Izba pielęgniarek o tym co udało się załatwić w walce o zarobki.

3 min czytania
AktualnościNowa siatka płacWynagrodzenia pielęgniarek
Izba pielęgniarek o tym co udało się załatwić w walce o zarobki.

Informacja prezesa naczelnej izby pip z dnia 7 lipca 2022 roku

Na stronie internetowej izby pielęgniarek i położnych w dniu 4 lipca 2022 roku zapowiedziano spotkanie online z Zofią Małas, prezesem izby pip. Spotkanie miało miejsce w dniu 7 lipca 2022 roku.

Pierwszym tematem 30-minutowego spotkania była kwestia nowej siatki płac, w znowelizowanej ustawie o wynagrodzeniach w podmiotach leczniczych. O tym wątku wystąpienia pani prezes pisaliśmy w artykule pt. Władze pielęgniarek – nigdy nie jest tak, że będziemy mieli to czego oczekujemy.

Prezes izby pip o wspólnym procedowaniu ustawy z innymi zawodami medycznymi

W kolejnej części wystąpienia pani Zofia Małas wyraża zaskakujące opinie. Pod cytowanym fragmentem wystąpienia zamieszczamy komentarz redakcji portalu.

„Dlaczego w ustawie o wynagrodzeniach są tak duże różnice płacowe między poszczególnymi grupami i co izba zrobiła, żeby temu zapobiec?”.

Proszę państwa, nie tylko izba, bo ustawa jest procedowana ze wszystkimi innymi partnerami społecznymi. To są nie tylko pielęgniarki, położne, to są również inne zawody medyczne i teraz gdybyśmy się zgodzili na to, żeby dać mniejsze różnice pomiędzy osobami posiadającymi różne formy wykształcenia, my bardzo chcieliśmy je w jakiś sposób poprawić i udało się nam zrobić przede wszystkim w jednym obszarze, czyli wreszcie zaistniało to doświadczenie, czyli pielęgniarki, położne kształcone w starym systemie, czyli policealnych medycznych, pomaturalnych szkołach zostały przeniesione do grupy pielęgniarek z licencjatem a nieposiadających wyższego wykształcenia.

I właśnie tam udało się to, że licencjat to jest wejście do zawodu. Również to tak troszeczkę nam też zafundowano, że magister pielęgniarstwa bez specjalizacji również tam zaistniał w grupie specjalisty, ale to nie jest takie łatwe jeżeli procedujemy wspólnie z farmaceutami, z lekarzami, z innymi zawodami medycznymi, fizjoterapeutami, czyli musimy też patrzeć czy nie zdyskryminujemy grupy zawodowej pielęgniarek i położnych w stosunku np. do magistrów właśnie diagnostów laboratoryjnych, farmaceutów, ponieważ byłoby to też niewłaściwe i też państwo byście to negatywnie odbierali.

W związku z tym postaraliśmy się o zmniejszenie różnic, czyli wyciągnięcie tej grupy najniżej, gdzie było najwięcej może żalów. Nie udało się zmniejszyć różnicy w wynagrodzeniach, ale udało się grupę ponad 130 tys. podnieść wyżej, przy zwiększonym znacznie wynagrodzeniu, bo to jest ponad 1500 zł.

Komentarz redakcji Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych

Wystąpienie pani prezes zawiera co najmniej zaskakujące treści.

Szczegółowa analiza w kolejnych artykułach. Natomiast poniżej przedstawiamy fragment wypowiedzi jednej z działaczek związku pielęgniarek z 2021 roku. Powyższa wypowiedzi pani prezes oraz poniżej cytowana wypowiedź członka władz krajowych Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych rzucają światło na sposób w jaki izba i związek negocjowały warunki płacowe dla pielęgniarek i położnych.

Z wypowiedzi przedstawiciela związku pielęgniarek w dniu 10 czerwca 2021 roku wyłania się szokujący obraz w zakresie postawy pielęgniarskich związkowców w kwestii absolwentów LM oraz SM.

Portal cowzdrowiu.pl uzyskał stanowisko przedstawiciela związku zawodowego w sprawie kształtu ustawy (z poprawkami senatu) jaka została przekazana z senatu do sejmu.

Portal informuje, że Longina Kaczmarska, wiceprzewodnicząca OZZPiP komentując przedmiotowe zagadnienie stwierdziła:

Nie do końca jesteśmy zadowoleni – komentuje Longina Kaczmarska, wiceprzewodnicząca OZZPiP. – Jednak tak ustaliliśmy. Był konsensus między wszystkimi grupami medycznymi, że podnosimy te współczynniki – dodaje. W przypadku tych zawodów, magister ze specjalizacją ma zarabiać nie mniej niż 1,2 średniej krajowej, magister lub specjalista – 1,1 średniej krajowej, osoba po licencjacie równowartość średniej krajowej, a pielęgniarki i położne po liceum 0,9 średniej. – Te koleżanki najstarsze i najbardziej doświadczone będą niestety najbardziej pokrzywdzone, ale jakiś kompromis trzeba było znaleźć – mówi nam Kaczmarska.

Czyli związek pielęgniarek, zawarł konsensus. Z kim? Z innymi grupami zawodowymi… Czy związek jest w sporze z z innymi grupami zawodowymi czy z ministerstwem zdrowia, rządem?

Dlaczego ofiarami tego kompromisu zostały “koleżanki najstarsze i najbardziej doświadczone”?

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 3.7 / 5. Ilość głosów: 139

Bądź pierwszym, który oceni wpis

420 artykułów

O autorze

Redaktor, specjalista social media. Koordynator dystrybucji Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych oraz wyszukiwarki szkoleń w ramach kształcenia podyplomowego. Doradca klienta Sklepu Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościNowa siatka płac

Podwyżki dla pielęgniarek – jak w Neo-Nówce – najwyżka podwyżka obniżki.

1 min czytania
Pielęgniarki o podwyżkach Dzień dobry, Nie mogę wyjść z szoku… Podwyżki okazały się obniżką. Po zabraniu jednego dodatku w POZ. Zamiast podwyżki,…
AktualnościNowa siatka płac

Izba pielęgniarek – najbardziej niezadowolone są pielęgniarki z tej grupy.

2 min czytania
Kwalifikacje pielęgniarek a interpretacja siatki płac Poniżej publikujemy fragment wypowiedzi wiceprezesa naczelnej izby pip dla portalu prawo.pl, z dnia 11 sierpnia 2022…
AktualnościNowa siatka płacWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarka z kursem kwalifikacyjnym niczym nie ustępuje pielęgniarce z tytułami.

3 min czytania
Kwalifikacje zawodowe pielęgniarki z kursem kwalifikacyjnym Teraz w całej okazałości pielęgniarki i położne ponoszą konsekwencje absurdalnej siatki płac obowiązującej w podmiotach leczniczych….
Komentarze
×
Aktualności

Praca dla pielęgniarki. Wynagrodzenie od 5322,78 PLN.