Izby pielęgniarek – roczny dochód działacza ponad pół miliona złotych.

1 min czytania
AktualnościWynagrodzenia pielęgniarek
Izby pielęgniarek – roczny dochód działacza ponad pół miliona złotych.

Skandaliczne wynagrodzenie działacza izby pielęgniarek…

W artykule z dnia 14 maja 2024 roku redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych przedstawiała informację w sprawie zarobków działacza izby pielęgniarek. Artykuł pt. Zarobki w izbach pielęgniarek – 28 tys. złotych miesięcznie wywołał liczne komentarze wśród personelu pielęgniarskiego.

Zastanawiające jest dlaczego tak gigantyczne zarobki są akceptowane przez komisje rewizyjne izby? Czy wysokość wynagrodzenia działacza izbowego została przez komisję rewizyjną skontrolowana w zakresie zgodności z zasadami współżycia społecznego? Z takim zapytaniem zwrócimy się do organów izby pielęgniarek.

Orzeczenia sądów zwracają uwagę, że ustalenie w umowie o pracę rażąco wysokiego wynagrodzenia za pracę stanowiącego podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne może być w konkretnych okolicznościach uznane za nieważne z mocy art.58 § 3 k.c w związku z art. 300 k.p jako dokonane z naruszeniem zasad współżycia społecznego.

Horrendalnie wysokie wynagrodzenia w izbach pielęgniarskich są być może wypadkową braku kontroli zewnętrznej działalności izby. Najwidoczniej wewnętrzna kontrola – komisja rewizyjna – jest mało skuteczna.

Artykuł 8 kodeksu pracy reguluje: „Nie można czynić ze swego prawa użytku, który byłby sprzeczny ze społeczno-gospodarczym przeznaczeniem tego prawa lub zasadami współżycia społecznego. Takie działanie lub zaniechanie uprawnionego nie jest uważane za wykonywanie prawa i nie korzysta z ochrony”. Natomiast nie ma standardów w zakresie uznawania określonego wynagrodzenia za pracę jako niezgodnego z zasadami współżycia społecznego, ze względu na jego wysokość. Ocena czy dane wynagrodzenie jest sprzeczne z zasadami współżycia społecznego jest decyzją poszczególnych składów sędziowskich.

Natomiast redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych przedstawi sprawę jednej z osób, która pracując w izbach pielęgniarskich osiągnęła w 2023 roku dochód w wysokości… 500 000,00 złotych. Słownie: ponad pół miliona złotych! Artykuł w przyszłym tygodniu na pielegniarki.info.pl.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4.1 / 5. Ilość głosów: 34

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8260 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarki. Umowa zlecenia lub kontrakt.

1 min czytania
Oferta pracy dla pielęgniarek Prywatna poradnia medyczna specjalizująca się w diagnostyce i leczeniu zaburzeń układu endokrynnego zatrudni pielęgniarki. Praca w punkcie pobrań…
AktualnościNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LM

Pozwy pielęgniarek – koszty procesu.

2 min czytania
Koszty procesu w sprawach o nierówne traktowanie w zatrudnieniu pielęgniarek… W dniu dzisiejszym redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych podnosi kwestię opłat…
Aktualności

Pielęgniarki - pomoc psychologiczna z urzędu.

1 min czytania
Pomoc dla pielęgniarek Zapytaliśmy czytelników pielegniarki.info.pl czy pielęgniarkom i położnym powinna przysługiwać pomoc psychologiczna z urzędu. Temat wzbudził duże poruszenie. Większość odpowiedzi…
Komentarze
×
Aktualności

Pielęgniarki w obliczu medycznej marihuany w ochronie zdrowia