Pielęgniarki – ile wynosi średnie wynagrodzenie w grupach siatki płac.

1 min czytania
AktualnościNie dla ustawy OZZPiPNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitaleWynagrodzenia pielęgniarek
Pielęgniarki – ile wynosi średnie wynagrodzenie w grupach siatki płac.

Wiceminister zdrowia podaje wysokość wynagrodzeń pielęgniarek w poszczególnych grupach siatki płac

Publikujemy znamienny fragment wystąpienia pana wiceministra zdrowia Piotra Brombera, który wychwala zarobki pielęgniarek i położnych porównując je do roku… 2016. Podpowiadamy pani wiceministrowi, tak na przyszłość, że zdecydowanie korzystniej wypadałoby porównanie z rokiem… 1956. Oddajmy głos pani wiceministrowi, który poniższe słowa wypowiedział w dniu 13 lipca 2023 roku.

Średnie wynagrodzenie pielęgniarek w 2016 r. wynosiło ok. 3652 zł, szanowni państwo, panie i panowie posłowie, zgromadzeni goście.

Po podwyżkach, ale jeszcze przed kolejną podwyżką, która nastąpi od 1 lipca, w drugiej grupie średnie wynagrodzenie wynosi 11 tys. zł, w piątej grupie – przeszło 8,2 tys. zł, w kolejnej grupie – 7,6 tys. zł.

Wiceminister zapytał następnie:

Pytanie, czy dostrzegacie państwo różnice, czy jesteście w stanie powiedzieć: tak, widzimy różnicę we wzroście wynagrodzeń. Chodzi o 18,5 mld zł w ubiegłym roku, 10,5 mld zł w tym roku. Oczywiście pieniądze są bardzo ważne, ale my podejmujemy szereg innych działań, również tych ukierunkowanych na rozwój zawodów medycznych w Polsce.

Komentarz redakcji Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych

Bardzo dobrze, że pan wiceminister Piotr Bromber podaje wysokość zarobków pielęgniarek i położnych w rozbiciu na poszczególne grupy siatki płac. Z danych podanych przez wiceministra możemy naocznie zobaczyć skalę dyskryminacji oraz upokorzenia pielęgniarek i położnych zaszeregowanych do grupy 6 siatki płac. Nie dziwią w tym aspekcie wyroki Sądów pracy, które nakazują pielęgniarkom i położnym wypłatę odszkodowań za NIERÓWNE TRAKTOWANIE W ZATRUDNIENIU.

Z danych liczbowych podanych przez wiceministra zdrowia wynika, że różnica pomiędzy pielęgniarką zaszeregowaną do grupy 2 a tą w grupie 6 wynosi… średnio 3,4 tys. PLN. Czyli pielęgniarka z grupy 6 wykonująca ten sam zakres obowiązków zarabia 30% mniej niż osoba z grupy 2.

Bardzo dobre wystąpienie panie wiceministrze…

Chwaląc się przed sejmem sam się pan zaorał…

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4.4 / 5. Ilość głosów: 60

Bądź pierwszym, który oceni wpis

7912 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
Aktualności

Lekarz przeprosił pielęgniarki. Oświadczenie.

1 min czytania
Prezes zarządu prywatnego podmiotu leczniczego przeprasza pielęgniarki, które poczuły się urażone treścią i formą komunikatu W dniu wczorajszym redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek…
AktualnościNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitale

Związek pielęgniarek za brakiem wyrównania zaległości finansowych wobec pielęgniarek.

4 min czytania
Przewodnicząca zakładowej organizacji pielęgniarek pisze na forum internetowym szpitala W artykule pt. Związek pielęgniarek podpisał porozumienie, przedstawiliśmy informację w zakresie zawartego porozumienia…
AktualnościPaństwowy egzamin pielęgniarek i położnych.Szkolenia pielęgniarek i położnych

Pielęgniarki- wyniki egzaminów specjalizacyjnych w 5 dziedzinach pielęgniarstwa.

2 min czytania
Sesja jesienna egzaminów pielęgniarek i położnych 19 września ruszyła jesienna sesja egzaminów państwowych pielęgniarek i położnych. Przed osobami przystępującymi do sprawdzianów wiedzy…
Komentarze
×
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarki w wolne dni.