Izba pielęgniarek za nakazem pracy w oddziale szpitalnym dla absolwentów pielęgniarstwa.

1 min czytania
AktualnościPraktyka zawodowa
Izba pielęgniarek za nakazem pracy w oddziale szpitalnym dla absolwentów pielęgniarstwa.

Izba pielęgniarek z nakazem pracy dla absolwentów kierunku pielęgniarstwo na oddziałach szpitalnych

Komisja warunków pracy i płacy naczelnej izby pip w planie pracy komisji, uchwalonym w dniu 19 września z 2023 roku zaplanowała między innymi działania:

„Opracowanie propozycji zmierzających do wprowadzenia zmian w zakresie obowiązku podejmowania pracy w oddziale szpitalnym na okres dwóch lat przez pielęgniarki i położne po ukończeniu szkoły pielęgniarskiej/szkoły położnej”.

Termin realizacji powyższego zadania zaplanowano na wrzesień – grudzień 2023 roku.

źródło: nipip.pl

Komentarz redakcyjny Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych

Działanie izby pielęgniarek w powyższej sprawie wywołuje pytania. Czy absolwent studiów pielęgniarskich nie będzie mógł być zatrudniony np. w Domu Pomocy Społecznej lub w Centrum Centrum Krwiodawstwa  i Krwiolecznictwa? Co rozumie się pod pojęciem „oddział szpitalny”. Czy oddziałem szpitalnym w rozumieniu planu pracy izby pip jest Zakład Opiekuńczo – Leczniczy? Oczywiście powyższe pytania odnoszą się do okresu pierwszych dwóch lat pracy zawodowej absolwentów kierunku pielęgniarstwo.

Należy rozważyć, czy takie inicjatywy izby pip nie wkraczają w swobodę zawierania umów pomiędzy pielęgniarkami a pracodawcami? Czy nie są ograniczaniem swobody prowadzenia działalności gospodarczej w ramach tzw. indywidualnej praktyki pielęgniarskiej?

W zależności od przesłanek kierujących pomysłodawcami w powyższym zagadnieniu należałoby rozważyć – na jakich oddziałach szpitalnych powinna wykonywać zawód pielęgniarka, w ramach „obowiązku pracy przez dwa lata w szpitalnym oddziale”. Czy może być to oddział okulistyczny, dermatologiczny czy dziecięcy.

Użytkowników pielegniarki.info.pl oraz czytelników Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych zapraszamy do dyskusji w przedmiotowej sprawie.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 3.9 / 5. Ilość głosów: 14

Bądź pierwszym, który oceni wpis

1103 artykułów

O autorze

Redaktor, specjalista social media. Koordynator dystrybucji Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych oraz wyszukiwarki szkoleń w ramach kształcenia podyplomowego. Doradca klienta Sklepu Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
Aktualności

Letnie przeziębienia spowodowane klimatyzacją? Mamy na to sposoby

2 min czytania
Letnie przeziębienia wywołane klimatyzacją? Zobacz jak sobie radzić. Klimatyzacja w biurach, domach i samochodach przynosi ulgę w upalne dni, ale może również…
AktualnościOrzecznictwo sądowe

Pielęgniarki – Sąd Apelacyjny uznał, że do upadku pacjentki doszło na skutek niewłaściwego, zawinionego zachowania pielęgniarek.

5 min czytania
Sąd Apelacyjny ocenił postępowanie pielęgniarek… Redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych przytacza fragmenty uzasadnienia wyroku Sądu Apelacyjnego z 2023 roku. (…) Sąd…
AktualnościPielęgniarki z Ukrainy

Pielęgniarki z Ukrainy będą musiały znać język polski. Od kiedy?

3 min czytania
Ministerstwo zdrowia o wymogach dla pielęgniarek z Ukrainy w zakresie znajomości języka polskiego… Komunikat Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych w sprawie prawa…
Komentarze
×
Aktualności

Ile pielęgniarek tyle historii. Przeczytaj jedną z nich.