Interpelacja w sprawie pielęgniarek zatrudnionych w DPS.

1 min czytania
Aktualności
Interpelacja do ministra pracy i polityki społecznej

w sprawie pielęgniarek zatrudnionych w domach pomocy społecznej

 

Szanowna Pani Minister! Ustawy wprowadzające standaryzację domów pomocy społecznej wymagają zatrudnienia wykwalifikowanej kadry. Okazuje się bowiem, że w polskim prawie istnieją duże luki dotyczące opieki medycznej nad ludźmi zamieszkującymi w domach pomocy społecznej. Pensjonariusze tych domów to w większości ludzie chorzy i starzy, wymagający kwalifikowanego nadzoru pielęgniarskiego. DPS-y jednak pielęgniarek zatrudniać nie mogą, ponieważ nie są zakładem opieki zdrowotnej – a tylko taki posiada owe uprawnienia. Skutek jest taki, że pielęgniarki zatrudnia się jako opiekunki, które jednak po pięciu latach pracy tracą prawo wykonywania zawodu pielęgniarskiego.

Prawdopodobnie w poprzedniej kadencji Sejm RP podjął prace nad nowelizacją ustawy o zakładach opieki zdrowotnej i miało się tam znaleźć rozwiązanie tej sprawy.

W związku z tym proszę Panią Minister o odpowiedź na pytanie:

Czy ministerstwo podjęło działania zmierzające do prawnego usankcjonowania pracy pielęgniarek w domach pomocy społecznej, tak aby nie traciły one uprawnień zawodowych?

Z poważaniem

Poseł Anna Bańkowska

 

 

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8228 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościOrzecznictwo sądowePraktyka zawodowa

Pielęgniarka na kolonii przeżyła horror.

7 min czytania
Pielęgniarka została zatrudniona na koloniach… Redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych przytacza fragmenty wyroku sądowego, który zapadł w Sądzie Okręgowym. Kolejny fragment…
AktualnościWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarki - 99% głosujących uważa, że jest to naruszenie zasad współżycia społecznego.

1 min czytania
Pielęgniarki o wynagrodzeniach w izbie pielęgniarek… Głośnym echem w środowisku personelu pielęgniarskiego odbiła się informacja przekazana przez Redakcję Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i…
AktualnościGazeta Pielęgniarek i Położnych

Pielęgniarkom napluto w twarz a OZZPiP siada do rozmów...

1 min czytania
Krytycznym okiem W bieżącym numerze Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych, w artykule na stronie 2 piszemy o obietnicach wyborczych Koalicji 15 października….
Komentarze