In vitro ratunkiem dla osób dotkniętych niepłodnością, chorobami onkologicznymi i genetycznymi – podsumowanie konferencji #invitroToMY

5 min czytania
Aktualności
In vitro ratunkiem dla osób dotkniętych niepłodnością, chorobami onkologicznymi i genetycznymi – podsumowanie konferencji #invitroToMY

In vitro ratunkiem dla osób dotkniętych niepłodnością, chorobami onkologicznymi i genetycznymi

4 czerwca br., odbyła się konferencja społeczno – medyczna InvitroToMY, która była odpowiedzią na inaugurację rządowego programu in vitro, ruszającego oficjalnie w Dzień Dziecka – 1 czerwca. Zakłada on finansowanie medyczne wsparcia zapłodnienia pozaustrojowego oraz leczenia niepłodności w Polsce.

Konferencja organizowana przez Fundację OliEdu była okazją do wysłuchania przedstawicieli
wielu środowisk, w tym medycznych, społecznych oraz samorządowych, którzy dzielili się swoją pasją, wiedzą i doświadczeniem. To był czas, kiedy tak różne środowiska wspólnie dyskutowały o możliwościach czy przyszłości medycyny i wspomaganego rozrodu, a także o wyzwaniach związanych z edukacją społeczeństwa na temat in vitro.

Rozpoczęcie konferencji swoją osobą zaszczycił Prezydent Miasta Krakowa Aleksander Miszalski, który zwrócił uwagę na to, że ostatnie lata były festiwalem pomówień i propagandy dotyczących in vitro. Prezydent Krakowa wyraził nadzieję, że negatywny mit o in vitro zostanie odczarowany, a konferencja taka jak ta ma temu służyć. Na, koniec swojego wystąpienia podziękował Radnemu Miasta Krakowa Tomaszowi Darosowi, który w budżecie miasta Krakowa zabezpieczył na ten cel środki finansowe dla mieszkańców, jak również prelegentom za wsparcie i organizatorom Fundacji OliEdu za przygotowanie konferencji.

Kolejną osobą, która uświetniła niniejszą inicjatywę była Małgorzata Rozenek – Majdan, przedstawicielka Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej #TAKdlainvitro. Jej determinacja i zaangażowanie są nieocenione w zakresie szerzenia świadomości na temat in vitro. W jej wystąpieniu wybrzmiało mocno hasło „o in vitro nigdy za wiele”, dlatego warto rozmawiać na ten
temat i szerzyć rzetelne informacje. Zwróciła uwagę, że dzień 1 czerwca nie jest dla niej datą przypadkową, to dzień dziecka, a także dzień jej urodzin. Mogła świętować go nie tylko wraz ze swoją rodziną, ale także celebrowała sukces wszystkich, którzy z pomocą in vitro starają się o powiększenie rodziny. Podkreśliła również, że program dofinansowujący in vitro zapewnia także wsparcie psychologiczne, które jest w tym procesie niezwykle istotne. Kończąc swoje wystąpienie podziękowała za spotkanie, ciesząc się że mogła być jego częścią, mając nadzieję, że wspólnie z Fundacją OliEdu będziemy czynić dobro.

W kolejnej części konferencji głos zabrali prof. Robert Jach i lek. Andrzej Zmaczyński, którzy poruszyli niezwykle ważny i dotykający coraz młodsze pokolenia temat – oncofertility czyli onkopłodności. Prelegenci zwrócili szczególną uwagę na fakt, iż wszystkie pacjentki onkologiczne, które są w wieku reprodukcyjnym powinny zostać poinformowane o zagrożeniu, jakie niesie ze sobą choroba nowotworowa i o tym, że można zabezpieczyć płodność kierując pacjentkę niezwłocznie do właściwego specjalisty. W swoim wystąpieniu Profesor Jach wspomniał również o metodach zachowania płodności. Zaznaczył też, że oncofertility jest pewnego rodzaju postępem, jednak nie można stwarzać fałszywej nadziei i tak naprawdę lekarze dają szansę, a nie gwarancję urodzenia dziecka w przyszłości – ze względu na różnego rodzaju choroby i inne posiadane przez każdego z nas ograniczenia.

W swoim wystąpieniu Tomasz Daros Radny Miasta Krakowa podkreślił ogromną rolę samorządów, których obowiązkiem jest wspieranie programów zdrowotnych, poprawiających jakość życia mieszkańców. Przypomniał, że to Kraków był jednym z pierwszych miast w Polsce, które realizowało w ostatnich latach wsparcie samorządowe w ramach dofinansowania procedur in vitro.

Co więcej, Radny Miasta dodał, że udało mu się zabezpieczyć środki na kolejne niezwykle ważne
działania edukacyjne w zakresie in vitro, czyli onkopłodność. Jest ona od 1 czerwca również objęta
programem wsparcia przez Ministerstwo Zdrowia, a zabezpieczone przez Radnego Tomasza Darosa środki będą przeznaczone na realizację działań edukacyjnych społeczeństwa. Mają one na celu wspieranie osób, które po zakończeniu leczenia nowotworowego mogą mieć szansę na zostanie rodzicami.

Kolejnym prelegentem był lek. med. Wojciech Osmański, specjalista ginekologii i położnictwa II stopnia, NZOZ Gemini, omówił temat dotyczący wpływu na płodność naszych zachowań i otoczenia, w którym żyjemy. Zaznaczył jak niesamowicie ważne jest przygotowanie pacjentki do ciąży. Poza szczepionkami ochronnymi, suplementacją kwasu foliowego, czy jodu istotne jest także środowisko, w którym żyjemy. Obecne w naszym życiu związki chemiczne mają ogromny wpływ na płodność, dlatego jeśli tylko możemy wybierajmy żywność nieprzetworzoną, kupujmy odzież utkaną z naturalnych włókien, wybierajmy naczynia ceramiczne lub ze stali nierdzewnej, opakowania z materiałów naturalnych, unikajmy plastiku i mikroplastiku. Ponadto przypomniał, abyśmy żyli zdrowo i rozważnie, nie zachłystując się zdobyczami cywilizacji, ponieważ badania na temat ruchu oraz zdrowego żywienia to nie są truizmy, lecz metody zdrowego postępowania. Na koniec wybrzmiało ważna rada „Żyjmy zdrowo i nie obawiajmy się zasięgać porady specjalistów”.

Z kolei dr n. med. Jarosław Janeczko, specjalista ginekologii i położnictwa oraz specjalista endokrynologii ginekologicznej i rozrodczości, współzałożyciel Grupy Parens, w swoim wystąpieniu zwrócił uwagę na społeczny aspekt programu, który niestety wyklucza singielki, mówiąc: „Dla mnie jako lekarza, poważnym problemem jest to jak traktujemy grupy społeczne jakimi są singielki, które nie mogą brać udziału w programie (…) musimy zadać sobie pytanie czy chcemy pomóc tym kobietom, czy też nie. Jak traktujemy osoby potrzebujące i słabsze”.

Ewa Daros Prezes Fundacji OliEdu, skupiająca się na działaniach zdrowotnych i propacjenckich, organizatorka konferencji podkreśliła, że in vitro to obecnie najskuteczniejsza metoda wsparcia w założeniu rodziny dla osób dotkniętych chorobami onkologicznymi, genetycznymi czy niepłodnością, a na świecie ponad 12 mln dzieci zostało poczętych dzięki tej metodzie (tylko e Europie co roku rodzi się 350 tys. dzieci poczętych pozaustrojowo). Zaznaczyła, że choroby onkologiczne stanowią niezwykle powszechną grupę chorób cywilizacyjnych (aktualnie w Polsce żyje ponad 1 mln Polaków z chorobą nowotworową), a niepłodność jest uznana przez WHO za
chorobę, zatem pacjenci powinni mieć równy dostęp do jej leczenia. Prezes Fundacji OliEdu dodała, że niepłodność dotyka blisko 3 mln osób w Polsce! Ewa Daros wyjaśniła, jak ważna jest działalność edukacyjno – społeczna i jak jeszcze wiele wyzwań stoi przed społeczeństwem w kontekście edukacji na temat invitro, które Fundacja OliEdu będzie wspierać.

SONY DSC

Na koniec, dr n.med. Katarzyna Olszak-Wąsik, specjalista ginekologii i położnictwa oraz
specjalista genetyki klinicznej TFP Fertility Macierzyństwo, zaprezentowała niezwykle ciekawy wykład na temat genetyki. Zaznaczyła w swojej wypowiedzi, że sukces leczenia niepłodności zaczyna się od naszych genów.

U pacjentów z czynnikiem genetycznym, którzy w sposób naturalny próbują zajść w ciążę, kwestia
urodzenia zdrowego potomstwa jest jak gra w ruletkę, a ryzyko porażki jest większe niż szansa na
sukces. Z tego powodu in vitro wielu parom stworzyło doświadczenie rodzicielstwa, a parom z
czynnikiem genetycznym, dzięki diagnostyce przedimplantacyjnej, umożliwiło urodzenie zdrowego
dziecka.

Kluczowym przesłaniem konferencji była potrzeba zacieśnienia współpracy między sektorem medycznym, samorządowym i społecznym, w celu wspierania osób korzystających z in vitro i przede wszystkim zmiana społecznej percepcji in vitro poprzez edukację i wsparcie.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

Zobacz także
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarki. Forma zatrudnienia: umowa o pracę, zlecenia, samozatrudnienie.

1 min czytania
Oferta pracy dla pielęgniarek Instytut Ozonoterapii w Warszawie zatrudni pielęgniarkę. Wynagrodzenie: 5 000 – 10 000 zł / mies. bruttoWymiar pracy: Pełny…
Aktualności

Związek pielęgniarek: dziwi nas stanowisko innych związków zawodowych.

3 min czytania
Stanowisko Prezydium Ogólnopolskiego Związku Pielęgniarek i Położnych z dnia 19 lipca 2024 roku W związku z wypowiedziami Marka Kosa, wiceministra zdrowia oraz…
Aktualności

Pielęgniarki o pracy w upały - staramy się chodzić szybciej bo wtedy powstaje przeciąg.

1 min czytania
Praca pielęgniarek w upalne dni Zapytaliśmy pielęgniarki i położne, jak sobie radzą podczas pracy w te upalne dni? Poniżej zdjęcie termometru z…
Komentarze
×
AktualnościOrzecznictwo sądowe

Sądy Pielęgniarek w izbach pielęgniarskich – fatalny poziom orzeczeń.