Ile w Polsce żyje pielęgniarka?

Prezentowanie takich stwierdzeń jest niedorzecznością…

Środa Wielkopolska, 20 lipca 2023 roku

Pani
Krystyna Ptok
Przewodnicząca
Ogólnopolski Związek Zawodowy
Pielęgniarek i Położnych

W dniu 13 lipca 2023 roku na posiedzeniu plenarnym sejmu uzasadniała pani obywatelski projekt ustawy autorstwa związku pip.

W wystąpieniu przed parlamentem stwierdziła pani:

Przeciętna Polka żyje 82 lata. Przeciętna pielęgniarka, to dane z ZUS – 62 lata. Ta ciężka praca powoduje, że żyjemy często 20 lat krócej niż przeciętna kobieta w Polsce.

Prezentowanie takich stwierdzeń przed sejmem na podstawie wieku zmarłych pielęgniarek i położnych jest niedorzecznością. Prawdą jest, że średni wiek pielęgniarek i położnych zmarłych w latach 2016-2021 oscyluje w granicach 60 lat. Tylko, że te dane nie upoważniają do twierdzenia, że pielęgniarki i położne żyją „20 lat krócej niż przeciętna kobieta w Polsce”.

W 2022 roku według danych izby pip zmarły 1744 pielęgniarki i położne. W tym samym roku według danych NFZ zawód wykonywało 39 tys. pielęgniarek i 5 tys. położnych, które osiągnęły wiek 60 lat i więcej. Jakim zatem cudem twierdzi pani, że pielęgniarki i położne żyją „20 lat krócej niż przeciętna kobieta w Polsce”?

Proszę o wyjaśnienia w przedmiotowej sprawie.

Redaktor Naczelny
pielegniarki.info.pl
Mariusz Mielcarek

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4.1 / 5. Ilość głosów: 10

Bądź pierwszym, który oceni wpis

1103 artykułów

O autorze

Redaktor, specjalista social media. Koordynator dystrybucji Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych oraz wyszukiwarki szkoleń w ramach kształcenia podyplomowego. Doradca klienta Sklepu Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościGazeta Pielęgniarek i PołożnychPraktyka zawodowa

Pielęgniarki - szpital nie może ściągać pielęgniarek z wolnego.

1 min czytania
Praktyka zawodowa a umowy cywilnoprawne W jednej z umów o udzielanie świadczeń zdrowotnych przez pielęgniarkę „w zakresie pielęgniarstwa” zapisano: 1. W przypadkach…
Aktualności

Letnie przeziębienia spowodowane klimatyzacją? Mamy na to sposoby

2 min czytania
Letnie przeziębienia wywołane klimatyzacją? Zobacz jak sobie radzić. Klimatyzacja w biurach, domach i samochodach przynosi ulgę w upalne dni, ale może również…
AktualnościOrzecznictwo sądowe

Pielęgniarki – Sąd Apelacyjny uznał, że do upadku pacjentki doszło na skutek niewłaściwego, zawinionego zachowania pielęgniarek.

5 min czytania
Sąd Apelacyjny ocenił postępowanie pielęgniarek… Redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych przytacza fragmenty uzasadnienia wyroku Sądu Apelacyjnego z 2023 roku. (…) Sąd…
Komentarze
×
AktualnościNie dla ustawy OZZPiPNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitaleWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarka na dyżurze pokonuje 20 km.