Izba pielęgniarek o dyskryminacji pielęgniarek z wymaganymi kwalifikacjami w grupie 2.

3 min czytania
AktualnościNowa siatka płacWynagrodzenia pielęgniarek
Izba pielęgniarek o dyskryminacji pielęgniarek z wymaganymi kwalifikacjami w grupie 2.

Siatka płac nie przystaje do realiów wykonywania praktyki zawodowej pielęgniarek i położnych

Na stronie internetowej Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych w dniu 22 sierpnia 2022 roku zamieszczono treść stanowisko nr 62 Prezydium Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych z dnia 2 sierpnia 2022 r. w sprawie zaleceń i wytycznych w sprawie sposobu ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego pielęgniarek i położnych zatrudnionych w podmiotach po 1 lipca 2022 roku.

Izba pielęgniarek: dyrektorzy podmiotów leczniczych nieprawidłowo szeregują pielęgniarki i położne do grup w siatce płac

W jednym z fragmentów, do uzasadnienia do przedmiotowych „zaleceń i wytycznych” czytamy:

NRPiP krytycznie ocenia praktyki osób zarządzających podmiotami leczniczymi polegające na nieprawidłowym zaliczaniu pielęgniarek i położnych do grup zawodowych wskazanych w załączniku do ustawy z dnia 8 czerwca 2017 r. o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych, skutkującą stosowaniem niższych współczynników pracy, a w konsekwencji niższego, niż należne, wynagrodzenia zasadniczego.

Pielęgniarkom z magistrem i tytułem specjalisty należy się zaszeregowanie w grupie 2

Nie powinno budzić jakichkolwiek wątpliwości, że pielęgniarkom i położnym, które posiadają dodatkowe kwalifikacje, jak specjalizacje, tytuł magistra pielęgniarstwa lub położnictwa należy przyznać współczynnik pracy 1,02 lub 1,29. I nie można dokonać wypowiedzenia zmieniającego po to, aby zastosować współczynnik pracy 0,94 w miejsce 1,02 i 1,29 uznając, że pracodawcy nie są potrzebne większe kwalifikacje.

Fragment stanowiska NIPiP

Byłoby to wbrew założeniom ustawodawcy oraz zasadom logicznego myślenia. Trudno bowiem oczekiwać od jakiegokolwiek specjalisty w jakiejkolwiek dziedzinie, że nie będzie korzystał z wiedzy którą posiadł zdobywając dodatkowe wykształcenie, a ograniczy się do wykorzystania przy wykonywaniu pracy tylko tej części wiedzy i kompetencji, która wystarcza na objęcie go najniższym współczynnikiem pracy.

Śródtytuły i linki w powyższym fragmencie stanowiska NIPiP pochodzą od redakcji pielegnairki.info.pl 

źródło: nipip.pl 

Komentarz redakcji Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych

Powyższe stanowisko izby pielęgniarskiej, kapitalnie się wpisuje w głosy z różnych stron (ekspertów) z obszaru ochrony zdrowia, które mienią się znajomością realiów wykonywania zawodu pielęgniarki i położnej. 

Nie ma sensu ponawiać argumentacji, którą od lat przytaczamy w celu ukazania bezbrzeżnej głupoty uregulować płacowych, które zastosowano w ustawie o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych. 

Wspomniana powyżej – bezbrzeżnej głupota – nie zafunkcjonowała w 2022 roku. Ona zaczęła swój byt od roku 2016. Teraz pełnym blaskiem oślepia pracowników ochrony zdrowia. I przyniesie spore profity finansowe – kancelariom prawnym.

Prezydium NIPiP – magister z tytułem specjalisty wykorzystuje tylko część swojej wiedzy w przypadku zaszeregowania do grupy 5 lub 6 

Analizując powyżej cytowany fragment stanowiska izby pip zaskakujące jest twierdzenie izby, że „trudno oczekiwać od jakiegokolwiek specjalisty w jakiejkolwiek dziedzinie, że nie będzie korzystał z wiedzy którą posiadł zdobywając dodatkowe wykształcenie, a ograniczy się do wykorzystania przy wykonywaniu pracy tylko tej części wiedzy i kompetencji”.

W obliczu realiów wykonywania praktyki zawodowej przez pielęgniarki i położne, polegających na tym, że osoby z tytułem magistra i jednocześnie z tytułem specjalisty wykonują dokładnie ten sam zakres obowiązków,  stanowisko izby pielęgniarskiej jest pogwałceniem zasad Kodeksu pracy. 

Z drugiej strony bardzo interesującą kwestią jest zakres wiedzy, którą nie będzie wykorzystywał w pracy, pracownik z wykształceniem: magister ze specjalizacją, w przypadku zatrudnienia na stanowisku, na którym jest wymagane wykształcenie od pielęgniarki i położnej, przynależne grupie 5 lub 6. 

Zdecydowanie, wyjaśnienia prezydium NRPiP w powyższej kwestii, spotkają się z dużym zainteresowaniem użytkowników Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 3.4 / 5. Ilość głosów: 57

Bądź pierwszym, który oceni wpis

7489 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościPaństwowy egzamin pielęgniarek i położnych.Szkolenie pielęgniarek i położnych

Jak sobie radzą pielęgniarki - trwają egzaminy specjalizacyjne.

1 min czytania
Szkolenie specjalizacyjne w dziedzinie pielęgniarstwa geriatrycznego Szkolenie specjalizacyjne w dziedzinie pielęgniarstwa geriatrycznego ma na celu zdobycie przez pielęgniarkę specjalistycznej wiedzy z zakresu…
AktualnościPraktyka zawodowa

Uwaga pielęgniarki – Pierwszym, co sprawdza kontrola jest adrenalina.

2 min czytania
Praktyka zawodowa pielęgniarek i położnych W dniu dzisiejszym redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych porusza temat dotyczący jednego z aspektów praktyki zawodowej….
Aktualności

Pielęgniarki wspominają szkołę życia.

3 min czytania
Wspomnienia czasów Liceum Medycznego 1 września kojarzy nam się z rozpoczynającym się nowym rokiem szkolnym. Dzieci i młodzież zaczynają nową przygodę, a…
Komentarze