Pielęgniarki – 5 razy nie! Dla ustawy OZZPiP.

3 min czytania
AktualnościNie dla ustawy OZZPiPNowa siatka płac
Pielęgniarki – 5 razy nie! Dla ustawy OZZPiP.

Nie dla ustawy autorstwa związku pielęgniarek

Poniżej redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych publikuje 5 pism do przewodniczącej OZZPiP pani Krystyny Ptok.

Więcej informacji w sprawie projektu ustawy o wynagrodzeniach personelu pielęgniarskiego publikujemy w dziale pt. Nie dla ustawy OZZPiP.

Natomiast już prawie 2 tys. pielęgniarek i położnych podpisało petycję w sprawie sprzeciwu wobec proponowanej przez OZZPiP siatki płac.

Jaka jest treść petycji oraz w jaki sposób ją skutecznie podpisać (także anonimowo) piszemy w artykule, który jest dostępny po kliknięciu w poniższą grafikę.

1. W dniu 19 kwietnia 2022 roku w piśmie skierowanym do ministra zdrowia pana Adama Niedzielskiego w imieniu Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych, zwróciła pani uwagę, że ministerstwo zdrowia w projekcie nowelizacji ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych, nie uwzględniło zgłaszanego przez środowiska medyczne postulatu wprowadzenia dodatkowego wskaźnika procentowego odnoszącego się do doświadczenia zawodowego i podwyższającego wskaźnik podstawowy.

Natomiast w dniu 21 lutego 2023 roku podczas manifestacji pielęgniarek w Tarnowie krzyczała pani przez megafon: doświadczenie ma być w cenie!

Jednakże w projekcie przedmiotowej ustawy autorstwa OZZPiP skierowanym do sejmu w lutym 2023 roku nie ma zapisów o dodatkowym wskaźniku procentowym odnoszącym się do doświadczenia zawodowego i podwyższającego wskaźnik podstawowy.

2. W lutym 2023 roku Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych (OZZPiP) przesłał do sejmu projekt ustawy o wynagrodzeniach personelu pielęgniarskiego.

Natomiast w dniu 1 marca 2023 roku marszałek sejmu wydała postanowienie o przyjęciu zawiadomienia o utworzeniu komitetu inicjatywy ustawodawczej ustawy o zmianie ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych.

Zasadniczym elementem projektu OZZPiP jest podział personelu pielęgniarskiego na 3 grupy w siatce płac stanowiącej załącznik do niniejszej ustawy.

Jednakże w uzasadnieniu do projektu ustawy OZZPiP nie przedstawił zarówno metodologii oraz przesłanek, według których dokonano podziału personelu pielęgniarskiego na grupy. Pielęgniarek i położnych wykonujących taki sam zakres obowiązków – w ramach takich samych uprawnień czyli posiadających takie same kompetencje zawodowe.

3. Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych (OZZPiP) przesłał do sejmu projekt ustawy o wynagrodzeniach personelu pielęgniarskiego. Projekt ten jest reklamowany przez związek jako zmniejszający różnice płacowe pomiędzy grupami osób wykonujących tę samą pracę.

Zdumiewające jest, że związkowcy proponują różnicę w wynagrodzeniu zasadniczym pomiędzy grupą 6 a grupą 2 na poziomie 1 269 PLN. Natomiast wraz z pochodnymi za 7 dyżurów w porze nocnej, 48 godzin w niedziele i wolne dni oraz 20% dodatek za wysługę lat różnica faktycznie wyniesie ponad 2 tys. PLN.

Związek reklamuje projekt jako kompromis. Jeden ze związkowców na konferencji prasowej stwierdził – „nie będzie aż takiej różnicy płacowej (…) myślimy, że to już jest taki poziom wynagrodzenia, że na dzień dzisiejszy jest to do zaakceptowania”.

Z takim nonszalanckim podejściem do zasad Kodeksu pracy nie zgadza się ponad 2 tys. pielęgniarek i położnych, które podpisały petycję – Nie dla projektu ustawy związku OZZPiP o wynagrodzeniach personelu pielęgniarskiego.

4. Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych (OZZPiP) przesłał do sejmu projekt ustawy o wynagrodzeniach personelu pielęgniarskiego. Projekt ten jest firmowany przez OZZPiP jako przeciwdziałanie obecnej dyskryminacji i degradacji pielęgniarek i położnych. W uzasadnieniu do przedmiotowego projektu ustawy napisano:

Poprzez podniesienie współczynników pracy dla niektórych grup zawodowych nastąpi zniwelowanie różnic między pracownikami wykonującymi podobne obowiązki, które wymagają podobnego wkładu pracy i z którymi związana jest podobna odpowiedzialność.

Jest rzeczą skandaliczną, że związek zawodowy dokonuje podziału pracowników na grupy mając świadomość, że „wykonują podobne obowiązki, które wymagają podobnego wkładu pracy i z którymi związana jest podobna odpowiedzialność”.

Wobec powyższego pielęgniarki i położne są oburzone, że związek pielęgniarek jest autorem projektu ustawy, który gwałci podstawową zasadę Kodeksu pracy – jednakowa płaca za jednakową pracę. Dlaczego OZZPiP walcząc z dyskryminacją… dyskryminuje pielęgniarki i położne?

5. W 2018 roku OZZPiP domagał się od ministra zdrowia zmiany zapisów w ustawie o wynagrodzeniach w podmiotach leczniczych.

Postulował aby zapisy w siatce płac – wymóg posiadania wykształcenia magisterskiego na kierunku pielęgniarstwo lub położnictwo – został zmieniony na „tytuł zawodowy magistra w dziedzinach mających zastosowanie w ochronie zdrowia”.

Swoje stanowisko związek argumentował liczną grupą pielęgniarek posiadających tytuły magistra uzyskany na innych kierunkach np. zdrowie publiczne, promocja zdrowia, socjologia, psychologia, pedagogika, pedagogika specjalna, organizacja ochrony zdrowia.

W imieniu użytkowników Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych zwracam się o wyjaśnienie dlaczego OZZPiP w lutym 2023 roku przesłał do sejmu projekt ustawy o wynagrodzeniach w podmiotach leczniczych własnego autorstwa, w którym brak zapisu postulowanego przez związek w 2018 roku.

Mariusz Mielcarek
Redaktor naczelny
pielegniarki.info.pl

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4.4 / 5. Ilość głosów: 50

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8271 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościGazeta Pielęgniarek i Położnych

Gazeta Pielęgniarek i Położnych - wydanie czerwiec 2024 r.

2 min czytania
Czerwcowe wydanie miesięcznika branżowego dla personelu pielęgniarskiego Ogólnopolska Gazeta Pielęgniarek i Położnych każdego miesiąca trafia do ponad 500 szpitali w całej Polsce….
Aktualności

Wyczerpanie nerwowe

2 min czytania
W języku potocznym mówi się, że ktoś jest wyczerpany po ciężkim dniu w pracy, długiej podróży czy nieprzespanej nocy. Jednak nie zawsze…
AktualnościNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LM

Odszkodowania dla pielęgniarek – wzór uzasadnienia pozwu.

3 min czytania
Uzasadnienie pozwu sądowego pielęgniarki przeciwko pracodawcy w sprawie nierównego traktowania w zatrudnieniu… W związku z licznymi zapytaniami do redakcji Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek…
Komentarze
×
Aktualności

Izba pielęgniarek - działacz odznaczony Krzyżem Zasługi.