Związek pielęgniarek do sejmu przynosi ustawę a tu pytanie zadaje lekarz.

3 min czytania
AktualnościNie dla ustawy OZZPiPNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitaleWynagrodzenia pielęgniarek
Związek pielęgniarek do sejmu przynosi ustawę a tu pytanie zadaje lekarz.

Poseł – lekarz zadaje pytanie w sprawie ustawy związku OZZPiP

Posiedzenie sejmowego Zespołu Parlamentarnego ds. zdrowia publicznego w dniu 5 lipca 2023 roku – Omówienie obywatelskiej inicjatywy ustawodawczej projektu zmian ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych.

Rajmund Miller – poseł prowadzący posiedzenie:

Weszła ustawa o wynagrodzeniach w opiece zdrowotnej, która pewne rzeczy uwzględniała, pewnych rzeczy nie uwzględniła. Na ile Państwa środowisko ocenia, że zapisy w tej ustawie są złe i jakie powinny być, a na ile Wasza sytuacja dzisiaj jest wynikiem niezgodnego z prawem działania niektórych dyrektorów szpitali?

Bo to są istotne pytania, czy gdyby ustawa była realizowana zgodnie z zapisami, to Państwa środowisko byłoby usatysfakcjonowane, czy też będziemy szukali od początku, jakie błędy były w tej ustawie i co powinno według Państwa zostać zmienione.

I teraz – przyznam szczerze, nie zagłębiłem się dokładnie w treści tej ustawy, czy ta ustawa zawiera tylko propozycje wynagrodzeń dotyczących Waszego zawodu, czyli pielęgniarek i personelu pomocniczego, czy również odnosi się do personelu lekarskiego i pozostałego, bo widziałem, że chyba też się odnosi.

W związku z czym, musielibyśmy mieć, proszę Państwa opinię Izby Lekarskiej, bo jeżeli składa jedno środowisko, dotyczące wynagrodzenia wszystkich zespołów medycznych, oczywiście jest to ustawa obywatelska i Państwo ją złożyliście, ale obawiam się, że będziemy mieli uwagi za chwilę z innych środowisk, chyba, że Państwo konsultowaliście to i jest ona wynikiem pewnego kompromisu, który uzyskaliście z pozostałymi środowiskami.

Bo dzisiaj chciałbym porozmawiać o tym, co jest potrzebne środowisku pielęgniarek po tym, żebyście miały godne wynagrodzenie, po to, żeby zastanowić się, co zrobić żeby nie ubywało Was z wiekiem.

Chciałbym usłyszeć od Pań, jakie widzicie rozwiązania w kwestii uzupełnienia i w kwestii innych różnych kompetencji, bo wydaje mi się tak – może będzie niewygodne to co powiem – jedną kwestią jest kwestia Państwa wykształcenia i kwalifikacji, jakie posiadacie, drugą kwestią na pewno powinna być kwestia, tego co wykonujecie, czyli jakie macie powierzone obowiązki, bo też to powinno być ujęte, bo np. praca pielęgniarki, która pomaga lekarzowi POZ nie równa się na pewno z pracą pielęgniarki na oddziale, gdzie leżą pacjencji w ciężkim stanie.

Po to żeby to było sprawiedliwe, musimy to wszystko bardzo sprawiedliwie wyważyć. Nie wiem, czy się Panie ze mną zgadzacie. Ja mam doświadczenie z pracy w szpitalu i mam możliwość porównania.

Oczywiście musi być jakieś minimalne wynagrodzenie, które zapewni każdej osobie wykonującej pracę pielęgniarki, z odpowiednim wykształceniem i odpowiednim wynagrodzeniem proporcjonalnym do wykształcenia i potem godną emeryturę, ale oprócz tego, czy ujęłyście Panie w tej ustawie również, w jaki sposób powinny wyglądać dodatki do wynagrodzenia związane z rodzajem wykonywanych czynności, czy zakresem zadań, bo tu mamy kilka problemów do rozwiązania. Mamy Panią dyrektor szpitala i ona lepiej się orientuje ode mnie i Panie też, jako pielęgniarki wykonujecie pracę na różnych stanowiskach.

Dzisiaj chodzi nam o to, żebyśmy stworzyli akt prawny, który nie będzie już później budził wątpliwości, nawet w Waszym środowisku, który przyniesie satysfakcję i ze względu na Wasze kompetencje, czyli rodzaj wykształcenia oraz ze względu na rodzaj wykonywanej pracy. To są pytania na Pań, ja wiem, że one może nie są łatwe, ale będą na pewno takie pytania w trakcie procedowania ustawy. Jeżeli ktoś będzie miał jakieś uwagi, to na pewno takie uwagi wniesie, więc lepiej dzisiaj o tym porozmawiać, żeby się przygotować do tego.

Opracowanie własne pielegniarki.info.pl na podstawie sejm.gov.pl 

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4.2 / 5. Ilość głosów: 45

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8263 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitale

Pielęgniarki zgłosiły się do biura poselskiego.

3 min czytania
Posłanka pisze do ministra zdrowia po spotkaniu z pielęgniarkami w biurze poselskim… Interpelacja do ministra zdrowia w sprawie nieuznawania przy ustalaniu minimalnego…
Aktualności

Młodzi pasjonaci medycyny i nauk biologicznych - co oferuje CosinusYoung przyszłym lekarzom?

2 min czytania
Wybór liceum to ważny krok w kierunku przyszłej kariery zawodowej. Rozwój zainteresowań w szkole ponadpodstawowej z pewnością zaprocentuje w przyszłości i ułatwi…
Nowa siatka płacPielęgniarki z mgr pozywają szpitale

Pielęgniarka oddziałowa bez uznanego tytułu magistra i specjalisty.

3 min czytania
Kuriozalne skutki interpretacji zapisów siatki płac pielęgniarek Interpelacja do ministra zdrowia w sprawie kwalifikacji wymaganych od pracowników na poszczególnych rodzajach stanowisk pracy…
Komentarze
×
Aktualności

Winda z pielęgniarką spadła czy się gwałtownie zatrzymała?