Interpelacja w sprawie podziału zadań pielęgniarek środowiskowych a pielęgniarek praktyki.

3 min czytania
Aktualności

 

Reforma Ochrony Zdrowia z 1999 r. wyodrębniała na rynku usług medycznych, jako świadczeniodawców, m.in. lekarza rodzinnego, który był zobowiązany do prowadzenia gabinetu zabiegowego i zatrudniania pielęgniarki praktyki oraz pielęgniarkę środowiskowo – rodzinną. Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 20.10.2005 r. w sprawie zakresu zadań lekarza, pielęgniarki i położnej podstawowej opieki zdrowotnej zniosło dotychczasowy czytelny podział zadań pielęgniarki, zastępując ogólnym sformułowaniem „pielęgniarka poz” Do tego czasu obowiązywał czytelny podział obowiązków pielęgniarki środowiskowej, prowadzącej indywidualną praktykę i pielęgniarki praktyki, zatrudnionej przez lekarza poz. Również umowy zawierane przez NFZ z lekarzami poz i pielęgniarkami środowiskowymi nie budziły wątpliwości dotyczących kompetencji i obowiązków różnych świadczeniodawców.

 

 

Na dzień dzisiejszy w pracy pielęgniarek rodzinnych pojawia się wiele sytuacji problematycznych, wynikających z niejednoznacznej interpretacji przepisów. Sytuacje konfliktowe, związane ze zmianą przepisów, mają na przykład miejsce w Koninie. Zarządzenie Nr 69/2007/DSOZ Prezesa NFZ z dnia 25 września 2007 r. nie zawiera, według opinii Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych w Koninie, czytelnych zapisów w kwestii:

 

posiadania przez pielęgniarki rodzinne gabinetów zabiegowych

pobierania materiałów do badań laboratoryjnych oraz

kto powinien realizować zlecenia lekarzy specjalistów i lekarzy rodzinnych dla pacjentów,

którzy są w stanie samodzielnie przybyć do gabinetu.

 

 

Zgodnie z Zarządzeniem w sprawie zasad pobierania przez pielęgniarkę poz materiałów do badań diagnostycznych, pielęgniarka poz realizuje świadczenie na zlecenie i przy współpracy z lekarzem poz, przy czym to na tym lekarzu – zleceniodawcy, zgodnie z warunkami zawartej umowy, spoczywa obowiązek zapewnienia warunków transportu pobranych przez pielęgniarkę poz materiałów do badań. Przy realizacji powyższych czynności świadczeniodawcy zobowiązani są do przestrzegania zasady wykonywania badań laboratoryjnych, w tym pobierania i transportu materiałów do badań.

Według Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych w Koninie, lekarze wydając pacjentom skierowanie na w/w badania kierują do gabinetu pielęgniarki lub zlecają pobranie w domu, bez zapewnienia warunków i środków transportu, wynikających z Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 23 marca 2006 r. w sprawie standardów jakości dla medycznych laboratoriów diagnostycznych i mikrobiologicznych. Jedyną rzeczą, którą zapewniają lekarze, to pojemniki na badania.

 

Funkcjonowanie gabinetu zabiegowego, w tym punktu szczepień, ma obowiązek zapewnić świadczeniodawca będący realizatorem umowy o udzielanie świadczeń w zakresie świadczenia lekarza poz. Gabinetu pielęgniarki poz nie należy utożsamiać z gabinetem zabiegowym lekarza poz. Wykorzystywanie pomieszczeń gabinetu zabiegowego lekarza poz dla celów udzielania świadczeń przez pielęgniarkę poz możliwe jest wyłącznie u świadczeniodawcy zawierającego umowę na realizację świadczeń w obydwu zakresach.

Tymczasem w Koninie, gdy lekarze specjaliści wydają pacjentom zlecenia na zabiegi w gabinetach zabiegowych, lekarze rodzinni posiadający w/w gabinety odsyłają pacjentów do pielęgniarek rodzinnych, które takich gabinetów nie mają. To przecież lekarze rodzinni kierują pacjentów do lekarzy specjalistów i są jednocześnie kontynuatorami w leczeniu tychże pacjentów. Według pielęgniarek rodzinnych lekarze poz i specjaliści próbują wymóc na pielęgniarkach rodzinnych posiadanie gabinetu zabiegowego.

 

Współpraca lekarzy i pielęgniarek, prowadzących własne praktyki, wzbudza wiele emocji, których świadkami są niejednokrotnie pacjenci.

 

W związku z niejednoznaczną interpretacją przepisów, po wejściu w życie Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 20.10.2005 r. w sprawie zakresu zadań lekarza, pielęgniarki i położnej podstawowej opieki zdrowotnej, które zniosło dotychczasowy czytelny podział zadań pielęgniarki środowiskowej, zastępując je ogólnym sformułowaniem „pielęgniarka poz” oraz Zarządzenia Nr 69/2007/DSOZ Prezesa NFZ z dnia 25 września 2007 r. zwracam się do Pani Minister z pytaniami w następujących kwestiach:

 

  1. Czy pielęgniarka poz, realizująca świadczenia w zakresie pielęgniarstwa rodzinnego, jest zobowiązana do wykonywania zabiegów zlecanych przez lekarzy specjalistów?

  2. Czy pielęgniarka rodzinna, wykonująca usługi w domu pacjenta, ma obowiązek posiadania gabinetu zabiegowego?

  3. Gdy materiał biologiczny pobrany jest przez pielęgniarkę/położną w domu pacjenta, na kim spoczywa obowiązek zapewnienia warunków i kosztów transportu pobranych materiałów?

 

 

Z wyrazami szacunku

 

Poseł Arkady Fidler

 

 

 

 

 

 

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8174 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościNie dla ustawy OZZPiPNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitaleWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarki – są środki finansowe na podwyżki dla pielęgniarek i to już od lipca 2024 roku.

2 min czytania
Poseł o środkach finansowych na wzrost wynagrodzeń pielęgniarek od 1 lipca 2024 roku… W niniejszym artykule publikujemy w oryginalnym brzmieniu dalszy ciąg…
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarek na obozie harcerskim. Zobacz wynagrodzenie.

1 min czytania
Oferta pracy dla pielęgniarek Jak pisaliśmy w poprzednim artykule dotyczącym oferty pracy pielęgniarki na koloniach – okres wakacyjny zbliża się wielkimi krokami,…
AktualnościSklep Pielęgniarek i Położnych

Przypinki – piękny dodatek do odzieży medycznej, torebek, czapek.

1 min czytania
Pinsy dla pielęgniarek i położnych W Sklepie Pielęgniarek i Położnych w dziale gadżety pojawiły się nowe przypinki oraz pinsy. Dodatki te zdecydowanie…
Komentarze