Interpelacja do ministra zdrowia w sprawie braku pielęgniarek w szpitalach – "W jaki sposób Ministerstwo zamierza rozwiązać bariery zatrudnienia pielęgniarek chociażby z Ukrainy w Polskich szpitalach"?

2 min czytania
AktualnościBrak pielęgniarek

       

Interpelacja do ministra zdrowia
w sprawie braku pielęgniarek w szpitalach

 

Szanowny Panie Ministrze!

Jak donoszą media, polskie szpitale narażone są na deficyt pielęgniarek. Z wypowiedzi prof. Piotra Kuny – dyrektora szpitala im. Barlickiego w Łodzi, wynika, że z tej placówki jesienią na emeryturę odejdzie co piąta pielęgniarka. Nie jest to jednak problem dotyczący tylko tego szpitala. Jak wiemy, w Polsce od dłuższego czasu brakuje pielęgniarek.

Problem ten poruszałam już w mojej poprzedniej interpelacji w sprawie sytuacji pielęgniarek w Polsce z dnia 23 czerwca 2016 r. W odpowiedzi zostałam poinformowana, że trwają prace Trójstronnego Zespołu ds. Ochrony Zdrowia, który jest zespołem branżowym przy Radzie Dialogu Społecznego. Zadaniem tego zespołu miało być wypracowanie rozwiązań systemowych normujących kwestię wynagrodzeń w ochronie zdrowia. W dalszym ciągu dyrektorowie szpitali nie mają skąd pozyskać pielęgniarek. Na polskim rynku pracy bardzo trudno o osoby z takimi kwalifikacjami. Dużo polskich pielęgniarek wyjeżdża zagranicę ze względu na lepsze warunki pracy, ale przede wszystkim na wyższe zarobki. Ta sytuacja niekorzystnie wpływa na pacjentów i może nawet doprowadzić do zamknięcia wielu szpitalnych oddziałów, bo po prostu nie będzie kto miał na nich pracować. Pielęgniarki z zagranicy również nie są zainteresowane pracą w Polsce, ponieważ warunki oferowane na naszym krajowym rynku są dla nich nieatrakcyjne i znacznie odbiegają od norm innych państw Unii Europejskiej.

Zbyt niskie wynagrodzenie nie jest jednak jedyną przyczyną deficytu pielęgniarek. W Polsce nie ma pielęgniarskich szkół średnich. Obecnie pielęgniarki muszą mieć ukończone studia, co powoduje utrudnienie nie tylko dla naszych obywatelek, ale także stanowi barierę dla zatrudnienia pielęgniarek z Ukrainy. Pielęgniarki z Ukrainy legitymują się dyplomami szkół średnich oraz tytułem młodszego specjalisty, który w Polsce nie jest uwzględniany. Nowe przepisy o systemie oświaty wprowadzone 31 marca 2015 r. zdjęły z kuratorów oświaty obowiązek przeprowadzania nostryfikacji dyplomów średnich szkół medycznych. Skutkiem wprowadzenia tych przepisów jest brak odpowiedniej instytucji uznającej kompetencje takich dyplomów.

W związku z powyższym zwracam się z prośbą o udzielenie odpowiedzi na następujące pytania;

Czy Trójstronny Zespołu ds. Ochrony Zdrowia wypracował już rozwiązania w sprawie wynagrodzeń pielęgniarek? Jeśli tak, to jakie to są rozwiązania?

Czy istnieje możliwość rozpatrzenia ponownego utworzenia pielęgniarskich szkół średnich?

W jaki sposób Ministerstwo zamierza rozwiązać bariery zatrudnienia pielęgniarek chociażby z Ukrainy w Polskich szpitalach?

Katarzyna Osos

Poseł na Sejm RP 

26 kwietnia 2017

Zobacz także:

Aktualności według działów – Nadciąga katastrofa – brak pielęgniarek

 

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8012 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościNie dla ustawy OZZPiPNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitale

Siatka płac pielęgniarek - wiceminister zdrowia poprze podwyżki dla pielęgniarek.

2 min czytania
Wiceminister zdrowia: będę głosował za ustawą, którą do sejmu skierował związek pielęgniarek Obecny wiceminister zdrowia pan Waldemar Kraska, podczas wywiadu udzielonego w…
Aktualności

Czy zamrażanie tkanki tłuszczowej działa?

3 min czytania
W klinikach medycyny estetycznej jest dostępnych coraz więcej zabiegów wspomagających proces odchudzania. Przy zrzucaniu zbędnych kilogramów podstawą są oczywiście dieta i odpowiednia…
AktualnościNie dla ustawy OZZPiPOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitale

Wynagrodzenia pielęgniarek - dlaczego większość sejmowa już nie kocha ustawy związku pielęgniarek?

3 min czytania
Sejmowa debata nad ustawą autorstwa związku pielęgniarek ukazuje znaczącą zmianę w podejściu do projektu ustawy o wynagrodzeniach pielęgniarek W pierwszym artykule redakcyjnym…
Komentarze