Izba pielęgniarek nakazuje zebranie 100 punktów edukacyjnych i grozi zawieszeniem PWZ.

2 min czytania
AktualnościPielęgniarki - punkty edukacyjneSzkolenia pielęgniarek i położnych
Izba pielęgniarek nakazuje zebranie 100 punktów edukacyjnych i grozi zawieszeniem PWZ.

Uwaga tak na gorąco redakcji Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych – na jakiej podstawie prawnej izba „czasowo zawiesi prawo wykonywania zawodu”?

Już ponad 10 lat temu izba pielęgniarek przygotowała projekt uchwały w sprawie obowiązku stałego aktualizowania wiedzy i umiejętności zawodowych. Projekt ten wzbudził ogromne kontrowersje… i nie wszedł w życie.

W dniu 14 lutego 2024 roku Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej(?!) i Prezydium Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych we wspólnym stanowisku w sprawie kształcenia pielęgniarek, położnych, lekarzy i lekarzy dentystów ustaliły: wprowadzenie mechanizmu weryfikacji obowiązku aktualizacji i podnoszenia kwalifikacji zawodowych przez pielęgniarki i położne w formie aktu prawnego.

Natomiast w czerwcu 2024 roku izba pielęgniarek podjęła uchwałę w sprawie „ustalenia zasad uzyskiwania przez pielęgniarki i położne punktów edukacyjnych w ramach kształcenia ustawicznego”.

Pielęgniarka w okresie 5 lat – 1 stycznia 2026 do 31 grudnia 2030 roku będzie musiała zebrać 100 punktów edukacyjnych. Uregulowano, że „ukończone rodzaje doskonalenia zawodowego przed dniem wejścia w

życie niniejszej uchwały” zalicza się do pierwszego okresu rozliczeniowego. Natomiast „niedopełnienie obowiązku stałego aktualizowania wiedzy i umiejętności zawodowych jest odnotowywane w okręgowym rejestrze pielęgniarek, położnych. Pielęgniarka, położna otrzymuje monit z oipip o niespełnieniu obowiązku i może uzyskać dodatkowy termin jego spełnienia. W przypadku niespełnienia obowiązku aktualizacji wiedzy ORPiP może czasowo zawiesić PWZ”.

Uwaga tak na gorąco redakcji Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych – na jakiej podstawie prawnej izba „czasowo zawiesi prawo wykonywania zawodu”? Strachy na lachy…

Poniżej publikujemy uchwałę izby pip. Natomiast więcej szczegółowych informacji w przedmiotowej sprawie (np. jak uregulowano zebranie 100 punktów edukacyjnych) w dniu jutrzejszym na pielegniarki.info.pl.

Uchwała Nr 106/VIII/2024
Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych
z dnia 13 czerwca 2024 r.

w sprawie ustalenia zasad uzyskiwania przez pielęgniarki i położne punktów edukacyjnych w ramach kształcenia ustawicznego

Na podstawie art. 22 ust. 1 pkt 5 ustawy z dnia 1 lipca 2011 r. o samorządzie pielęgniarek i położnych (Dz. U. 2021 r. poz. 628) uchwala się, co następuje:

§ 1. Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych ustala zasady uzyskiwania punktów edukacyjnych przez pielęgniarki i położne w ramach kształcenia ustawicznego w brzmieniu określonym w załączniku do uchwały.

§ 2. Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.

Sekretarz NRPiP Kamilla Gólcz

Prezes NRPIP Mariola Łodzińska

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 3 / 5. Ilość głosów: 44

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8755 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościOrzecznictwo sądowePraktyka zawodowa

Pielęgniarki – Sąd stwierdził: niedopuszczalne było niezakręcenie kranika centralki i jego wymiana po dobie. Odszkodowanie – 150 tys. PLN.

5 min czytania
Praktyka pielęgniarek – biegły: płyn przesiękowy (wysiękowy?) na skórze w miejscu wkłucia, w bezpośredniej styczności z zewnętrzną powierzchnią cewnika naczyniowego był pożywką…
AktualnościOrzecznictwo sądowePraktyka zawodowa

Pielęgniarki – sąd o skutkach otwartego wkłucia centralnego z kranikiem trójdrożnym. Chora straciła 200-300 ml krwi.

3 min czytania
Po niepożądanym zdarzeniu przez niewymieniony kranik trójdzielny pielęgniarki nadal podawały płyny, leki, mieszanki żywieniowe. Sąd Okręgowy w uzasadnieniu do wyroku zauważył: (…)…
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarek. Wynagrodzenie: 8 800–11 000 zł brutto / mies.

1 min czytania
Pracodawca zapewnia o możliwości elastycznego czasu pracy pielęgniarki, pod warunkiem dopasowania grafików z pozostałym personelem pielęgniarskim. Niewielki podmiot, starający się dbać zarówno…
Komentarze