Władze pielęgniarek – nigdy nie jest tak, że będziemy mieli to czego oczekujemy.

2 min czytania
AktualnościNowa siatka płac
Władze pielęgniarek – nigdy nie jest tak, że będziemy mieli to czego oczekujemy.

Prezes Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych – nowa forma komunikacji ze środowiskiem zawodowym

Na stronie internetowej izby pielęgniarek i położnych w dniu 4 lipca 2022 roku zapowiedziano spotkanie online z Zofią Małas, prezesem izby pip. Spotkanie miało miejsce w dniu 7 lipca 2022 roku. Pytania do szefowej samorządu zawodowego można było składać przez formularz. Według przedmiotowej informacji istniała możliwość zadawania pytań w trakcie trwania spotkania.

Pierwszym tematem 30-minutowego spotkania była kwestia opisów w kolumnach siatki płac. Tytuł kolumny nr 2 w tabeli zaszeregowania ma treść: “Grupy zawodowe według kwalifikacji wymaganych na zajmowanym stanowisku”. Jedną z zasadniczych kwestii, podnoszonych w dyskusjach podczas prac legislacyjnych nad ustawą o wynagrodzeniach w podmiotach leczniczych, była kwestia dotycząca kwalifikacji. W siatce płac nie mówi się o kwalifikacjach posiadanych przez danego pracownika ale o kwalifikacjach wymaganych na danym stanowisku.

Diametralna zmiana uwarunkowań dotyczących w zakresie płatnika wynagrodzeń pielęgniarek i położnych

Teraz ta sprawa nabrała ogromnego znaczenia. Dlaczego teraz? O tym pisaliśmy w kilku artykułach redakcji Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych.

Należy stanowczo podkreślić, że powyższa kwestia nie miałaby prawa bytu gdyby nie dzielenie pielęgniarek na lepsze i gorsze. Powinna być tylko jedna grupa zawodowa: pielęgniarka i położna. I wtedy bezdyskusyjny byłby zapis: kwalifikacje zawodowe wymagane na danym stanowisku pracy. Czyli mówimy o stanowisku pracy, na którym są wymagane kwalifikacje pielęgniarki. Należy zdecydowanie podkreślić, że i tak takie uregulowanie jest przerostem formy nad treścią. Nie można było dokonać, opisu kolumny drugiej, normalnie po polsku: grupa zawodowa? Wtedy jedną z grup zawodowych mogłaby być pozycja – pielęgniarka i położna?

Ale oddajmy głos pani prezes…

Kwalifikacje pielęgniarki czy wymagane na stanowisku pracy

Dzień dobry, witam państwa serdecznie. Na początku bardzo chciałabym podziękować za duże zainteresowanie tą formą komunikacji. Wpłynęło do mnie tutaj ponad 100 pytań. Nie sposób, żebym na nie wszystkie odpowiedziała podczas dzisiejszego spotkania – około niecałej godziny, ale proszę państwa pogrupowałam te pytania i postaram się na te najczęściej powtarzające się zagadnienia odpowiedzieć.

Natomiast jeżeli tak duże zainteresowanie jest i państwo nadal będziecie mieli chęć tej formy komunikacji to będziemy cyklicznie w ten sposób też się komunikować.

Teraz może przystąpię do takiego pierwszego zagadnienia, bo jest świeże, bo my też jeszcze nie wiemy jak to w praktyce zadziała, dotyczącego wynagrodzenia zgodnie z nowelizacją ustawy o płacy minimalnej w ochronie zdrowia.

I tutaj pierwsze pytanie jakie zadaliście: „Dlaczego przy wynagrodzeniach nie są brane pod uwagę posiadane kwalifikacje”?

Prezes NIPiP

Kto śledził cały tok procedowania poprzedniej ustawy o wynagrodzeniach w ochronie zdrowia i tej nowelizowanej ustawy, to wiecie państwo o co był wielki protest, o co my jako samorząd ale też przede wszystkim związki zawodowe zabiegały, o to, żeby uznać wszystkie posiadane kwalifikacje i zapisać je w ustawie i stąd propozycja senatu, była jeszcze forma protestu ostatnia też zmierzała do tego, żeby tak się stało. No niestety nigdy nie jest tak, że będziemy mieli to czego oczekujemy i stąd te posiadane kwalifikacje.

Kolejna część wystąpienia pani prezes wkrótce na Ogólnopolskim Portalu Pielęgniarek i Położnych.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 2.6 / 5. Ilość głosów: 40

Bądź pierwszym, który oceni wpis

420 artykułów

O autorze

Redaktor, specjalista social media. Koordynator dystrybucji Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych oraz wyszukiwarki szkoleń w ramach kształcenia podyplomowego. Doradca klienta Sklepu Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarka & kosmetyczka. Kontrowersje wokół stawki godzinowej.

2 min czytania
Stawka godzinowa pielęgniarek Niedawno opublikowaliśmy na facebookowym fanpage’u Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych post z komentarzem porównującym stawkę godzinową pracy pielęgniarek i…
AktualnościSklep Pielęgniarek i Położnych

Książka "Podstawy pielęgniarstwa chirurgicznego" dla pielęgniarek.

1 min czytania
Literatura dla pielęgniarek i położnych W książce “Podstawy pielęgniarstwa chirurgicznego” przedstawiono jednostki chorobowe, diagnostykę, metody operacyjnego leczenia, możliwości powikłań oraz działania pielęgnacyjne,…
AktualnościNowa siatka płac

Oszczędności na pielęgniarkach – dyrektor obciął pielęgniarkom wymiar czasu pracy.

4 min czytania
Przykład sposobu wprowadzania wzrostu wynagrodzeń zasadniczych dla pielęgniarek i położnych Poniżej publikujemy treść artykułu z dnia 6 sierpnia 2022 roku, autorstwa redaktor…
Komentarze
×
Aktualności

Pielęgniarka: Jak to wytrzymać i nie zwariować patrząc na ten cyrk.