Izba pielęgniarek pisze stanowisko w ramach radosnej twórczości.

2 min czytania
AktualnościNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LM
Izba pielęgniarek pisze stanowisko w ramach radosnej twórczości.

Izba pielęgniarek o wynagrodzeniach kadry pielęgniarskiej

Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych w kontekście działań pracodawców polegających na wręczaniu wypowiedzeń warunków pracy i płacy pracownikom zatrudnionym dotychczas na stanowiskach magister pielęgniarstwa ze specjalizacją, magister położnictwa ze specjalizacją albo na stanowiskach pielęgniarka specjalista albo położna specjalista oferując stanowisko pracy pielęgniarka lub położna z jednoczesną zmianą zakresu obowiązków, lub pozostawiając z tym samym zakresem, wydała w dniu 14 grudnia 2022 zdumiewające stanowisko.

Całą treść powyższego stanowiska opublikowaliśmy w artykule pt. Izba pielęgniarek o wynagrodzeniach magistrów i specjalistów.

Radosna twórczość izby pielęgniarek i położnych

Stanowisko izby pip jest zdumiewające. Przecież ogólnie wiadomo, że pracodawca ma prawo zmienić warunki płacy pracownikowi. Musi je oczywiście umotywować.

Izba pielęgniarek i położnych powinna sobie zadać pytanie. Nie zza biurek swoich siedzib. Tylko w realiach wykonywania zawodu pielęgniarki. Na oddziale szpitalnym. Względem pielęgniarki odcinkowej.

Jakie to stanowisko pracy pielęgniarki odcinkowej wymaga posiadania tytułu magistra i jednocześnie specjalizacji?

Jakie to „szczególne” obowiązki dla pielęgniarki z powyższymi tytułami deleguje do wykonania pielęgniarka oddziałowa?

Do jakich czynności wykonywania nie ma kompetencji pielęgniarka odcinkowa bez tytułu magistra i specjalizacji?

Każda pielęgniarka zna odpowiedź na powyższe pytania.

Nie może izba pielęgniarek budować stanowiska na fałszywych przesłankach, które przeczą zdrowemu rozsądkowi oraz realiom wykonywania zawodu.

Pielęgniarka nie wykorzysta zdobytych kwalifikacji twierdzi izba

Szczególnie kuriozalny jest poniższy fragment przedmiotowego stanowiska.

Jeśli pracodawca do tej pory zatrudniał pracownika na stanowisku magister pielęgniarstwa lub magister położnictwa ze specjalizacją albo na stanowisku pielęgniarka specjalista albo położna specjalista to znaczy, że korzystał z posiadanych przez pracownika kwalifikacji, a zatem je uznawał. Jeśli ten sam pracownik miałby po okresie wypowiedzenia warunków pracy i płacy zostać zatrudniony na stanowisku pielęgniarki, położnej i nie wykorzystywać już zdobytych kwalifikacji w stosunku do pacjentów, to znaczy, że pracodawca zamierza nie tylko zdegradować kadrę medyczną, ale także odebrać pacjentom możliwość opieki nad nimi przez personel zgodnie z posiadanymi kompetencjami.

Wobec tego pytam: jakich to czynności nie wykona pielęgniarka zatrudniona na OIOM, którą pracodawca zatrudnił na stanowisku pielęgniarka a nie magister z tytułem specjalisty. Co starci pacjent?

Taki sposób argumentacji w dyskusji o wynagrodzeniach pielęgniarek jest nie do obrony i wywołuje jedynie uśmieszek politowania.

Ciąg dalszy analizy stanowiska nastąpi wkrótce.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4.1 / 5. Ilość głosów: 32

Bądź pierwszym, który oceni wpis

7695 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościNowa siatka płacWynagrodzenia pielęgniarek

Zarobki pielęgniarek - czy siatka płac jest bezwzględnie obowiązująca?

4 min czytania
Poseł pyta ministra zdrowia o siatkę płac pielęgniarek i położnych Interpelacja do ministra zdrowia w sprawie sposobu ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych…
Aktualności

5 najlepszych kremów do twarzy na trądzik – ranking 2023

6 min czytania
Krem do twarzy to kosmetyk, bez którego trudno wyobrazić sobie codzienną pielęgnację. Wybór tego rodzaju preparatu nie jest jednak łatwym zadaniem i…
AktualnościNie dla ustawy OZZPiPNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LM

Związek pielęgniarek – 2 tys. PLN różnicy jest kompromisem.

4 min czytania
Związek pielęgniarek wyjaśnia cel ustawy autorstwa OZZPiP w sprawie siatki płac pielęgniarek Na konferencji prasowej w dniu 21 marca 2023 roku zorganizowanej…
Komentarze
×
AktualnościPielęgniarki Liceum Medyczne

Pielęgniarki Liceum Medycznego piszą o pięknych czasach.