Izba pielęgniarek goni za dodatkowymi uprawnieniami pielęgniarek. Słusznie? 

2 min czytania
AktualnościUprawnienia pielęgniarek
Izba pielęgniarek goni za dodatkowymi uprawnieniami pielęgniarek. Słusznie? 

„Lepiej zajęłyby się odpowiednią obsadą pielęgniarską zapewniającą bezpieczeństwo i komfort pacjentom, albo urlopami zdrowotnymi dla grupy pielęgniarskiej”.

Treści przekazane w artykule pt. Pielęgniarka nie stwierdzi zgonu, nie skieruje na badanie TK. Nawet ta z grupy 2? Szok! wywołały ponad setkę komentarzy. Opinie pielęgniarek w sprawie poruszonej w artykule w zdecydowanej większości świadczą o jednym: rozminięciu się działań izby pielęgniarskiej z potrzebami środowiska pielęgniarskiego. Poniżej cytujemy wybrane komentarze. 

– Mam wrażenie, że zatracamy się w pogoni za dodatkowymi obowiązkami. Szkoda, że większość Pań ucieka od istoty pielęgniarstwa, a pacjent zostaje sam w tym kulejącym systemie. Panie zamiast się oburzać i walczyć o kolejne uprawnienia (pytanie czy zdają sobie sprawę z odpowiedzialności podejmowania decyzji?) lepiej zajęłyby się odpowiednią obsadą pielęgniarską zapewniającą bezpieczeństwo i komfort pacjentom, albo urlopami zdrowotnymi dla grupy pielęgniarskiej.

– No przepraszam ale to jest robota lekarza. Może jeszcze weźmiemy na siebie cały plan leczenia a oni tylko będą kasować?

– Pielęgniarki niech zajmują się swoją pracą i dobrze ją wykonują. Lekarze swoją. Mamy się szanować. I przeważnie tak jest. Pieniądze to nie wszystko, liczy się dobro człowieka.

– Przekazywanie obowiązków i odpowiedzialności powinno iść w parze z przekazywaniem puli wypłat…

– A ja wcale nie chcę stwierdzać zgonu.

– Ale wiecie że system zdrowia jest młodym systemem w zasadzie, i cały czas podobnie jak edukacja jedzie na pruskim modelu hierarchii. A ten już nie sprawdza się od kilku dekad. Cały czas widzę pattern lekarz -proboszcz a pielęgniarki służki. A powinno być zupełnie inaczej. Do mycia, wymiany basenów, podnoszenia nie muszą być osoby które znają się na podawaniu leków czy zabiegów. Tu potencjał i wiedza i zdrowie pielęgniarek się zwyczajnie marnuje. Pielęgniarki powinny mieć szansę zwiększania decyzyjności wraz z lekarzem, zwłaszcza że lekarze generalnie są oderwani od pacjenta i coraz częściej zachowują się jak pan na włościach. Nie konkurencyjność, a współpraca. Nie ego, a wymiana wiedzy i wspólne podejmowanie decyzji.

– No i dobrze. Mam pełno innych obowiązków. 

– Cóż nie do końca pielęgniarka w obecnym czasie ” tylko pielęgnuje”, troszkę system i potrzeby się już zmieniły.

1. kiedyś pielęgniarka miała skończone liceum, obecnie mgr.

2. Czynności pielęgniarskie przejmują opiekun medyczny oraz rehabilitant, salowa, pielęgniarka i jej zadania to część leczenie i tak jest w nowoczesnych systemach, lekarz najczęściej stoi przy stole operacyjnym.

Takie przesunięcie kompetencji jest normalną kwestia w każdym systemie który się rozwija, bardzo widoczne to w zachodnich systemach, i raczej zmian nikt sztucznie nie zatrzyma.

– Pielęgniarki koniecznie chciałyby wejść w rolę lekarza.

– Zostawmy leczenie lekarzom. Nie rozumiem jak można jednocześnie uważać iż należy zastępować lekarzy pielęgniarkami z innymi kompetencjami za niższe pieniądze a jednocześnie walczyć aby pielęgniarek nie zastąpili opiekunowie medyczni z innymi kompetencjami za niższe pieniądze.

Zachowano oryginalne brzmienie komentarzy. 

źródło: facebook.com/PortalPielegniarekiPoloznych

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4.7 / 5. Ilość głosów: 15

Bądź pierwszym, który oceni wpis

9400 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
Aktualności

Pielęgniarka o wymogach w zakresie przymusu bezpośredniego. "Niech sami pracują z pacjentem agresywnym".

1 min czytania
Pielęgniarki o przymusie bezpośrednim wobec pacjenta W artykule pt. Pielęgniarka: Nie używa się pasów do unieruchomienia pacjentów. Nigdy. zamieściliśmy wypowiedź pielęgniarki pracującej…
AktualnościPraktyka zawodowa

Pielęgniarki – zbadano w 2023 roku obciążenie bakteryjne na paznokciach lakierowanych i nielakierowanych.

2 min czytania
Badanie przeprowadzono wśród pielęgniarek i lekarzy.  Personel medyczny z trzech oddziałów medycznych, dwóch oddziałów intensywnej opieki medycznej i dwóch placówek opieki dziennej…
Aktualności

Pielęgniarka: myślałam, że tylko mnie to dopadło. Niestety wiele osób...

1 min czytania
Pielęgniarka: czuję niemoc, zmęczenie Jedna z pielęgniarek napisała do nas poniższą wiadomość. „Mam 51 lat. Myślałam, że tylko ja tak mam: zmęczenie,…
Komentarze