Prezes izby pielęgniarek – jesteśmy za, ale argumenty dostarczymy później.

2 min czytania
AktualnościNie dla ustawy OZZPiPNowa siatka płacPielęgniarki z mgr pozywają szpitaleWynagrodzenia pielęgniarek
Prezes izby pielęgniarek – jesteśmy za, ale argumenty dostarczymy później.

Prezes izby pip o dostarczeniu argumentów

Redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych publikuje całą wypowiedź prezesa izby pip. Zdecydowanie można wyrazić zdziwienie, że izba pip popiera projekt związku ale deklaruje dostarczenie argumentów za procedowaniem przedmiotowego projektu ustawy w terminie późniejszym. Pytanie po co w takim razie pani prezes zabiera głos w dyskusji na sejmowej komisji?

Posiedzenie sejmowego Zespołu Parlamentarnego ds. zdrowia publicznego w dniu 5 lipca 2023 roku – Omówienie obywatelskiej inicjatywy ustawodawczej projektu zmian ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych.

Mariola Łodzińska, Prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych:

Chciałabym tylko powiedzieć, że oczywiście jeżeli będzie taka potrzeba, my dostarczymy wszelkich danych z Centralnego Rejestru, który jest jednym z najlepszych rejestrów jeśli chodzi o zawody medyczne.

Skąd się wzięła inicjatywa obywatelska OZZPiP, który jako samorząd, oczywiście wspieraliśmy? Wzięła się stąd, że powstała ustawa, której nie byliśmy autorami i to musi wybrzmieć! To nie my, ani OZZPiP nie byliśmy autorami tego, co jest w tej chwili w ustawie i współczynnikami, które tam zostały zamieszczone. W naszym imieniu negocjowały inne związki zawodowe. I mamy to, co mamy. My oczywiście na etapie opiniowania wnosiliśmy nasze uwagi i od razu zwracaliśmy uwagę na zbyt duże dysproporcje, jeśli chodzi o poszczególne grupy zawodowe. Natomiast chciałabym też powiedzieć dlaczego jesteśmy tutaj, ponieważ tak naprawdę to co się dzieje w tej chwili, jeśli chodzi o wynagrodzenia, dotyczy przede wszystkim pielęgniarek i położnych, nie innych grup zawodowych – właśnie nas, dlatego tutaj jesteśmy, żeby wskazać Państwu, jak to jest poważny problem.

Pani Krystyna Ptok mówiła o danych, które również przekazałam przed tym spotkaniem i chciałabym jeszcze raz podkreślić, że mamy 80 tys. zatrudnionych pielęgniarek, które już osiągnęły wiek emerytalny, z czego 74 tys. to są pielęgniarki ze średnim wykształceniem medycznym. I też chcę podkreślić, że w ciągu najbliższych 7 lat uprawnienia emerytalne nabędzie 80 tys. czyli w sumie będziemy mieli 164 tys., które będą mogły odejść w każdej chwili. A chcę powiedzieć, że w ogóle w systemie zatrudnionych mamy 260 tys., czyli zostanie nam 100 tys. i chcę też powiedzieć, że pomimo praktycznie dwukrotnie zwiększyła się liczba uczelni, które kształcą pielęgniarki i położne, to tak naprawdę w 60% młodzi ludzie podejmują pracę, czyli pomimo zwiększonej liczby osób, która nabywa uprawnienia emerytalne, a zmniejszonej liczby, która kończy uczelnie, to jeszcze z tego 60% tylko wchodzi do zawodu. Na pewno to wymaga zdiagnozowania tego zjawiska, bo to jest bardzo niepokojące zjawisko.

W związku z czym, jeśli będzie taka potrzeba, my jesteśmy absolutnie gotowi dostarczyć Państwu argumenty za tym, żeby jednak mimo wszystko wziąć pod uwagę właśnie tę grupę zawodową pielęgniarek i położnych, ponieważ no niestety, tak jest skonstruowana ochrona zdrowia, że największą grupę wśród zawodów medycznych stanowią właśnie pielęgniarki i położne. I mamy takie sprzeczności, że jeśli chodzi o wynagrodzenia, to jest nas za dużo i wtedy obniża się wynagrodzenia, a jeśli chodzi o normy zatrudnienia, to jest nas za mało.

Chciałabym podkreślić, że deklarujemy dostarczenie argumentów jeśli chodzi o przeprocedowanie tych projektów zmian do ustawy.

Zobacz także:

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4.5 / 5. Ilość głosów: 23

Bądź pierwszym, który oceni wpis

7912 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
Aktualności

Lekarz przeprosił pielęgniarki. Oświadczenie.

1 min czytania
Prezes zarządu prywatnego podmiotu leczniczego przeprasza pielęgniarki, które poczuły się urażone treścią i formą komunikatu W dniu wczorajszym redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek…
AktualnościNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitale

Związek pielęgniarek za brakiem wyrównania zaległości finansowych wobec pielęgniarek.

4 min czytania
Przewodnicząca zakładowej organizacji pielęgniarek pisze na forum internetowym szpitala W artykule pt. Związek pielęgniarek podpisał porozumienie, przedstawiliśmy informację w zakresie zawartego porozumienia…
AktualnościPaństwowy egzamin pielęgniarek i położnych.Szkolenia pielęgniarek i położnych

Pielęgniarki- wyniki egzaminów specjalizacyjnych w 5 dziedzinach pielęgniarstwa.

2 min czytania
Sesja jesienna egzaminów pielęgniarek i położnych 19 września ruszyła jesienna sesja egzaminów państwowych pielęgniarek i położnych. Przed osobami przystępującymi do sprawdzianów wiedzy…
Komentarze
×
Aktualności

Suchość pochwy w okresie połogu.