Izba pielęgniarek popiera godzinowe naliczanie dodatków.

3 min czytania
Aktualności
Izba pielęgniarek popiera godzinowe naliczanie dodatków.

NFZ zmienia zasady wypłaty dodatków dla pielęgniarek i położnych

W artykule z dnia 4 listopada 2021 roku redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych opublikowała treść komunikatu Narodowego Funduszu Zdrowia w sprawie zmiany zasad wypłacania dodatku covidowego.

W powyższym komunikacie napisano:

Nie będą więc możliwe sytuacje, jak jeszcze na wiosnę tego roku, gdy do dodatków covidowych w pełnej wysokości za cały miesiąc pracy zgłaszani byli pracownicy, którzy przy pacjentach covidowych przepracowali kilka godzin w ciągu 30 dni.

źródło: Komunikat NFZ z dnia 4 listopada 2021 roku

Pielęgniarki i położne komentują zmiany zasad wypłacania dodatków covidowych

Pod postem na fanpage Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych w sprawie zmiany zasad wypłaty powyższych dodatków zamieszczono kilkadziesiąt komentarzy. Post dotarł do ponad 60 tys. użytkowników. Poniżej publikujemy wybrane komentarze w oryginalnym brzmieniu.

Od czego jest związek zawodowy pielęgniarek i położnych? Izby pielęgniarskie opłacane z pensji pielęgniarek i położnych? Brać się za robotę, nie zgadzać się na takie traktowanie personelu medycznego w kombinezonach, a nie tylko całe lata idziecie na kompromis, albo „mieszkacie” w białych miasteczkach, bezskutecznie zresztą.

Rozumiem, że będzie naliczanie sekundowe?

No dobrze to od teraz, a za poprzednie miesiące?

My za marzec do tej pory nie dostałyśmy wynagrodzenia.

Ja za styczeń.

Dodatek musi być stały. Jesteśmy narażeni cały czas a objawy przecież nie zawsze występują i zaszczepieni też chorują.

To podobno ma skutkować czytelniejszymi zasadami wypłat dodatków. Ciekawe bardzo ciekawe. Jak zwykle chodzi o kasę, której temu rządowi dla rzetelnie pracujących jak zwykle brakuje.

A co ze szpitalami z oddziałami położniczymi, gdzie pacjentki też mają covid. A szpital jest III stopnia zabezpieczenia. Też pominięte.

Ja nie do końca rozumiem, kto ma dostać ten dodatek, bo jak może być incydentalny kontakt w szpitalu II poziomu.

A z pacjentami, którzy są pod opieką pielęgniarek rodzinnych, gdzie pielęgniarki wchodzą bezpośrednio do mieszkania pacjenta? Jak zwykle nic.

W POZ jest pełno covidów i nic nie dostajemy, a przychodzą normalnie na wizyty.  

Właśnie – a położne rodzinne mające pod opieką matkę i noworodka w środowisku domowym, a pielęgniarki rodzinne sprawujące opiekę u pacjenta w domu?! Opieka środowiskowa ciągle pomijana…

A co z chorymi z długoterminowej. Nie każdy jest szczepiony, ja jestem ale też mogę zarażać a oni mnie. Nie zawsze w masce starszy chory człowiek wytrzyma. Ja przyznaje się, że nie zawsze ubieram maskę u chorego, bo pacjent mnie nie słyszy. Jeszcze nigdy złotówki z długoterminowej nic nie dostałam.

źródło: fanpage Portalu Pielęgniarek i Położnych

Prezes izby pielęgniarskiej popiera zmiany

W zakresie poruszanej kwestii wypowiedziała się prezes naczelnej izby pielęgniarek i położnych pani Zofia Małas. Na portalu medycznym cowzdrowiu.pl opublikowano opinię władz pielęgniarskich.

Poniżej cytujemy wypowiedź pani prezes w brzmieniu przytoczonym na cowzdrowiu.pl w artykule Pani Anny Rokicińskiej z dnia 5 listopada 2021 roku.

Czy to dobrze, że dodatki są naliczane za godzinę?

Wygląda na to, że medycy mają nadzieję, że to lepsze rozwiązanie. Wydaje się, że wprowadzenie regulacji dotyczące dodatków covidowych to dobry ruch. Myślę, że to będzie bardziej sprawiedliwe rozwiązanie, ponieważ rzeczywiście na tym tle dochodziło do konfliktów, było dużo nieprawidłowości – mówi Zofia Małas, prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych. Dodaje, że nie zna jeszcze szczegółowo tych nowych zasad rozliczania dodatków i te musi jeszcze przeanalizować, ale jak wskazuje podobnie rozwiązano te kwestie w Czechach i tam to się sprawdziło.

Takie godzinowe przyznawanie dodatku wydaje się sprawiedliwsze. Bo to powinno być zróżnicowane, gdy ktoś na jednym dyżurze spotka się z pacjentem zakażonym z tym, gdy ktoś ciągle, cały miesiąc pracuje z takimi chorym.

Prezes NIPiP – cowzdrowiu.pl

Oczywiście ten dodatek należy się w obu sytuacjach, ale jego wymiar powinien być inny. Wydaje się, że takie godzinowe rozliczenie może właśnie to uregulować. I spodziewam się, że ta reguła będzie pozytywnie odebrana przez pracowników. Tym bardziej, że spora część personelu medycznego pracuje na kontraktach i to są umowy godzinowe – stwierdza.

źródło: cowzdrowiu.pl

Do sprawy dodatków pielęgniarek i położnych powrócimy w kolejnych artykułach na Portalu.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 3.6 / 5. Ilość głosów: 54

Bądź pierwszym, który oceni wpis

651 artykułów

O autorze

Redaktor, specjalista social media. Koordynator dystrybucji Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych oraz wyszukiwarki szkoleń w ramach kształcenia podyplomowego. Doradca klienta Sklepu Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościNowa siatka płacWynagrodzenia pielęgniarek

Zarobki pielęgniarek - czy siatka płac jest bezwzględnie obowiązująca?

4 min czytania
Poseł pyta ministra zdrowia o siatkę płac pielęgniarek i położnych Interpelacja do ministra zdrowia w sprawie sposobu ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych…
Aktualności

5 najlepszych kremów do twarzy na trądzik – ranking 2023

6 min czytania
Krem do twarzy to kosmetyk, bez którego trudno wyobrazić sobie codzienną pielęgnację. Wybór tego rodzaju preparatu nie jest jednak łatwym zadaniem i…
AktualnościNie dla ustawy OZZPiPNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LM

Związek pielęgniarek – 2 tys. PLN różnicy jest kompromisem.

4 min czytania
Związek pielęgniarek wyjaśnia cel ustawy autorstwa OZZPiP w sprawie siatki płac pielęgniarek Na konferencji prasowej w dniu 21 marca 2023 roku zorganizowanej…
Komentarze
×
AktualnościWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarki grupa 9 – dlaczego podstawa 5300 PLN.