Izba pielęgniarek za nakazem pracy w oddziale szpitalnym dla absolwentów pielęgniarstwa.

1 min czytania
AktualnościPraktyka zawodowa
Izba pielęgniarek za nakazem pracy w oddziale szpitalnym dla absolwentów pielęgniarstwa.

Izba pielęgniarek z nakazem pracy dla absolwentów kierunku pielęgniarstwo na oddziałach szpitalnych

Komisja warunków pracy i płacy naczelnej izby pip w planie pracy komisji, uchwalonym w dniu 19 września z 2023 roku zaplanowała między innymi działania:

„Opracowanie propozycji zmierzających do wprowadzenia zmian w zakresie obowiązku podejmowania pracy w oddziale szpitalnym na okres dwóch lat przez pielęgniarki i położne po ukończeniu szkoły pielęgniarskiej/szkoły położnej”.

Termin realizacji powyższego zadania zaplanowano na wrzesień – grudzień 2023 roku.

źródło: nipip.pl

Komentarz redakcyjny Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych

Działanie izby pielęgniarek w powyższej sprawie wywołuje pytania. Czy absolwent studiów pielęgniarskich nie będzie mógł być zatrudniony np. w Domu Pomocy Społecznej lub w Centrum Centrum Krwiodawstwa  i Krwiolecznictwa? Co rozumie się pod pojęciem „oddział szpitalny”. Czy oddziałem szpitalnym w rozumieniu planu pracy izby pip jest Zakład Opiekuńczo – Leczniczy? Oczywiście powyższe pytania odnoszą się do okresu pierwszych dwóch lat pracy zawodowej absolwentów kierunku pielęgniarstwo.

Należy rozważyć, czy takie inicjatywy izby pip nie wkraczają w swobodę zawierania umów pomiędzy pielęgniarkami a pracodawcami? Czy nie są ograniczaniem swobody prowadzenia działalności gospodarczej w ramach tzw. indywidualnej praktyki pielęgniarskiej?

W zależności od przesłanek kierujących pomysłodawcami w powyższym zagadnieniu należałoby rozważyć – na jakich oddziałach szpitalnych powinna wykonywać zawód pielęgniarka, w ramach „obowiązku pracy przez dwa lata w szpitalnym oddziale”. Czy może być to oddział okulistyczny, dermatologiczny czy dziecięcy.

Użytkowników pielegniarki.info.pl oraz czytelników Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych zapraszamy do dyskusji w przedmiotowej sprawie.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 3.9 / 5. Ilość głosów: 13

Bądź pierwszym, który oceni wpis

904 artykułów

O autorze

Redaktor, specjalista social media. Koordynator dystrybucji Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych oraz wyszukiwarki szkoleń w ramach kształcenia podyplomowego. Doradca klienta Sklepu Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościNie dla ustawy OZZPiPNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitale

Siatka płac pielęgniarek - wiceminister zdrowia poprze podwyżki dla pielęgniarek.

2 min czytania
Wiceminister zdrowia: będę głosował za ustawą, którą do sejmu skierował związek pielęgniarek Obecny wiceminister zdrowia pan Waldemar Kraska, podczas wywiadu udzielonego w…
Aktualności

Czy zamrażanie tkanki tłuszczowej działa?

3 min czytania
W klinikach medycyny estetycznej jest dostępnych coraz więcej zabiegów wspomagających proces odchudzania. Przy zrzucaniu zbędnych kilogramów podstawą są oczywiście dieta i odpowiednia…
AktualnościNie dla ustawy OZZPiPOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitale

Wynagrodzenia pielęgniarek - dlaczego większość sejmowa już nie kocha ustawy związku pielęgniarek?

3 min czytania
Sejmowa debata nad ustawą autorstwa związku pielęgniarek ukazuje znaczącą zmianę w podejściu do projektu ustawy o wynagrodzeniach pielęgniarek W pierwszym artykule redakcyjnym…
Komentarze
×
Aktualności

Ile pielęgniarek tyle historii. Przeczytaj jedną z nich.