i magistra

Opublikowany przez redakcję Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych w dniu 1 kwietnia artykuł pt. Pielęgniarki – od 1 lipca sześć poziomów uprawnień zawodowych w siatce płac wywołał sporo zamieszania wśród użytkowników pielegniarki.info.pl. Artykuł został napisany w konwencji żartu… Prima Aprilisowego.

W artykule napisaliśmy, że Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji opracowała narzędzie informatyczne do automatycznego zaszeregowania danej pielęgniarki lub położnej do danej grupy w siatce płac. Agencja przedłożyła ministrowi zdrowia 6 poziomów uprawnień zawodowych pielęgniarek i położnych.

Powyższą informację staraliśmy się uwiarygodnić poprzez przedstawienie rzeczywistego problemu dotyczącego ułomności podziału pielęgniarek i położnych w siatce płac. To już nie jest żartem Prima Aprilisowym…

„Okazuje się bowiem, że ukończenie danej formy doskonalenia zawodowego w ramach ustawowego dokształcania podyplomowego pielęgniarek i położnych nie jest związane z nabyciem TAKICH SAMYCH uprawnień zawodowych. Przykładowo – ukończenie kursu kwalifikacyjnego w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego w roku np. 1983 lub po roku 2015 skutkowało uzyskaniem przez pielęgniarkę odmiennych uprawnień zawodowych. Dlaczego? Bowiem przez ostatnich 30 lat ulegały zasadniczej modyfikacji programy szkoleń. Wobec powyższego ich ukończenie skutkowało nabyciem ODMIENNYCH uprawnień zawodowych”.

Warto zatem zajrzeć do powyższego artykułu i przeczytać uzasadnienie do wyroku sądu, które odnosi się do wyżej poruszonej kwestii.

Część użytkowników pielegnairki.info.pl po lekturze powyższego artykułu słusznie zakwalifikowała informacje w nim zawarte do żartu Prima Aprilisowego. Warto jednak dodać, że poziom absurdu rozwiązań zawartych w tabeli zaszeregowania pielęgniarek i położnych osiągnął już taki stopień, że trudno oddzielić fikcję od realiów.

Szkoła wyższa przedstawia zakres uprawnień pielęgniarek z tytułem licencjata i magistra

Natomiast szczerze zapewniamy, że poniżej cytowana informacja ze strony internetowej szkoły wyższej jest prawdziwa. Jest tak zdumiewająca, że odruchowo kojarzy się z… żartem Prima Aprilisowym. Niestety tak nie jest.

Warto jednak zaznajomić się z jej treścią w związku z zapowiedzią przez ministra zdrowia opracowania zakresu kompetencji zawodowych pielęgniarek i położnych po różnych szkołach pielęgniarskich oraz posiadających tytuł specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa.

Poniżej przytaczamy za wsgk.com.pl publikację dotyczącą zakresów uprawnień pielęgniarek. Bardzo ciekawe jest, jak poniższe treści wypadają w zderzeniu z realiami wykonywania praktyki zawodowej pielęgniarki. Jesteśmy ciekawi zdania użytkowników pielegniarki.info.pl w tej kwestii.

Zatem cytujemy…

Jakie są różnice między uprawnieniami pielęgniarki I a II stopnia

Studia na kierunku pielęgniarstwo można podzielić na dwa stopnie: studia licencjackie oraz magisterskie. Studia pierwszego stopnia – licencjackie – trwają trzy lata (sześć semestrów), i po ich ukończeniu student może wykonywać pracę w danym zawodzie. Studia magisterskie – II stopnia – trwają dwa lata (cztery semestry), i po obronie pracy pozwalają na uzyskanie tytułu magistra pielęgniarstwa. Uprawnienia pielęgniarek po skończonych studiach licencjackich oraz magisterskich różnią się od siebie znacząco.

Pielęgniarki z tytułem licencjata

Pielęgniarki I stopnia są osobami, które posiadają tytuł licencjata zdobyty poprzez minimum 3 lata nauki i 4600 godzin kształcenia zawodowego, bądź jeżeli ich studia trwały krócej niż 3 lata, ale posiadają świadectwo dojrzałości i ukończyły liceum medyczne, szkołę policealną bądź szkołę pomaturalną kształcącą w kierunku pielęgniarstwa. Pielęgniarki pierwszego stopnia posiadają bardzo szeroki zakres uprawnień, który w przypadku pielęgniarek drugiego stopnia jest jeszcze rozszerzony o różnego rodzaju specjalistyczne świadczenia. Należą do nich między innymi świadczenia: zapobiegawcze, diagnostyczne, lecznicze, pielęgnacyjne, rehabilitacyjne.

Świadczenia zapobiegawcze będące w kompetencjach pielęgniarki po studiach licencjackich obejmują między innymi prowadzenie profilaktyki powikłań w przebiegu chorób czy prowadzenie poradnictwa w zakresie samoopieki.

Pielęgniarki z tytułem magistra

Pielęgniarka II stopnia może dodatkowo prowadzić edukację w określonych chorobach, jak na przykład cukrzyca czy choroby krwi. Pielęgniarka I stopnia ma uprawnienia do wykonywania pulsoksymetrii oraz pomiarów podstawowych parametrów życiowych. Uprawnienia pielęgniarki po studiach magisterskich obejmują również rozpoznawanie sytuacji życiowej pacjenta, tak aby zapobiec jego izolacji społecznej.

Różnice między uprawnieniami pielęgniarki I a II stopnia

Pielęgniarka po studiach I stopnia może wykonać różnego rodzaju świadczenia lecznicze, jak na przykład inhalację czy założenie cewnika. Pielęgniarka II stopnia, nazywana również pielęgniarką specjalistyczną w swoich kompetencjach posiada również możliwość wypisywania recept na niektóre leki, a także wystawiania skierowań na badania diagnostyczne. Pielęgniarki, niezależnie od stopnia mogą wykonywać względem takie świadczenia rehabilitacyjne jak ćwiczenia oddechowe czy prowadzenie terapii zajęciowej, pielęgniarka specjalistyczna dodatkowo może rehabilitować pacjentów z zaburzeniami psychicznymi.

Jak widać na podanych przykładach, pielęgniarka II stopnia posiada znacznie szerszy zakres uprawnień, wiążący się często ze specjalistyczną wiedzą z danej dziedziny. Pielęgniarki drugiego stopnia, ze względu na swoje kompetencję i spoczywającą na nich odpowiedzialność zarabiają więcej niż pielęgniarki I stopnia.

Zachowano oryginalna treść.

Śródtytuły pochodzą od redakcji pielegniarki.info.pl

źródło: wsgk.com.pl

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 2.8 / 5. Ilość głosów: 45

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8268 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
Aktualności

Pielęgniarka: iniekcje, kroplówki, pobrania krwi, tłumaczenie rodzinom…

1 min czytania
Komentarze pielęgniarek Pod jednym z zamieszczony postów na Facebooku pojawił się poniższy komentarz pielęgniarki. Wywołał on dyskusję wśród pielęgniarek i położnych. Polska…
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarek. 80–85 zł / godz. brutto

1 min czytania
Oferta pracy dla pielęgniarek Prywatna placówka medyczna poszukuje pielęgniarki/pielęgniarza do pracy w szpitalu w Łodzi i w Brzezinach. Wynagrodzenie: 80 – 85…
AktualnościOrzecznictwo sądowe

Pielęgniarka odmówiła przyjęcia dyżuru. Sąd Rejonowy skazał a Sąd Okręgowy...

3 min czytania
Redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych przytacza kolejny fragment uzasadnienia do wyroku Sądu Okręgowego. Zobacz część pierwszą sprawy w artykule pt. Pracodawca…
Komentarze
×
AktualnościNie dla ustawy OZZPiPNowa siatka płac

Pielęgniarki - 5 razy nie! Dla ustawy OZZPiP.