Pielęgniarki – ile wynosi średnie wynagrodzenie w grupach siatki płac.

1 min czytania
AktualnościNie dla ustawy OZZPiPNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitaleWynagrodzenia pielęgniarek
Pielęgniarki – ile wynosi średnie wynagrodzenie w grupach siatki płac.

Wiceminister zdrowia podaje wysokość wynagrodzeń pielęgniarek w poszczególnych grupach siatki płac

Publikujemy znamienny fragment wystąpienia pana wiceministra zdrowia Piotra Brombera, który wychwala zarobki pielęgniarek i położnych porównując je do roku… 2016. Podpowiadamy pani wiceministrowi, tak na przyszłość, że zdecydowanie korzystniej wypadałoby porównanie z rokiem… 1956. Oddajmy głos pani wiceministrowi, który poniższe słowa wypowiedział w dniu 13 lipca 2023 roku.

Średnie wynagrodzenie pielęgniarek w 2016 r. wynosiło ok. 3652 zł, szanowni państwo, panie i panowie posłowie, zgromadzeni goście.

Po podwyżkach, ale jeszcze przed kolejną podwyżką, która nastąpi od 1 lipca, w drugiej grupie średnie wynagrodzenie wynosi 11 tys. zł, w piątej grupie – przeszło 8,2 tys. zł, w kolejnej grupie – 7,6 tys. zł.

Wiceminister zapytał następnie:

Pytanie, czy dostrzegacie państwo różnice, czy jesteście w stanie powiedzieć: tak, widzimy różnicę we wzroście wynagrodzeń. Chodzi o 18,5 mld zł w ubiegłym roku, 10,5 mld zł w tym roku. Oczywiście pieniądze są bardzo ważne, ale my podejmujemy szereg innych działań, również tych ukierunkowanych na rozwój zawodów medycznych w Polsce.

Komentarz redakcji Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych

Bardzo dobrze, że pan wiceminister Piotr Bromber podaje wysokość zarobków pielęgniarek i położnych w rozbiciu na poszczególne grupy siatki płac. Z danych podanych przez wiceministra możemy naocznie zobaczyć skalę dyskryminacji oraz upokorzenia pielęgniarek i położnych zaszeregowanych do grupy 6 siatki płac. Nie dziwią w tym aspekcie wyroki Sądów pracy, które nakazują pielęgniarkom i położnym wypłatę odszkodowań za NIERÓWNE TRAKTOWANIE W ZATRUDNIENIU.

Z danych liczbowych podanych przez wiceministra zdrowia wynika, że różnica pomiędzy pielęgniarką zaszeregowaną do grupy 2 a tą w grupie 6 wynosi… średnio 3,4 tys. PLN. Czyli pielęgniarka z grupy 6 wykonująca ten sam zakres obowiązków zarabia 30% mniej niż osoba z grupy 2.

Bardzo dobre wystąpienie panie wiceministrze…

Chwaląc się przed sejmem sam się pan zaorał…

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4.4 / 5. Ilość głosów: 61

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8228 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościOrzecznictwo sądowePraktyka zawodowa

Pielęgniarka na kolonii przeżyła horror.

7 min czytania
Pielęgniarka została zatrudniona na koloniach… Redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych przytacza fragmenty wyroku sądowego, który zapadł w Sądzie Okręgowym. Kolejny fragment…
AktualnościWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarki - 99% głosujących uważa, że jest to naruszenie zasad współżycia społecznego.

1 min czytania
Pielęgniarki o wynagrodzeniach w izbie pielęgniarek… Głośnym echem w środowisku personelu pielęgniarskiego odbiła się informacja przekazana przez Redakcję Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i…
AktualnościGazeta Pielęgniarek i Położnych

Pielęgniarkom napluto w twarz a OZZPiP siada do rozmów...

1 min czytania
Krytycznym okiem W bieżącym numerze Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych, w artykule na stronie 2 piszemy o obietnicach wyborczych Koalicji 15 października….
Komentarze
×
AktualnościNie dla ustawy OZZPiPNowa siatka płacPielęgniarki z mgr pozywają szpitaleWynagrodzenia pielęgniarek

Prezes izby pielęgniarek - jesteśmy za, ale argumenty dostarczymy później.