Izba pielęgniarek – pielęgniarka z wiedzą ekspercką powinna być obecna na każdym dyżurze.

2 min czytania
AktualnościNowa siatka płacUprawnienia pielęgniarek
Izba pielęgniarek – pielęgniarka z wiedzą ekspercką powinna być obecna na każdym dyżurze.

Izba pielęgniarek o pielęgniarce, która powinna być dostępna dla innych pielęgniarek na każdym dyżurze w szpitalu…

W dniu dzisiejszym publikujemy za rynekzdrowia.pl fragment wywiadu z szefową izby pielęgniarek. Wywiad został zamieszony na rynekzdrowia.pl w dniu 5 stycznia 2024 roku. Poniższy fragment odnosi się do sprawy kompetencji pielęgniarek. Oddajmy zatem głos pani Marioli Łodzińskiej.

Kompetencje, o których mówimy mają bezpośredni związek z ustawą o wynagrodzeniu minimalnym, która mocno poróżniła środowisko.

Prace nad nimi prowadzimy w komisji ds. kształcenia działającej przy Naczelnej Radzie Pielęgniarek i Położnych. W czerwcu przekazaliśmy w tej sprawie dokument do Ministerstwa Zdrowia. Czekaliśmy na opinię czy kierunek, który obraliśmy przy opisywaniu kompetencji zostanie zaakceptowany. Pod koniec listopada wiceminister Piotr Bromber odpisał nam, że mamy akceptację i należałoby dalej pracować nad dokumentem.

Kompetencje będziemy określać w zależności od poziomu zdobytego wykształcenia: dla grupy z ukończonym liceum medycznym lub licencjatem, dla pielęgniarek i położnych z wykształceniem magisterskim lub posiadających specjalizacje oraz dla grupy z magisterium i specjalizacją. Ponadto znaczenie miałoby doświadczenie w pracy w danej dziedzinie medycyny.

Pielęgniarki i położne w tej najwyższej z grup o największym stopniu uzyskanej wiedzy i umiejętności praktycznych byłyby pielęgniarkami zaawansowanej praktyki (APN).

To pielęgniarka z pozycją ekspercką, jako autonomiczny, wysoko doświadczony i dobrze wyedukowany członek zespołu terapeutycznego, który jest w stanie rozpoznać potrzeby zdrowotne oraz podjąć stosowne działania.

To do niej pielęgniarki będą mogły się zwrócić z prośbą o opinię dotyczącą postawionej diagnozy czy podejmowanych czynności, ich zgodności z przyjętymi standardami oraz z wykorzystaniem zasad Praktyki Pielęgniarskiej Opartej na Faktach (EBNP, Evidence Base Nurse Practice). W naszej ocenie pielęgniarka zaawansowanej praktyki powinna być w systemie POZ, AOS ale też w lecznictwie szpitalnym, dostępna na każdym dyżurze.

źródło: rynekzdrowia.pl

Komentarz redakcji Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych

Szefowa izby pielęgniarek w powyżej cytowanym wywiadzie stwierdziła:To pielęgniarka z pozycją ekspercką, jako autonomiczny, wysoko doświadczony i dobrze wyedukowany członek zespołu terapeutycznego…”.

Słowa pani Marioli Łodzińskiej są totalnym zaskoczeniem. Przecież izba pielęgniarek poparła projekt siatki płac pani Krystyny Ptok (OZZPiP), w którym „doświadczenie zawodowe” nie ma kompletnie żadnego znaczenia w zakresie wysokości wynagrodzenia.

Mamy pytanie! Jak czytelnicy pielegniarki.info.pl oceniają powyższy komentarz redakcyjny Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych? Prosimy o ocenę przedmiotowego komentarza w sekcji „oceń artykuł” w skali od 1 do 5. Dziękujemy.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 3.4 / 5. Ilość głosów: 69

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8113 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościNie dla ustawy OZZPiPNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitaleWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarki: sąd wskazuje na oryginalny sposób działania OZZPiP.

3 min czytania
Ustalenia sądu w sprawie oryginalnego sposobu działania związku pielęgniarek…  W artykule pt. Pielęgniarka oddziałowa w sądzie: praca pielęgniarek innych niż z grupy…
Aktualności

Poduszka ortopedyczna – jak wybrać tę najlepszą?

2 min czytania
Dobry sen jest fundamentem zdrowia i pozytywnego samopoczucia, a odpowiednio dobrana poduszka może odegrać kluczową rolę w zapewnieniu jakościowego wypoczynku. Poduszka ortopedyczna,…
AktualnościNie dla ustawy OZZPiPNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitaleWynagrodzenia pielęgniarek

Związek pielęgniarek wybrał jednak pudrowanie syfa.

2 min czytania
Pani przewodnicząca Krystyna Ptok o sytuacji związanej z projektem ustawy autorstwa związku pielęgniarek, obecnie procedowanym w sejmie… Redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i…
Komentarze
×
AktualnościGazeta Pielęgniarek i PołożnychNowa siatka płac

Siatka płac pielęgniarek - zaskakujące wnioski sądu.