Izba pielęgniarek: Naszą wdzięczność wyrażać będziemy czynem.

2 min czytania
AktualnościSkładki ściągane przez izbę
Izba pielęgniarek: Naszą wdzięczność wyrażać będziemy czynem.

Pytanie do działacza izby pielęgniarek: Pytanie: gdzie pan zdeponował zdrowy rozsądek?

Redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych opublikowała w dniu 9 kwietnia 2025 roku wypowiedź działacza izby pielęgniarek. Działacza prominentnego… Obecnie członka prezydium naczelnej izby oraz przewodniczącego okręgowej izby w Słupsku. Zachowując obiektywność dziennikarską opublikowaliśmy całość wypowiedzi pana Sebastiana Irzykowskiego. Na razie bez słowa komentarza ze strony redakcji pielegniarki.info.pl.

Stanowisko pana przewodniczącego w sprawie składek ściąganych od pielęgniarek dostępne jest w artykule pt. Działacz izby pielęgniarek opowiada o składkach ściąganych przez izbę.

Natomiast w dnu 10 kwietnia opublikowaliśmy komentarze pielęgniarek i położnych odnoszące się do stwierdzeń i tez wygłoszonych przez pana przewodniczącego. Szczegóły w artykule pt. Pielęgniarki – Haracz za nic.

Poniżej cytujemy wypowiedź pana przewodniczącego, która została opublikowana na facebook.com/oipipslupsk z dnia 26 marca 2025 roku:

„Słuchajcie, młodsi nie będziemy. Dlatego w naszej Okręgowej Izbie każda emerytka, każdy emeryt, który zamierza zakończyć swoją aktywność zawodową, a więc i zaprzestać opłacania składek członkowskich będzie mógł nadal korzystać ze wszystkich, podkreślam – ze wszystkich elementów katalogu wsparcia socjalnego i opieki. Nie może być tak, że w momencie zaprzestania opłacania składek, po wielu latach samorząd zamyka przed seniorami drzwi. Drzwi Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych w Słupsku będą zawsze otwarte dla swoich członków. Dla wszystkich, w każdym wieku, na każdym etapie życia. Gdyby nie pokolenie naszych mentorek i mentorów, samorządu po prostu by nie było. Naszą wdzięczność wyrażać więc będziemy czynem i uważnością na Wasze problemy”.

Komentarz redakcji Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych

Wypowiedź pana przewodniczącego okręgowej izby jest karkołomna. Coś pragnie przekazać członkom samorządu, od których izba ściąga składki. 82 złote miesięcznie. Rocznie prawie 1000 złotych. Widać, że trochę z taką nieśmiałością… Ale ja panu pomogę…

Jednak na wstępie jedna uwaga. W tak krótkiej wypowiedzi pan przewodniczący, pobił rekord w zakresie liczby sloganów na ilość tekstu. Gratulacje…

Natomiast bardzo dobrze, że pan zabiera głos. Pielęgniarki będą teraz spokojniejsze gdyż „nadal [będą mogły] korzystać ze wszystkich elementów katalogu wsparcia socjalnego i opieki (?!) a drzwi izby będą zawsze [dla pielęgniarek] otwarte. Cudownie…

Jeden aspekt pana wypowiedzi nie daje jednak spokoju…

Pielęgniarka, która nie wykonuje zawodu i nie opłaca składek ściąganych przez izbę ma deponować druk prawa wykonywania zawodu w siedzibie izby. Natomiast pielęgniarka, która nie wykonuje zawodu i opłaca składki ściągane przez izbę nie musi deponować druku prawa wykonywania zawodu w siedzibie izby.

Czyli z powyższego wynika, że pielęgniarka nie wykonująca zawodu za mozliwość trzymania prawa wykonywania zawodu w szufladzie ma ponosić opłatę w wysokości 82 złotych miesięcznie czyli 1 tys. rocznie.

Bo przecież sam pan zapewnia, że bez względu na to czy pielęgniarki z zawieszonym prawem wykonywaniu będą deponować prawo wykonywania w siedzibie izby czy „trzymały w szufladzie” będą one mogły „nadal korzystać ze wszystkich elementów katalogu wsparcia socjalnego i opieki a drzwi izby będą zawsze otwarte”.

Pytanie: gdzie pan zdeponował zdrowy rozsądek?

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4.5 / 5. Ilość głosów: 56

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8755 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościOrzecznictwo sądowePraktyka zawodowa

Pielęgniarki – Sąd stwierdził: niedopuszczalne było niezakręcenie kranika centralki i jego wymiana po dobie. Odszkodowanie – 150 tys. PLN.

5 min czytania
Praktyka pielęgniarek – biegły: płyn przesiękowy (wysiękowy?) na skórze w miejscu wkłucia, w bezpośredniej styczności z zewnętrzną powierzchnią cewnika naczyniowego był pożywką…
AktualnościOrzecznictwo sądowePraktyka zawodowa

Pielęgniarki – sąd o skutkach otwartego wkłucia centralnego z kranikiem trójdrożnym. Chora straciła 200-300 ml krwi.

3 min czytania
Po niepożądanym zdarzeniu przez niewymieniony kranik trójdzielny pielęgniarki nadal podawały płyny, leki, mieszanki żywieniowe. Sąd Okręgowy w uzasadnieniu do wyroku zauważył: (…)…
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarek. Wynagrodzenie: 8 800–11 000 zł brutto / mies.

1 min czytania
Pracodawca zapewnia o możliwości elastycznego czasu pracy pielęgniarki, pod warunkiem dopasowania grafików z pozostałym personelem pielęgniarskim. Niewielki podmiot, starający się dbać zarówno…
Komentarze